توسط پژوهشگر برتر كشاورزي انجام شد؛

توليد بتاكاروتن طبيعي براي جلوگيري از سرطان

۱۳۸۷/۱۰/۲۱ - ۱۶:۵۰ - کد خبر: 14453
توليد بتاكاروتن طبيعي براي جلوگيري از سرطان
محمدامين حجازي پژوهشگر برتر و جوان در گفت‌وگو با فارس، در مورد دليل برتر شدن خود در پژوهش‌ كشاورزي گفت: پژوهش جداسازي ميكروارگانيزم‌هاي بومي با توانايي كاربرد صنعتي و شناسايي آن در قالب دو طرح شامل جداسازي و شناسايي مولكولي جلبك دوناليلا و باكتري اسيدلاكتيك با خصوصيت پروبيوتيك باعث اين موفقيت شده است.
حجازي در مورد برنج تراريخته گفت: ساير دوستان بر روي گياهان تراريخته مانند پنبه و برنج تراريخته كار مي‌كنند و به نتايج خوبي رسيده‌اند كه به زودي اعلام مي‌شود.
رئيس پژوهشكده بيوتكنولوژي منطقه غرب وشمال غرب كشور در شهر تبريز گفت: در اين پژوهشكده روي صنايع غذايي و توليد تركيبات با ارزش غذايي و دارويي از ميكروارگانيزم‌ها و غذاهاي فراويژه تحقيق مي‌شود.
اين پژوهشگر برگزيده گفت: در اين زمينه‌ها موفق شديم در جلبك دوناليلا حداقل سويه‌هاي جديد بومي كشور را جدا كرده و اكنون در مرحله ثبت قرار دارد.
حجازي افزود: همچنين سويه‌هايي با خصوصيات پروبيوتيك را جداسازي كرده و در حال ادامه تحقيق جلبك دوناليلا جلبك چندمنظوره و توليد بتاكاروتن طبيعي از آن هستيم.
وي گفت: توليد بتاكاروتن طبيعي كه ارزش آن به 750 دلار در هر كيلوگرم مي‌رسد، به عنوان ماده جلوگيري‌كننده از سرطان استفاده مي‌شود و نيز توليد محصولات غذايي دام و آبزيان به دست پژوهشگران كشور انجام شده است.
رئيس پژوهشكده بيوتكنولوژي كشاورزي منطقه شمال غرب و غرب كشور افزود: بتاكاروتن طبيعي در توليد لوازم آرايشي، بهداشتي كاربرد دارد و در اين زمينه اكنون به مرحله صنعتي دست يافته‌ايم و با يك كارخانه مواد بهداشتي مذاكره شده كه برخي از تركيبات بهداشتي مانند شامپو از آن توليد شود.
وي افزود: يكي از دست‌آوردهاي پژوهشي اين مؤسسه توليد جلبك دوناليلا از آب شور است كه به صورت تك‌سلولي انجام خواهد شد.

* ماكاروني سبز غني شده

حجازي افزود: توليد اين جلبك به ويژه در درياچه اروميه، درياچه نمك قم، باتلاق گاوخوني و درياچه مهارلوي شيراز امكان پذير است، همچنين در مورد جلبك كلرولا و جلبك غذايي براي غني‌سازي محصولات غذايي مانند ماكاروني غني‌شده استفاده مي‌شود.
به گزارش خبرنگار فارس ماكاروني غني شده با جلبك به رنگ سبز در فروشگاههاي زنجيره اي عرضه مي‌شود.
اين پژوهشگر برگزيده افزود: همچنين باكتري پروبيوتيك براي سيستم گوارشي انسان يا آبزيان استفاده مي‌شود كه توسط پژوهشگران داخلي توليد شده است.
وي افزود: اين باكتري در جهت ارتقاي سلامتي انسان و نيز درمان بيماري‌هايي مانند التهابات روده‌اي و در جهت ارتقاي سطح اميني بدن و جلوگيري از بروز سرطان مؤثر است كه باكتري پروبيوتيك از محصولات لبني سنتي توليد شده است.

* توليد قند رژيمي از پساب كارخانه لبني

رئيس مؤسسه بيوتكنولوژي كشاورزي تبريز گفت: هم‌چنين توليد قند رژيمي با خصوصيت فراويژه فانكشنال از ضايعات صنايع لبني براي اولين بار در كشور انجام شد كه به مقدار زيادي اين ضايعات در صنايع لبني وجود دارد و بخش اعظم ضايعات بدون تصفيه وارد فاضلاب شده كه هم باعث آلودگي محيط زيست و هم بوي گند در اطراف كارخانه‌هاي لبني مي‌شود.
حجازي افزود: توليد قند رژيمي گالاكتو اليگوساكاريدها قند فراويژه توليد شده كه به صورت قند رژيمي بسيار با ارزش است، در موسسه بيوتكنولوژي غرب كشور جامه عمل به تن كرده است.
وي افزود: يكي از خصوصيات اين قند رژيم پروبيوتيك است كه رشد باكتري پروبيوتيك در گوارش را تقويت كرده و باعث افزايش ضريب سلامتي شده و به عنوان فيبر عمل مي‌كند كه قابل هضم نيست.
اين پژوهشگر افزود: از طرف ديگر قند رژيمي شيريني دارد و كاربردهاي متنوعي در توليد غذاي كودك، غذاهاي گوناگون در كشورهاي مختلف استفاده مي‌شود.
حجازي در مورد ارزش اين قند گفت:‌ قند رژيمي در دنيا هر كيلوگرم بين 20 تا 40 دلار به فروش مي‌رسد و اولين بار در كشور سال گذشته توسط پژوهشگران ايراني به دست آمد.
وي تصريح كرد: روش به دست آوردن قند رژيمي توسط پژوهشگران داخلي در دنيا نوين بوده و توليد قند رژيمي قبلاً‌ در انحصار چند كشور از جمله ژاپن قرار داشت كه ما در سطح آزمايشگاهي به آن رسيديم و با تأمين اعتبار و راه‌اندازي پايلوت توليد نيمه صنعتي انجام شد.
اين پژوهشگر برگزيده متولد 1349 است كه در رشته بيوتكنولوژي صنايع غذايي مدرك دكترا و فوق‌دكترا از كشور هلند دريافت كرده و اكنون رئيس مؤسسه بيوتكنولوژي كشاورزي در منطقه غرب و شمال غرب كشور با پايه علمي استاديار پژوهش مشغول خدمت است.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.82284s, 18q