مصرف فراوان آنتی بیوتیک، جامعه جهانی را تهدید می‌کند

۱۳۹۴/۰۱/۲۶ - ۱۲:۱۲ - کد خبر: 144334

سلامت نیوز: ایران یکی از کشورهای پرمصرف آنتی بیوتیک در دنیا شناخته می‌شود، به گونه‌ای که آمارهای بین المللی نشان می‌دهد مصرف این دارو‌ها ۱۶ برابر استاندارد جهانی و تقریبا به اندازه مصرف قاره اروپاست و از نظر مصرف خودسرانه، این گروه دارویی در جایگاه دوم جهان قرار دارد.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از قدس آنلاین، این روز‌ها شهر مشهد شاهد برگزاری نخستین کنگره بین‌المللی «راهبردهای پیشگیری برای عفونتهای مرتبط با مراقبت از بیمار» است.

کنگره‌ای که بخشی از مباحث آن به مصرف «آنتی بیوتیک» و مقاومت نسبت به آن اختصاص دارد. مقوله‌ای که حال به بحرانی در حوزه درمان جهان و کشور ما تبدیل شده است. چنانکه براساس تحقیقات جهانی مقاومت آنتی‌بیوتیکی طی ۱۵ سال دیگر تا ۱۰۰ درصد افزایش می‌یابد و پیش بینی می‌شود تا سال ۲۰۵۰ هزینه مقاومت میکروبها در برابر آنتی‌بیوتیک، از دست دادن جان ۳۰۰ میلیون نفر و یکصدهزار میلیارد دلار باشد. این درحالی است که ایران یکی از کشورهای پرمصرف آنتی بیوتیک در دنیا شناخته می‌شود، به گونه‌ای که آمارهای بین المللی نشان می‌دهد مصرف این دارو‌ها ۱۶ برابر استاندارد جهانی و تقریبا به اندازه مصرف قاره اروپاست و از نظر مصرف خودسرانه، این گروه دارویی در جایگاه دوم جهان قرار دارد.مقاومت به آنتی بیوتیک، مرگبار است

«پروفسور ستو» مسؤول کنترل عفونت کشور هنگ کنگ با تاکید بر پیامدهای مصرف بی‌رویه آنتی بیوتیکها می‌گوید: مقاومت به آنتی بیوتیک از مشکلات فزاینده در جهان است و از اولویتهای سازمان بهداشت جهانی محسوب می‌شود. برای کاهش این معضل انجام سه رویکرد ضروری است، نخست تأکید بر کاهش مصرف آنتی بیوتیک که البته این شیوه به تنهایی کافی نیست، از این رو کنترل عفونتها اهمیت پیدا می‌کند و گام سوم نیز رصد وضعیت ابتلا به عفونتها و مصرف آنتی بیوتیکهاست. بدین ترتیب باید اطلاعات مبسوطی از این وضعیت گردآوری شده و بر اساس آن نیز برنامه‌ریزی مطلوب و اثربخش صورت بگیرد. همچنین اطلاعات جمع آوری شده باید به ما نشان دهد که این برنامه‌ها تا چه حد سودمند و مؤثر بوده است و موانع تاثیرگذاری مناسب آن کجاست.

وی در ادامه با اشاره به مصرف خودسرانه داروهای آنتی بیوتیکی می‌افزاید: در بسیاری از کشور‌ها مردم تنها با مراجعه به داروخانه‌ها می‌توانند آنتی بیوتیک تهیه کرده و خودسرانه مصرف کنند که این مساله در مقاومت به آنتی بیوتیک مؤثر است. از این رو در کشور هنگ کنگ فروش بدون نسخه این دسته دارو‌ها ممنوع بوده و در صورت مشاهده متخلف جریمه می‌شود.

«پورفسور ستو» ادامه می‌دهد: در سالهای اخیر برخی کشور‌ها در تولید محصولات غذایی خود در مرغداری‌ها از آنتی بیوتیک استفاده می‌کنند که اگر هدف از این امر کاهش و کنترل بیماری‌ها باشد ایرادی نیست، اما اگر هدف تولیدکنندگان استفاده از آنتی بیوتیک به عنوان فاکتور رشد باشد درست نیست و مشکلاتی را در پی خواهد داشت.تلاش برای به زانو در آوردن یک ویروس

چندی پیش آسوشیتدپرس طی گزارشی اعلام کرد: واکسن آنفلوانزای امسال از کیفیت خوبی برخوردار نبوده و تنها در درمان ۲۳ درصد از موارد بیماری آنفلوانزا موفق عمل کرده است. این مساله مورد اشاره برخی صاحبنظران داخلی نیز هست و آنها معتقدند: چون واکسنهای آنفلوانزا براساس ویروس سال گذشته خود تهیه می‌شود ممکن است در سال جدید کارایی نداشته باشد، اما از آنجا که در سالهای اخیر شاهد شیوع گونه‌های جدید ویروس آنفلوانزا در جهان هستیم هنوز هم واکسیناسیون از راهکارهای مؤثر پیشگیری محسوب می‌شود.

دکتر محمود نبوی، معاون مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت و درمان کشور در این کنگره می‌گوید: هرساله ۵تا ۱۵ درصد افراد جامعه در فصول ابتلا، به آنفلوانزا مبتلا می‌شوند که این رقم در سالهای ۹۱ و۹۲ کاهش داشت، اما در سال گذشته به دلیل همزمانی سه موج شیوع آنفلوانزا و طولانی شدن فصل سرما این رقم افزایش داشته است. همچنین در خصوص مصرف واکسن آنفلوانزا نیز سعی می‌شود گروه‌های آسیب پذیر همانند سالمندان بالای ۶۰ سال، اشخاصی که شیمی درمانی می‌شوند، اشخاصی که به مدت طولانی کورتون مصرف می‌کنند، افرادی که دچار نارسایی ارگانها همانند قلب و کبد هستند مورد توجه قرار ‌گیرند. زنان باردار در صورت ابتلا، ده برابر بانوان معمولی در معرض خطرات آنفلوانزا هستند. بدین ترتیب مادران باردار می‌توانند از همان آغاز بارداری واکسن زده و این مساله خطری برای آنها نخواهد داشت، درحالی که پیش از این در سه ماهه سوم بر واکسیناسیون آنفلوانزا اشاره می‌شد. همچنین پزشکان و افراد فعال در حوزه سلامت و درمان نیز باید این واکسن را تزریق کنند.

این متخصص بیماری‌های عفونی اضافه می‌کند: دولت سالانه ۵۰۰ هزار دز واکسن آنفلوانزا وارد می‌کند که بین گروه‌های آسیب پذیر همانند مبتلایان به بیماری‌های خاص، رایگان توزیع می‌شود. همچنین در اختیار افراد فعال در حوزه سلامت همانند پزشک و پرستار و... که حدود ۳۰۰ هزارنفر برآورد می‌شوند نیز قرار می‌گیرد. سایر گروه‌ها مانند دیابتی‌ها نیز می‌توانند این واکسن‌ها را آزاد تهیه کنند. از این رو شرکتهای وارداتی بین یک و نیم تا سه میلیون دز برای این گروه‌ها واکسن وارد می‌کنند.دست‌ها را خوب بشویید

دکتر طلعت مختاری آزاد، مسؤول آزمایشگاه ملی آنفلوانزا نیز در جمع خبرنگاران تأکید می‌کند: از راه‌های موثر در کاهش بیماری‌هایی مانند آنفلوانزا رعایت بهداشت دستها است. پس از تماس جدی و طولانی با مبتلایان باید پرهیز شود. این عضو هیأت علمی دانشگاه تهران با اشاره به وضعیت ابتلا به آنفلوانزا می‌افزاید: ما دچار محدودیت واکسن هستیم چنانکه اگر جمعیت کشور را ۷۰ میلیون نفر بدانیم حدود یک میلیون نفر می‌توانند تحت پوشش واکسیناسیون آنفلوانزا قرار بگیرند.

وی با اشاره به شایعه‌هایی درباره توزیع واکسنهای چینی می‌گوید: این حرفها پایه و اساسی ندارد، چون همه واکسن‌ها با نظارت وارد می‌شوند و حتی واکسنهای چینی به دلیل آنکه این کشور تحقیقات بسیاری در زمینه آنفلوانزا دارد مفید است.عفونتهایی که روبه کاهش است

«لوئیس سلین» در پایان نامه پزشکی خود در سال ۱۹۲۴ درباره عفونت بیمارستانی مادران مبتلا می‌نویسد: این عفونت هرگاه که بخواهد می‌کشد. در وین ۲۸ درصد در ماه نوامبر، ۴۰ درصد در ماه ژانویه و همچنان در دنیا در حال گسترش است. امروزه نیز عفونتهای بیمارستانی مساله جدی در حوزه سلامت جهان به شمار می‌آید چنانکه به طور کلی تخمین زده می‌شود روزانه بیش از یک میلیارد و ۴۰۰میلیون نفر در سراسر جهان با این عفونتها دست به گریبان باشند.

دکتر رضا وفایی‌نژاد متخصص بیماری‌های عفونی می‌گوید: ما مدعی پیگیری کاهش عفونتهای بیمارستانی نیستیم، زیرا گام اساسی و مؤثر در این زمینه تشخیص مناسب و سپس کنترل آن است. هم اکنون نیز نمی‌توان در جهان حتی در کشورهای پیشرفته ادعا داشت که این عفونتها کاهش چشمگیری داشته است، زیرا به دلیل مصرف آنتی بیوتیکها و تأکید بر بهداشت دستها مسأله عفونت بیمارستانی کاهش داشته است.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.17333s, 19q