ورود دستگاه‌های کهنه و بازسازی شده آزمایشگاهی به کشور

۱۳۹۴/۰۱/۲۹ - ۱۶:۳۱ - کد خبر: 144676

سلامت نیوز:رئیس انجمن دکترای علوم آزمایشگاهی ایران گفت: متأسفانه از سوی برخی شرکت‌ها دستگاه‌های تجهیزات آزمایشگاهی مستعمر که بازسازی شده‌اند اجازه ورود به کشور دریافت کرده‌اند که ممکن است از فیلترهای مناسب عبور نکرده باشند.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از فارس، بهزاد پوپک امروز در نشست خبری به مناسبت روز آزمایشگاه گفت: در آزمایشگاه‌های کشور به دنبال آن هستیم که تمام آزمایش‌ها با کیفیت مطلوب و استاندارد انجام شود و بیماری‌های شایعی مثل دیابت، بیماری‌های ارثی، قلبی و ... که در کشور وجود دارد از جمله بیماری‌هایی هستند که آزمایش در آن نقش مهمی دارد.

وی افزود: 70 درصد خدمات تشخیصی - درمانی به آزمایشگاه وابسته است و بخش عمده‌ای از بودجه درمان صرف داروهای گران‌قیمت می‌شود این در حالی است که تأثیر داروها بر افراد برحسب ژنتیک و نوع بیماری که دارند متفاوت است بنابراین آزمایشگاه مثل فیلتر عمل می‌کند تا بودجه بیهوده هدر نرود.

پوپک گفت: نقش آزمایشگاه به حدی مهم است که عوارض ناشی از درمان را می‌تواند کاهش دهد و مسمومیت‌های دارویی ایجاد نکند بنابراین نقش آزمایشگاه‌ در نظام سلامت غیرقابل انکار است و در غربالگری‌ها نقش مهمی دارد.

وی با اشاره به استقرار استانداردهای ملی توسط آزمایشگاه مرجع سلامت گفت: آزمایشگاه‌ها به طور دائم کنترل می‌شوند تا استانداردهای لازم را دریافت کنند و همچنین سالی 3 بار در برنامه کنترل کیفی خارجی شرکت می‌کنند و نمونه‌های مجهول را به خارج از کشور ارسال می‌کنند تا نواقص آنها برطرف شود.

رئیس انجمن دکترای علوم آزمایشگاهی ایران گفت: بنابراین با وجود ضعف‌هایی که داریم اما در مقایسه با عملکرد آزمایشگاهیان ناچیز است.

وی در مورد کیفیت تجهیزات آزمایشگاهی گفت: از تجهیزاتی در آزمایشگاه‌های کشور استفاده می‌شود که خللی در نتیجه آزمایش‌ها ایجاد نمی‌کند در نتیجه مردم نباید از بابت کیفیت تجهیزات نگران باشند.

پوپک گفت: البته دستگاه‌های مستعمر زمانی توسط برخی از شرکت‌ها اجازه ورود به کشور دریافت کردند این دستگاه‌ها بازسازی شده هستند و وارد چرخه تشخیصی شدند در زمینه کیت‌های آزمایشگاهی نیز وضع به همین منوال است.

رئیس انجمن دکترای علوم آزمایشگاهی ایران گفت: اکنون نیز این دستگاه‌ها وجود دارد بنابراین ممکن است دستگاه‌هایی وارد کشور شوند که از فیلتر مناسب عبور نکرده باشد اما اکنون به شدت کاهش یافته و سعی شده انجمن‌های مربوطه نظارت مستمر و کاملی بر این دستگاه‌ها داشته باشند و آزمایشگاه‌ها مجاز نیستند از دستگاه‌هایی استفاده کنند که بی‌کیفیت باشد.

پوپک در مورد خطای آزمایشگاهی نیز گفت: خطا به معنی تغییر در نتیجه آزمایش است که نحوه درمان را تغییر می‌دهد در کشور ما خطای ازمایشگاهی متفاوت از سایر کشورها نیست و در حد صدم و دهم است البته خطا درجه‌بندی دارد که باید این را در نظر گرفت.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.71443s, 18q