60 درصد افراد نابارور به درجاتي از اضطراب دچار هستند

۱۳۸۷/۱۰/۱۶ - ۱۰:۲۶ - کد خبر: 14436
 60 درصد افراد نابارور به درجاتي از اضطراب دچار هستند
دکتر بهزاد قرباني در اين خصوص در گفت و گو با ايرنا افزود: همچنين آخرين مطالعات انجام شده در مورد وضعيت رواني افراد نابارور نشان مي دهد حدود يک چهارم اين افراد به درجاتي از افسردگي خفيف تا شديد مبتلا هستند.
وي گفت: فشارهاي رواني و اجتماعي پيامد ناباروري هم براي زن و هم براي مرد است، اما اين فشارها معمولا بر زن بيشتر است و زنها بيشتر از مردان از پيامدهاي رواني و اجتماعي ناباروري آسيب مي بينند.
به گفته اين روان پزشک بر اساس قوانين موجود چنانچه زن نتواند باردار شود مرد مي تواند زن ديگر اختيار کند به اين ترتيب مي توان گفت يکي از پيامدهاي اجتماعي ناباروري، تعدد زوجات است که بيشترين آسيب روحي را به زني که دچار مشکل ناباروري است، وارد مي آورد.
قرباني، از ديگر پيامدهاي اجتماعي ناباروري علاوه بر فشارهاي رواني و اجتماعي را با توجه به گراني و طولاني بودن دوره درمان، صرف هزينه هاي سنگين و يا غيبت از محل کار و افت عملکرد زوجين نابارور بيان کرد.
وي يادآور شد: زوجين نابارور بايد اين آگاهي را داشته باشند که براي درمان به مراکز درمان ناباروري معتبر در کشور که تخصص هاي مختلفي نابارور را مورد بررسي قرار مي دهند مراجعه کنند به اين ترتيب علت ناباروري در آنها زودتر و دقيق تر تشخيص داده شده و بيمار دچار سردرگمي نمي شود.
هم اکنون ميزان ناباروري در کل دنيا 80 ميليون نفر است که دو تا سه ميليون نفر آنها در ايران هستند.
60 تا 70 درصد افراد نابارور با دريافت درمان هاي اوليه شامل دارو، ارايه آموزش و يا جراحي هاي کوچک درمان مي شوند و 30 تا 40 درصد آنها نيازمند دريافت درمان هاي نوين ناباروري هستند.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
3.35697s, 19q