کودک یک ماهه قربانی مسمومیت با قرص برنج

جولان قرص مرگ در عطاری‌ها

۱۳۹۴/۰۱/۲۵ - ۱۷:۲۷ - کد خبر: 144277

سلامت نیوز: متاسفانه به دلیل ضعف نظارتی مسئولان، قرص برنج همچنان در عطاری‌ها به راحتی به فروش می‌رسد و هنوز هم قربانی می‌گیرد.

دکتر شاهین شادنیا رئیس بخش مسمومیت‌های بیمارستان لقمان در گفتگو با باشگاه خبرنگاران گفت: معمولا از قرص برنج برای نگهداری محصولات در سیلوهای برنج استفاده می‌کنیم اما متاسفانه مشاهده می‌شود که خواسته یا ناخواسته مسمومیت با این قرص برای فرد اتفاق می‌افتد و باعث مشکل در سیستم قلبی عروقی و تنفسی می‌شود به دنبال آن نیز افت شدید فشار خون و سپس ورم ریه اتفاق می‌افتد و اگر درمان به موقع انجام نشود می‌تواند عوارض جدی‌تری مانند درگیری کبد و کلیه‌ها را به دنبال داشته باشد.

وی با اشاره به اینکه مسمومیت با قرص برنج حتی از طریق استنشاق هم صورت می‌گیرد، افزود: به دلیل اینکه یک ترکیب گازی است یعنی در تماس با رطوبت گازی از آن متساعد می‌شود که می‌تواند سم تولید کند بنابراین چه به صورت خوراکی و چه به صورت استنشاقی جذب بدن شده و در عرض 20 دقیقه علائمش بروز می‌کند سپس بعد از 6 ساعت بیمار دچار افت خون می‌شود و می‌توان گفت 12 تا 24 ساعت زمان بحرانی مسمومیت به حساب می‌آید.

دکتر شادنیا تصریح کرد: مسمومیت با قرص برنج جزء مسمومیت‌های شایع ما است و در شبانه روز حتما چند مورد به اورژانس مراجعه می‌کنند.

وی خاطرنشان کرد: به مردم اکیدا توصیه می‌کنم که از خرید قرص برنج خودداری کنید و برای آفت برنج از مواد ضد آفت دیگری استفاده کنید زیرا قرار دادن این قرص در داخل کیسه‌های برنج می‌تواند با متساعد کردن گاز بسیار خطرآفرین باشد به عنوان مثال یک خانواده 3 نفره قرص برنج را در داخل کیسه برنج قرار داده بودند و این قرص با متساعد کردن گاز خطرناک باعث مسمومیت افراد خانواده شده بود به طوری که فرزند یک ماهه آنها فوت شد.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
1.75382s, 19q