موفقیت محقق ایرانی دانشگاه مریلند در کشف ژن فشار خون بالا

۱۳۸۷/۱۰/۲۳ - ۱۰:۱۱ - کد خبر: 14494
موفقیت محقق ایرانی دانشگاه مریلند در کشف ژن فشار خون بالا
دکتر افشین پارسا از دانشگاه مریلند به همراه گروهی از محققان آمریکایی با استفاده از تکنیک تجمع ژن به تصویربرداری از ژنهای مسئول در ایجاد فشار خون بالا پرداخته و در خلال بررسیهای خود موفق به شناسایی ژنی شدند که در تنظیم فعالیت کلیه ها و افزایش فشار خون نقش قابل توجهی دارد.

به گفته این محققان ژن تازه کشف شده و میزان نقش آن در فرآیند پردازش نمک خون در کلیه ها می تواند ارتباط مستقیمی با در معرض خطر بودن جان افراد مختلف از تبعات فشار خون بالا داشته باشد.

این یافته ارزشمند با همکاری دکتر افشین پارسا از مدرسه پزشکی دانشگاه مریلند و سایر محققان این دانشگاه و چند تن از محققان و دانشمندان دیگر مراکز تحقیقاتی آمریکا ارائه شده است.

محققان این پروژه با ارائه اطلاعات مختلف درباره این کشف جدید اعلام کردند، گرچه فشار خون بالا به عنوان عاملی مهم و تهدید کننده برای سلامت جوامع به حساب می آید، با این حال دانش بشری درخصوص این بیماری و عوامل شکل دهنده آن از جمله علل ژنتیکی پدیدآورنده آن بسیار محدود است.

به گزارش مهر، این ژن STK39 نام داشته و به عقیده محققان پروژه برآورد می شود افرادی که حامل متغیر خاصی از آن باشند در مقایسه با سایر افرادی که نسخه های متداول تری از این ژن را دارند از فشار خون بالاتری رنج می برند.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.13365s, 18q