لزوم توجه به اخلاق پزشکی در طرح "تحول سلامت"

۱۳۹۴/۰۱/۳۰ - ۱۱:۲۸ - کد خبر: 144722

سلامت نیوز: یک پژوهشگر اخلاق پزشکی با بیان اینکه ملاحظات اخلاق پزشکی در برنامه "تحول سلامت" با کم کاری مواجه شده است، تاکید کرد: این طرح به دلیل کاهش هزینه‌های کمرشکن درمانی با موفقیت چشم‌گیری در سال گذشته روبه‌رو شده است، اما باید رعایت ملاحظات اخلاق پزشکی در اجرای این برنامه با توجه بیشتری صورت گیرد.

دکتر حسام الدین ریاحی در گفت‌وگو با ایسنا، با اشاره به اینکه دخیل کردن مبانی اخلاق پزشکی در ارایه خدمات نظام سلامت عادلانه، نقش موثری دارد، تصریح کرد: از مهم‌ترین اهداف اخلاق پزشکی کاهش آسیب رساندن به بیمار و پزشک است و عملی کردن اقدامات اخلاق پزشکی در نظام سلامت الزامی است.

وی در ادامه با بیان اینکه حفظ کرامت افراد باید در دوره جدید طرح تحول نظام سلامت با احترام بیشتر رعایت شود، افزود: یکی از موارد مهم اخلاق پزشکی، حفظ استقلال و اختیار بیمار برای انتخاب پزشک مربوطه و نوع درمان است. بنابراین رعایت عدالت از منظر اخلاق پزشکی در طرح "تحول نظام سلامت" باید لحاظ شود.

این عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی خاطر نشان کرد: حفظ رازداری به دنبال کرامت افراد از دیگر جنبه‌های اخلاق پزشکی است که باید رعایت شود. این در صورتی است که به دنبال اجرای طرح "تحول نظام سلامت" و بازدید از بیمارستان‌ها، تصاویر بیماران توسط عکاسان و رسانه‌ها به راحتی منتشر می‌شود که از منظر اخلاق پزشکی اقدام شایسته‌ای نیست و بر خلاف رازداری است.

ریاحی با اشاره به اینکه حفظ حقوق پزشک و پرستار در دوره جدید اجرای طرح "تحول نظام سلامت" باید با توجه بیشتری صورت گیرد، گفت: ارایه خدمات نظام سلامت و افزایش کیفیت آن در توابع و شهرستان‌ها همانند تهران از جمله رعایت عدالت در اجرای این طرح است.

این پژوهشگر اخلاق پزشکی در پایان یادآور شد: تصمیم‌گیری برای توزیع بودجه‌ها و درآمد نظام سلامت باید به تناسب نیاز واقعی جامعه که شامل درمان ناباروری، دندانپزشکی و خدمات تشخیص بیماری‌های قلبی به خصوص در شهرستان‌هاست، صورت گیرد. همچنین توجه به پرسنل کادر درمانی باعث افزایش کیفیت روند دستیابی به اهداف طرح "تحول نظام سلامت" می‌شود.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
1.44911s, 18q