نحوه تغذيه در متعادل نگه داشتن وزن بدن موثر است

۱۳۸۷/۱۰/۲۱ - ۱۶:۵۲ - کد خبر: 14456
 نحوه تغذيه در متعادل نگه داشتن وزن بدن موثر است
دکتر رضا آمري نيا در گفت و گو با ايرنا افزود: براي داشتن وزني متعادل و پيشگيري از چاقي بايد از غذا خوردن در مقابل تلويزيون، راديو و رايانه خودداري کرد چرا که سبب بي توجهي فرد نسبت به ميزان تغذيه مي شود.
وي، با بيان اينکه غذا بايد آهسته خورده شود، اظهار داشت: آهسته غذا خوردن سبب بالا رفتن قند خون مي شود.
وي افزود: مرکز اشتها به پايين بودن قند خون حساس است و با بالا رفتن آن ديگر تحريک نشده و ايجاد اشتها در فرد نمي کند، به همين جهت آهسته غذا خوردن در متعادل و سالم نگهداشتن وزن موثر است.
اين متخصص تغذيه، با تاکيد بر اينکه رعايت دستکم دو ساعت فاصله زماني بين شام و خواب ضروري است، گفت: رعايت اين فاصله زماني نه تنها در پيشگيري از چاقي موثر است بلکه در جلوگيري از ابتلا به ناراحتي هاي دستگاه گوارش همچون بازگشت اسيد معده به مري (بيماري ريفلاکس) نيز، نقش موثري دارد.
آمري نيا، با اشاره به نقش برخي مواد غذايي در حفظ سلامت، اظهار داشت: مصرف تخم ‌مرغ و حبوبات به خصوص عدس به دليل داشتن سلنيوم، قدرت دفاعي بدن را در مقابل برخي بيماري ها افزايش مي دهد.
وي افزود: مصرف روزانه صد تا صد و پنجاه گرم گوشت نيز حدود پانزده ميلي‌گرم آهن و يک و نيم ميلي‌گرم مس مورد نياز روزانه بدن را تامين مي‌کند.
وي با بيان اينکه براي داشتن تغذيه سالم بايد ترتيب، تنوع و تناسب غذايي را رعايت کرد، گفت: منظور از ترتيب غذايي اين است که فرد در تغذيه خود از غلات بيشتر مصرف کرده و در مقابل ميزان قند و چربي مصرفي خود را کاهش دهد.
آمري نيا افزود: تنوع غذايي به اين معناست که از تمامي مواد غذايي همچون غلات، گوشت، حبوبات، لبنيات، سبزيجات، ميوه جات، قند و چربي استفاده شود.
وي يادآور شد: تناسب غذايي نيز، بدين معناست که نحوه تغذيه با سن، شرايط جسمي و فعاليت بدني فرد متناسب باشد.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
2.55912s, 18q