5 کلید سازمان جهانی بهداشت برای دستیابی به غذای سالم تر

۱۳۹۴/۰۱/۲۷ - ۱۰:۰۸ - کد خبر: 144457
5 کلید سازمان جهانی بهداشت برای دستیابی به غذای سالم تر

سلامت نیوز: معاون غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی ایران گفت: سازمان جهانی بهداشت، پنج کلید را برای دستیابی به غذاهای سالم تر اعلام کرده است.

به گزارش ایرنا از روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی ایران، مهران ولایی به مناسبت هفته سلامت -اول تا هفتم اردیبهشت -،درباره کلیدهای اعلامی سازمان جهانی بهداشت برای دستیابی به غذاهای سالم تر گفت: این کلید ها شامل رعایت همیشگی نظافت ، جدا کردن غذاهای خام از غذاهای پخته شده ، خوب پختن غذاها، نگهداری غذا ها در دمای مناسب و سالم و استفاده از آب و مواد سالم برای تهیه غذا است.

وی خاطرنشان کرد: عرضه مواد غذایی به طور فزاینده ای در حال افزایش است و بیش از پیش سیستم های ایمنی مواد غذایی را مورد توجه قرار می دهد به همین دلیل سازمان جهانی بهداشت شعار خود را در سال 2015 ایمنی غذا از مزرعه تا سفره در نظر گرفته است.

وی افزود: بر اساس آمارها، سالانه حدود دو میلیون مرگ و میر ناشی از موادغذایی ناسالم اتفاق می افتد که عمده این مرگ و میرها در مورد کودکان است.

ولایی ادامه داد: تقریبا بیش از 200 نوع بیماری که موجب مرگ ومیر به ویژه در کودکان می شود، ناشی از باکتریهای مضر ،ویروس ها ،انگل ها و یا مواد شیمیایی است که در مواد غذایی ایجاد می شوند.

معاون غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی ایران با اشاره به اینکه در سال 94 سازمان غذا و دارو در خصوص ایمنی غذا برنامه هایی را به این دانشگاه ابلاغ کرده است، افزود: از جمله این برنامه ها ، تشدید نظارت بر واحدهای لبنی ،گوشتی ،آبلیمو و دیگر محصولات غذایی است که در دستور کار دانشگاه قرار گرفت .

ولایی خاطرنشان کرد: یکی از مهمترین اموری که در سال 94 صورت خواهد گرفت ، برچسب گذاری و نشانه گذاری بر روی مواد غذایی است که این نشانه های رنگی به صورت چراغ راهنما عمل می کند تا افراد بتوانند غذاهای مضر را بشناسند.

وی یادآور شد: همچنین صدور یا تمدید پروانه های بهداشتی ساخت و شناسه نظارت محصولات غذایی از اول اردیبهشت برچسب علامت راهنمایی تغذیه ای خواهد داشت.

ولایی افزود:بطور مثال شیر و ماست پر چرب و غذاهای شور و پر چرب با نشانه های رنگی علامت گذاری خواهد شد تا مردم بتوانند در انتخاب نوع غذای خود راحت تر باشند.

معاون غذا و اروی دانشگاه علوم پزشکی ایران ادامه داد: افراد باید دقت کنند غذاها حتما باید حداقل در دمای 70 درجه پخته شوند تا اگر میکروب داشته باشند ازبین بروند. همچنین غذاها را نباید بیش از دو ساعت در دمای اتاق نگه داریم وغذای پخته حتما باید در یخچال نگهداری شود.

ولایی افزود: اگر لازم است غذا مجدد گرم شود، حتما باید در 70 درجه حرارت داده شود.

وی در خصوص استفاده از تخته های آشپزخانه اظهار داشت: در گذشته از تخته چوبی یا فلزی استفاده می شد و سپس این تخته ها بصورت پلاستیک فشرده درآمدند که متاسفانه به خاطر خراش هایی که در آنها ایجاد می شود، احتمال نفوذ میکروب در آن بالا می رود بنابراین باید بطور مرتب با آب و مایع شستشو شود البته استفاده از تخته های فلزی بهتر است.

ولایی در باره رعایت نظافت و شستشوی مرتب دست ها نیز گفت: برای شست و شوی دستها باید از صابون های مایع استفاده کرد چون صابون یک منبع انتقال میکروب و قارچ است.

وی در خاتمه در مورد استفاده از آب سالم و فرآورده های غذایی سالم تصریح کرد:سعی کنیم از غذاهایی مانند شیر و ماست پاستوریزه استفاده کنیم و همچنین از خرید محصولات غذایی فله ای فاقد شناسه بهداشتی جلوگیری شود.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.52438s, 18q