باید یاد بگیریم در گام نخست، زباله کمتری تولید کنیم

۱۳۹۴/۰۱/۲۸ - ۲۲:۱۸ - کد خبر: 144566
باید یاد بگیریم در گام نخست، زباله کمتری تولید کنیم

سلامت نیوز: همزمان با سفر رییس جمهور و اعضای دولت به استان گیلان، دکتر معصومه ابتکار از محل استقرار سامانه ارتباطی مردم و دولت (سامد) بازدید کرد. ابتکار در جریان این بازدید تاکید کرد: آموزش و اطلاع رسانی در فرهنگ سازی جامعه برای تفکیک زباله از مبدأ، نقش تاثیرگذاری دارد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل حفاظت محیط زیست استان گیلان، معصومه ابتکار در حاشیه بازدید از مرکز ارتباطات مردمی ریاست جمهوری استان گیلان در مجموعه ورزشی یادگار امام رشت در گفت وگو با خبرنگار ایرنا بیان کرد: با توجه به اهمیت مسائل زیست محیطی، بایستی بحث تفکیک زباله را به کودکان آموزش دهیم.

وی با تاکید بر اینکه فرهنگ سازی برای تفکیک زباله بسیار مهم و همگانی است، افزود: باید یاد بگیریم در گام نخست، زباله کمتری تولید کنیم.

معاون رییس جمهوری و رییس سازمان حفاظت محیط زیست آموزش و تبلیغات مستمر را در این خصوص یادآور شد و ادامه داد: البته باید یک برنامه ریزی جامع داشته باشیم تا زباله ها از منازل تفکیک شوند که در این راه علاوه بر بحث آموزش ، دهیاری ها ، شوراها و شهرداری ها نیز می توانند نقش موثر و مثبتی داشته باشند.

وی بیان کرد: با توجه به وجود فناوری های کنونی، می توان برخی از زباله ها را پس از بازیافت در دیگر سطوح استفاده کنیم.

ابتکار خاطرنشان کرد: در این خصوص می توان با استفاده از فناوری های موجود علاوه بر تفکیک کاغذ، شیشه و پلاستیک و بازیافت آنها، پسماندهای ویژه را نیز تفکیک و بازیافت کرد.

وی اضافه کرد: البته دستگاه های زباله سوز نیز می تواند مشکل زباله را حل کند چون علاوه بر از بین بردن زباله ها، این دستگاه ها می توانند از زباله، برق نیز تولید کنند.

به گزارش ایرنا، روزانه دو هزار تن پسماند توسط یک میلیون جمعیت روستایی و یک و نیم میلیون جمعیت شهری در گیلان تولید می شود که بخش مهمی از آن در طبیعت دفع می گردد.

استان های شمالی از جمله گیلان به دلیل تولید زیاد زباله ناشی از جمعیت شناور گردشگران، اقلیم خاص و محدودیت زمین، با مشکلات زیادی در دفن و بازیافت زباله مواجه هستند و به دلیل نزدیکی آب های سطحی با آب های زیرزمینی در استان گیلان، شیرابه های ناشی از این زباله ها و آلاینده های ناشی از خودروها با هر بارندگی در کوتاه ترین زمان، وارد خاک و آب شده و به شدت رودخانه و زیستگاه ها و مراکز زیست و تکثیر آبزیان استان را تحت تاثیر قرار داده است.

با راه اندازی سامانه ارتباط مردمی با رییس جمهوری با استفاده از خط تلفن رایگان 111 ، امکان مناسبی برای دسترسی عموم مردم به هیأت دولت برای انعکاس مشکلات و نظرات فراهم آمده است. با ارائه کد ملی و دریافت شماره رهگیری، یک ماه بعد، پاسخ مردم در خصوص مشکل طرح شده، قابل دریافت است.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.60639s, 18q