دیدار ابتکار با رئیس جمهور افغانستان/ تشکیل کارگروه مشترک برای نجات هامون و حفاظت از هوبره

۱۳۹۴/۰۱/۳۱ - ۱۰:۲۵ - کد خبر: 144936
دیدار ابتکار با رئیس جمهور افغانستان/ تشکیل کارگروه مشترک برای نجات هامون و حفاظت از هوبره

سلامت نیوز: محمد اشرف غنی احمدزی رئیس جمهور افغانستان که در راس هیاتی بلند پایه به ایران سفر کرده است، با معصومه ابتکار معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان حفاظت محیط زیست دیدار و در خصوص مسائل محیط زیست و گسترش همکاری های دوجانبه در این زمینه گفتگو کرد.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایلنا، معصومه ابتکار در این دیدارکه در محل اقامتگاه رییس جمهور افغانستان انجام شد، با تاکید بر ضرورت گسترش همکاری های مشترک زیست محیطی میان دو کشور، تصریح کرد: این همکاری به ویژه در خصوص احیای تالاب های بین المللی هامون به دلیل تاثیری که بر شرایط زیست محیطی و معیشتی مردم بومی دارد، بسیار حائز اهمیت است.

معاون رئیس جمهور ضمن یادآوری چالش بزرگ گرد و غبار که در حال حاضر بسیاری از کشورهای منطقه همچون ایران و افغانستان را درگیر خود کرده، گفت: ایران آمادگی دارد تا با گسترش همکاری های دوجانبه، اقدامات لازم به منظور حل این چالش و کاهش تاثیر آن بر کیفیت زندگی و سلامت مردم را آغاز نماید.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست اعلام کرد: ایران آماده است تا زمینه همکاری های لازم در خصوص موضوعات بین المللی و محیط زیستی دو کشور همچون تغییرات آب و هوا و اقلیم، حفاظت از جنگل ها و تنوع زیستی، مدیریت سموم کشاورزی، حفاظت از منابع آب و خاک، بسط آموزش به منظور توانمندسازی و ظرفیت سازی نیروهای تخصصی، مدیریت پسماند و زباله را از طریق تبادل تفاهم نامه فراهم آورد.

سیلاب ها و خسارات آن مهمترین چالش های محیط زیست افغانستان

محمد اشرف غنی احمدزی رئیس جمهوری اسلامی افغانستان نیز در این دیدار با اعلام آمادگی جهت ایجاد چارچوب همکاری های کلی برای حفظ محیط زیست در کشور و منطقه، گفت: با توجه به مشکلات ناشی از تغییرات آب و هوا و اقلیم که منجر به خشک شدن باغ ها و جنگل های افغانستان شده است، این کشور آماده هر نوع اقدام و همکاری در زمینه حفاظت و احیای آب گیرها و تالاب ها است.

اشرف غنی، سیلاب ها و خسارت های فراوان ناشی از آن را یکی از مهمترین چالش های افغانستان برشمرد که سالانه قریب به 1.5 میلیارد دلار خسارت برای آن کشور به دنبال دارد.

وی با اعلام امادگی افغانستان برای آغاز مطالعه و بررسی چرایی خشک شدن هامون و همچنین چگونگی احیاء و برگشت آن به شرایط گذشته، تاکید کرد: البته در این مسیر، بهره گیری از تجارب نهادهای بین المللی و ظرفیت سازمان های مردم نهاد ضروری است.

رئیس جمهور افغانستان خاطرنشان کرد: لازم است تیمی تخصصی به صورت مشترک از دو کشور، برنامه ای جداگانه ازسلسه اقداماتی که دو کشور ایران و افغانستان باید به صورت ضرب العجلی برای جلوگیری از تخریب بیشتر تالاب های بین المللی هامون انجام بدهند را تهیه و تدوین و به دو کشور ارائه نماید.

وی تحقیق در مورد گونه های گیاهی و جانوری منطقه و نحوه حفاظت از آن ها، همچنین تهیه نقشه راه نجات هامون با تکیه بر برنامه ریزی کوتاه مدت، میان مدت و بلند مدت به منظور انسجام بهتر فعالیت های دو کشور را از دیگر اقداماتی برشمرد که باید توسط این کارگروه تخصصی صورت گیرد.

رئیس جمهور افغانستان گفت: این کشور در تلاش است تا با ایجاد ظرفیت های لازم به منظور حفاظت از محیط زیست افغانستان، با تهدید حال حاضر در این زمینه مقابله کند.

تشکیل کارگروه مشترک برای پیگیری معضلات محیط زیستی مشترک

بنا بر این گزارش، همکاری در خصوص حفاظت از گونه در معرض تهدید هوبره در استان فراح و بهره گیری از تجارب ایران در احیاء و حفاظت از زیستگاه های تخریب شده منطقه هرات در نتیجه توسعه غلط کشاورزی از دیگر موارد مطروحه در این دیدار بود.

همچنین در پایان این دیدار مقرر شد، به منظور تسریع در روند مبادله اطلاعات، کارگروه مشترکی با مشارکت سازمان های بین المللی و سازمان های مردم نهاد و مسئولان محیط زیست دو کشور تشکیل و مسائل مطروحه را تا حصول نتیجه دنبال نماید.

گفتنی است، معاون محیط طبیعی سازمان حفاظت محیط زیست، استاندار سیستان و بلوچستان، رییس مرکز امور بین الملل سازمان حفاظت محیط زیست، سفیر ایران در افغانستان و سفیر افغانستان در تهران نیز در این دیدار حضور داشتند.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
3.38333s, 19q