مريم گلي،گياهي براي تقويت حافظه‌ي شما

۱۳۹۴/۰۱/۲۹ - ۱۳:۰۷ - کد خبر: 144643

سلامت نیوز: متخصصان طب سنتي خواص شماري براي اين گياه عنوان کرده‌اند و آن را يکي از گياهان ضدپيري مي‌دانند. در واقع اين گياه تأثير زيادي در مقابله با يائسگي، گرگرفتگي، تقويت حافظه و غيره دارد.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از آریا، از زمان‌هاي قديم از گياه مريم گلي به عنوان يک گياه دارويي استفاده شده است. اين گياه از خانواده‌ي نعناع بوده و برخلاف اسم زيبايش مزه‌ي کمي تلخي دارد. متخصصان طب سنتي خواص شماري براي اين گياه عنوان کرده‌اند و آن را يکي از گياهان ضدپيري مي‌دانند. در واقع اين گياه تأثير زيادي در مقابله با يائسگي، گرگرفتگي، تقويت حافظه و غيره دارد. در اين مطلب قصد داريم گوشه‌اي از خواص اين گياه پرخاصيت را به شما نشان دهيم. لطفاً ما با باشيد.

مريم گلي: گياهي براي تقويت حافظه‌ي شما

مريم گلي حافظه‌ي شما را از نابودي نجات مي‌دهد. به خاطر اينکه مي‌تواند از اکسايش مواد چرب در سيستم عصبي پيشگيري کرده و روند تخريب سلول‌هاي عصبي را به تعويق مي‌اندازد. در نتيجه باعث بهبود و تقويت حافظه مي‌شود. بر اساس نتايج بررسي‌هاي متعدد، مريم گلي براي مقابله با آلزايمر موثر است.بيماري آلزايمر در نتيجه‌ي کاهش سطح يکي از انتقال‌دهنده‌هاي عصبي بروز مي‌کند که مريم گلي اين روند را کاهش مي‌دهد. به خاطر اينکه قادر است از ترشح آنزيم مسئول اين تخريب جلوگيري کند.

مريم گلي: براي مقابله با گرگرفتگي

مريم گلي باعث توليد فيتو-استروژن مي‌شود. فيتواستروژن همان استروژن‌هاي گياهي است که مي‌تواند مانع افت شديد استروژن در خانم‌ها شود و در نتيجه حالت گرگرفتگي را کاهش مي‌دهد. بايد بدانيد که حالت گرگرفتگي در خانم‌هاي يائسه به دليل افت ميزان استروژن آن‌ها مي‌باشد. اين گياه همچنين حاوي اسيد اورسوليک است که خاصيت قابضي و ضدعفوني‌کنندگي دارد. به همين دليل نيز باعث تنظيم ميزان تعريق مي‌شود.

مريم گلي براي مقابله با نفخ

مريم گلي خاصيت ضداسپاسمي دارد و همين خاصيت را در دستگاه گوارش نيز به جا مي‌گذارد. در واقع اين گياه پرخاصيت باعث تسکين کرامپ ها يا گرفتگي عضلاني معده مي‌شود، دردهاي مربوط به عادت ماهانه را تسکين مي‌دهد و نقش موثري در حفظ دستگاه گوارش دارد. به خصوص اينکه از سوزش معده جلوگيري مي‌کند. از همه مهم تر اينکه مريم گلي يکي از گياهان فوق‌العاده موثر براي مقابله با نفخ و گاز معده نيز محسوب مي‌شود. اگر شما هم از چنين مشکلاتي رنج مي‌بريد مي‌توانيد با مشورت با داروساز و يا عطار شروع به مصرف گياه مريم گلي بکنيد.

مريم گلي: دوست پاييزي براي نرم کردن گلو

مريم گلي به دليل دارا بودن خواص ضدعفوني‌کنندگي، مي‌تواند مانع گسترش عوامل عفونت زا شود. خواص آنتي‌اکسيداني اين گياه نيز باعث کاهش عوامل التهاب زا خواهد شد. علاوه بر اين‌ها مريم گلي خواص قابضي دارد و به همين دليل نيز مي‌تواند روان شدن ناشي از التهاب‌ها در مجاري تنفسي را کاهش دهد. مريم گلي با افزايش موضعي توليد گلبول‌هاي سفيد باعث تقويت سيستم ايمني بدن نيز مي‌شود. اکنون که فصل سرما فرارسيده و مشکل سرماخوردگي کم‌کم دامن خيلي‌ها را گرفته است مي‌توانيد به اين گياه اعتماد کنيد. مي‌توانيد از اسپري‌هاي مخصوص اين گياه استفاده کنيد و يا اينکه با دم کرده‌ي آن قرقره کنيد.

گياه مريم گلي براي تسکين تبخال

البته مريم گلي به تنهايي نمي‌تواند از پس اين ويروس معروف و مزاحم تبخال بر بيايد؛ اما به عنوان يک گياه ضدويروس براي مقابله با مشکل تبخال موثر عمل مي‌کند. کافي است چند قطره روغن گياهي درخت چاي يا روغن گياهي اسطوخودوس را با چند قطره روغن گياهي مريم گلي مخلوط کرده و در مقدار کمي روغن گياهي ديگر مانند روغن زيتون رقيق کنيد. سپس روغن به دست آمده را روي تبخال بزنيد. خواهيد ديد که خيلي زودتر از آنچه تصورش را مي‌کرديد از شر اين ويروس مزاحم خلاص خواهيد شد.

مريم گلي براي بهبود جاي زخم

مريم گلي گياهي با خواص ضدعفوني‌کنندگي است. در نتيجه براي تسکين و درمان جراحات سطحي پوست نيز کارساز و براي ارتقاي سلامت و بهداشت دهان و دندان مفيد است. اين گياه پرخاصيت از تکثير باکتري‌هاي تشکيل‌دهنده‌ي جرم‌هاي دنداني و تخريب لثه‌ها جلوگيري مي‌کند. اين گياه به صورت کپسول، برگ خشک، روغن گياهي و يا در ترکيب برخي از خميردندان‌ها وجود دارد. مي‌توانيد با مشورت با پزشک داروساز از کپسول‌هاي آن براي افزايش سلامت پوست و دهان و دندانتان استفاده کنيد. استفاده از خميردندان‌هاي حاوي اين گياه نيز مفيد است.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
2.75716s, 19q