تا دو هفته دیگر مشکل بیماران حل می شود

کمبود اصلی‌ترین داروی بیماران پیوندی

۱۳۹۴/۰۱/۲۹ - ۱۳:۱۹ - کد خبر: 144632
کمبود اصلی‌ترین داروی بیماران پیوندی

سلامت نیوز: مدیر کل نظارت و ارزیابی دارو و مواد مخدر سازمان غذا و دارو از برطرف شدن کمبود داروی سلسپت که اصلی‌ترین داروی بیماران پیوندی به حساب می‌آید، خبر داد.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از تسنیم، گزارش‌هایی از کمبود داروی سلسپت به‌عنوان یکی از مهمترین و اصلی‌ترین داروهای بیماران پیوندی علی‌الخصوص بیماران کلیوی در سطح جامعه عنوان شده است که براین اساس مهدی پیرصالحی مدیر کل نظارت و ارزیابی دارو و مواد مخدر سازمان غذا و دارو در این باره عنوان کرد: این کمبود از دو ماه پیش به‌دلیل مشکل در تولید به وجود آمده است که این مسئله را نیز ما قبل از عید نوروز به معاونت‌های داروی سازمان غذا و دارو، پزشکان و انجمن‌های مربوطه عنوان کرده بودیم تا برای کمبود داروی سلسپت ، داروی مایکوفنولات جایگزین شود.

پیرصالحی در توضیح بیشتر تصریح کرد: البته شاید بیماران به‌دلیل اعتماد ذهنی که به داروی قبلی خود دارند نگران این کمبود باشند، بنابراین با تمام تلاش‌هایی که صورت می‌پذیرد سعی بر آن است تا دو هفته دیگر مشکل کمبود داروی سلسپت برطرف شود.

بیماران پیوندی باید برای پس نزدن اعضای پیوندی خود از داروهای سلسپت و ساندیمون استفاده کنند، وزارت بهداشت نیز توصیه می‌کند کمبود دارویی از طریق سامانه 1490 پیگیری شود.

در این رابطه سید احمد تارا فوق‌تخصص نفرولوژی در زمینه داروی سلسپت بیماران پیوندی و تشریح مکانیزم این دارو عنوان می‌کند: داروی سلسپت یکی از اصلی‌ترین داروهای نگهدارنده پیوندهای مختلف در کشور به حساب می‌آید به‌طوری که در حال حاضر 20هزار بیمار پیوندی مختلف از جمله پیوند قلب، کلیه‌، ریه و موارد دیگر از این دارو استفاده می‌کنند.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.48248s, 19q