گرد و غبار بر بام ايران نشست

۱۳۹۴/۰۱/۲۹ - ۱۱:۱۲ - کد خبر: 144588

سلامت نیوز:در روزهاي پاياني هفته گذشته اخبار هشدار‌دهنده‌اي درباره بازگشت آلودگي و گرد و غبار به استان‌هاي مختلف كشور منتشر شد چنانكه، روز پنج شنبه اعلام شد گرد و غبار چهار محال و بختياري را آلوده كرده و همچنين آلودگي در بروجرد 10 برابر حد مجاز است و روز جمعه نيز وضعيت هواي تهران ناسالم اعلام شد.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از روزنامه آرمان ،آنطور كه منابع خبري در روز پنج شنبه اعلام كردند آلودگي گرد و غبار و ذرات معلق در چهارمحال و بختياري به اوج خود رسيده بطوري ديد افقي كاهش پيدا كرده است.

ذرات معلق و گرد و غباري كه از كشور عراق وارد ايران شده‌اند از سمت استان خوزستان وارداستان چهارمحال و بختياري شده‌اند و اين استان را تحت تاثير خود قرار داده‌اند. ورود گرد و غبار از سمت جنوب به استان در كنار گرد و غبار ايجاد شده توسط كانون‌هاي مولد گرد و غبار استان از جمله دشت‌هاي خشك شده استان وضعيت پاكي هواي اين استان را تحت تاثير قرار داده و به مرز هشدار رسانده است.

روز پنج شنبه آلودگي هوا در شهركرد مركز استان چهارمحال و بختياري، فرخ شهر، بروجن، شهر كيان و... به مرز هشدار رسيد. يكي از پزشكان استان چهارمحال و بختياري در اين زمينه گفت: وضعيت آلودگي هوا بسيار بالا است و خانواده‌ها بايد در اين مدت كمتر از خانه بيرون بيايند. محمود شمسي پور گفت: استفاده از ماسك براي كودكان و سالمندان و بيماران قلبي عروقي ضرورت دارد و خانواده‌ها بايد به اين مهم توجه بالايي داشته باشند. او ادامه داد: در روز‌هاي كه آلودگي بالا است بايد از بردن كودكان به پارك بازي خودداري شود زيرا كه كودكان هنگام بازي كمتر با بيني تنفس مي‌كنند و خطر ورود گرد و غبار به داخل دهان و ريه كودكان بسيار بالا است. شمسي پور تاكيد كرد: همچنين گرد و غبار بر روي وسايل بازي پاركي نشسته است كه اين مهم موجب آلوده شدن دست كودكان مي‌شود. به گزارش مهر او اظهار داشت: بيماران قلبي و عروقي در صورت احساس مشكل تنفس سريعا به پزشك مراجعه كنند.


بروجرد آلوده شد
همزمان رئيس اداره حفاظت محيط زيست بروجرد گفت: هم اكنون ميزان آلودگي هوا در بروجرد به دليل وجود ريزگردها، 10 برابر حد مجاز است. امير ساكت افزود: اين آلودگي ناشي از ريزگردهاي استان‌هاي جنوبي است كه استان‌هاي همجوار را نيز تحت تاثير قرار داده است. رئيس اداره حفاظت محيط زيست بروجرد اظهار داشت: در صورت بارش باران ميزان اين ذرات به ميزان قابل توجهي كاهش خواهد يافت. او به شهروندان به ويژه سالمندان، كودكان، بيماران قلبي و تنفسي توصيه كرد تا از تردد غير ضروري پرهيز و از وسايل نقليه عمومي استفاده كنند. ساكت افزود: شهروندان در صورت تردد در شهر از ماسك‌هاي استاندارد استفاده نمايند. رئيس اداره هواشناسي بروجرد ديد افقي در بروجرد را كمتر از دو كيلومتر اعلام كرد بهروز ياراحمدي افزود: اميدواريم سامانه بارشي كه تا يكشنبه در منطقه فعال است، شهرستان بروجرد را در بر بگيرد تا آلودگي و ريزگردهاي معلق در هوا را از بين ببرد. به گزارش ايرنا اظهار داشت: در صورت عدم بارش باران تا دو سه روز آينده شاهد آلودگي هوا خواهيم بود.


گرد و غبار در 14 استان
در همين حال روز جمعه كارشناس سازمان هواشناسي كشور از بروز پديده گرد و غبار در 14 استان كشور خبر داد و گفت: طبق پيش بيني‌هاي سازمان هواشناسي امروز دربرخي از مناطق جنوب غرب، غرب، شمال غرب، دامنه‌هاي زاگرس گرد و غبار رقيق و كاهش كيفيت هوا پيش بيني شده است. فريبا گودرزي درباره وضعيت هوا در كشور طي سه روز آينده اظهار كرد: براساس پيش بيني‌هاي سازمان هواشناسي امروز در جنوب غرب، دامنه‌هاي مركزي زاگرس، مركز برخي از مناطق شرق و شمال شرق و به صورت پراكنده در شمال غرب و غرب سواحل درياي خزر وزش باد، رعد و برق پيش بيني شده است و اين وضعيت براي روز آينده در مناطقي كه اعلام شده تقويت مي‌شود. او در ادامه با بيان اين مطلب كه اين سامانه روز يكشنبه در شمال شرق و شرق كشور فعال است، افزود: در واقع اين سامانه به تدريج از كشور خارج مي‌شود و استان‌هاي چهارمحال بختياري، كهگيلويه و بوير احمد، جنوب استان لرستان، گيلان، يزد، خراسان رضوي و جنوبي امروز شاهد بارش بيشتر است.

كارشناس هواشناسي كشور با اشاره به اين مطلب كه امروز در برخي از مناطق جنوب غرب، غرب، شمال غرب، دامنه‌هاي زاگرس گرد و غبار رقيق و كاهش كيفيت هوا پيش بيني مي‌شود تصريح كرد: در استان‌هاي خوستان، ايلام، كرمانشاه، فارس، آذربايجان غربي، كردستان، همدان، مركزي، قم، شمال اصفهان، البرز، قزوين، تهران، سمنان شاهد گرد و غبار خواهيم بود. در حقيقت امروز آسمان اين استان‌ها غبارآلود پيش بيني شده است و به تدريج از اوايل وقت امشب در نيمه شمالي كشور اين موارد كاسته مي‌شود. به گفته گودرزي فردا نيز در سواحل خليج فارس، درياي عمان و در شرق كشور وزش باد و گردوغبار خواهيم داشت. اين وضعيت روز يكشنبه براي جنوب شرق كشور نيز پيش بيني شده است. او افزود: پيش بيني‌ها نشان مي‌دهد شنبه و يكشنبه آب‌هاي خليج فارس مواج است.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.38122s, 19q