علت فوت نوزادان در بیمارستان ولی عصر/ عفونت در NICU

۱۳۹۴/۰۱/۲۸ - ۱۳:۰۷ - کد خبر: 144531

سلامت نیوز:دانشگاه علوم پزشکی تهران اعلام کرد؛

در پي انتشار مطالبی پيرامون فوت نوزادان در بخش NICU بيمارستان ولي عصر مجتمع بيمارستاني امام خميني در برخی از مطبوعات، روابط عمومی دانشگاه علوم پزشكی تهران توضيحاتی جهت تنوير افكار عمومی ارائه كرد.

به گزارش سلامت نیوزبه نقل ازخبرگزاری مهر، روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی تهران اعلام کرد: بخش NICU بيمارستان ولي عصر مجتمع بيمارستاني امام خمينی از جمله بخش‌های NICU مجهز و جديد در كشور است. اين بيمارستان پذيراي بسياري از مادران باردار است كه به علت شرايط نامناسب، از ساير بيمارستان‌هاي تخصصي سطح شهر به اين مركز ارجاع مي‌شوند. بيش از ۶۰ درصد از زايمان‌هاي انجام شده در اين بيمارستان جزء زايمان‌هاي پرخطر محسوب مي‌شوند و اينگونه زايمان‌ها معمولاً با درصد بالايي از مرگ و مير نوزاد همراه است.

علل عمده مرگ اين نوزادان به ترتيب عبارت است از: نارس بودن نوزاد، عفونت و ناهنجاري‌هاي مادرزادي. بررسي نوزادان مذكور نيز نشان دهنده پايين بودن قابل توجه وزن زمان تولد يا بيماري هاي جدي زمينه اي مانند پنوموني، نارسي، IUGR ، هيدروسفالي، تشنج و آسپيراسيون مكونيوم در تمامي آنان است. اين امر نشان مي دهد كه فوت نوزادان مذكور، الزاما به علت عفونت نيست.

عفونت بيمارستاني يكي از عوارض شايع در بيماران بستري به خصوص در بيماران بخشهاي ويزه است. عفونت نوزادان در NICU با توجه به وزن پايين، نارس بودن و بيماری های زمينه ای نوزادان امري اجتناب ناپذير است.

قابل ذكر است كه طي ۲ سال اخير طبق آمار ثبت شده متوسط وزن نوزادان بستري در اين بخش ۱۲۰۰ گرم و متوسط سن حاملگي آنها ۳۰ هفته بوده است. اين در حالي است كه وزن طبيعي نوزادان ۲۵۰۰ تا ۴۰۰۰ گرم و سن حاملگي طبيعي در موقع تولد ۳۸ تا۴۰ هفته است. همچنين موارد زيادي از ارجاعات زايمان به بيمارستان ولي عصر به دليل وجود ناهنجاري هاي جنيني است.

از ديگر سو، مقايسه ميزان مرگ و مير در اين بخش با بخشهاي مشابه در كشورهاي پيشرو نشان مي‌دهد كه اين ميزان بيش از استانداردهاي قابل قبول جهاني نيست. با توجه به ادعاي افزايش مرگ و مير نوزادان در اين بخش طي ماه هاي پاياني سال ۹۳، ذكر اين نكته ضروري است كه ميزان مرگ و مير اين بخش در ماه مورد نظر تفاوتي با آمار ماه‌هاي قبل نداشته است.

يكي از فعاليت‌هاي معمول كميته هاي كنترل عفونت، نمونه گيري از وسايل و تجهيزات و همچنين كشت‌هاي بدست آمده از بيماران بستري در ICUها و اتاق‌هاي عمل و بخش‌هاي بستري است. اين ضرورت همواره توسط كميته كنترل عفونت بيمارستان صورت پذيرفته و در هر زمان كه مورد غير معمول مشاهده شده گزارش و اقدامات لازم انجام شده است.

در مورد مذكور پس از بررسي هاي به عمل امده، مشخص شد كه عامل عفونت يك ميكروب واحد (آسينتوباكتر) بوده و اين در حالي است در شرايط معمول عامل عفونت ها در بخش هاي ويژه گونه هاي متنوعي است. با تشخيص اين امر سريعاً جلسات فوق العاده كميته كنترل عفونت بيمارستاني تشكيل و با توجه به شيوع ميكروب مورد نظر NICU تعطيل و ضدعفوني و پس از منفي شدن تمامی كشت ها و رفع كامل عفونت NICU مطابق با دستور العمل هاي معتبر علمي باز گشايي شد. بخشهایی که در آن بیماران با ریسک بالا هستند و حتی در بیمارستان امام که به نوعی آخرین محل برای مراجعه و انتقال مادران و نوزادان با شرایط خاص و پر ریسک است، طبیعی است عفونت بیمارستانی نیز ممکن است اتفاق بیفتد و موارد فوتی نیز گزارش شود که در پیشرفته ترین مراکز درمانی هم این اتفاق امر غیر عادی نیست.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.15787s, 19q