بازگشت دوباره ريزگردها به كشور وضعيت هوا را بحراني كرد

گرد و غبار بهاري در چشم مردم

۱۳۹۴/۰۱/۳۱ - ۱۳:۰۳ - کد خبر: 144981

سلامت نیوز:مهم نيست منشأ گرد و غبارها چيست و متعلق به چه كشوري است. مهم اين است كه يك‌بار ديگر ريزگردها به سمت شهرهاي ايران هجوم آورده‌اند و مدير ملي كارگروه مقابله با پديده گرد و غبار با بيان اينكه منشأ ريزگردهاي روزهاي اخير خارجي است، گفت: وقوع گرد و غبار طي سال جاري نسبت به سال گذشته افزايش خواهد داشت.


به گزارش سلامت نیوز به نقل از روزنامه جوان،سال 94 با هوايي مطبوع و پرباران آغاز شد. از همان ابتداي سال مي‌شد هر روز لكه‌هاي بارور را در آسمان ديد كه وقت و بي‌وقت زمين را نمناك مي‌كردند اما گويي اين روزها دوام چنداني نداشتند و باوجود اينكه در چهار هفته نخست فروردين، كيفيت هواي بسياري از شهرهاي كشور و به خصوص پايتخت عمدتاً در شرايط سالم و حتي پاك بود، اما با هجوم ريزگردها و ناپايداري جوي و گرد و غباري كه وارد استان‌ها شد، كيفيت هوا به شدت پايين آمده و تنفس را سخت كرد.

باز هم ريزگردها و اهواز

سازمان هواشناسي ايران با اعلام اينكه ريزگردهايي با منشأ خارجي از سمت غرب كشور وارد ايران شده‌اند نسبت به غبارآلود شدن استان‌هاي اين منطقه و نفوذ گرد و غبار به استان‌هاي مركزي هشدار داده است.


در همين راستا مدير ملي كارگروه مقابله با پديده گرد و غبار در خصوص ريزگردهاي موجود در استان‌هاي غربي كشور گفت: «اين ريزگردها منشأ خارجي دارد و تأثير گرفته از كشور عربستان است. شدت اين ريزگرد‌ها در عربستان به حدي است كه اين كشور را با بحران مواجه كرده و به دنبال آن استان‌هاي هرمزگان و خوزستان را تحت تأثير قرار داده است. البته برخي معتقدند بادهاي جنوبي، گردوغبار را در ايران تشديد كرده است.»
ضياءالدين شعاعي در رابطه با ريزگردهاي اهواز نيز تأكيد كرد: «در روزهاي گذشته در اهواز غلظت گرد و غبار به 1500 تا 1600 ميكروگرم يعني تا 10 برابر حد مجاز رسيده است اما اين ميزان از صبح شنبه به دو برابر حد مجاز يعني 350 ميكروگرم رسيده و روند رو به كاهش داشته است.»


غبار تهران رو به كاهش
چند روزي است كه هواي پايتخت نيز از وضعيت سالم دور و تهراني‌ها را دچار مشكل كرده است. بر پايه همين گزارش طي دو روز گذشته هواي تهران در وضعيت ناسالم براي گروه‌هاي حساس بوده است. همچنين افزايش حضور گرد و غبار و وزش باد خشك موجب شد تا هوا ناسالم باقي بماند. در اين هوا، عمده آلاينده‌ها ذرات كمتر از 5/2 ميكرون است و طبق پيش‌بيني سازمان هواشناسي، گرد و غبارها ادامه خواهند داشت.
بر اساس گزارش‌هاي رسيده وضعيت هوا در استان‌هاي خوزستان، لرستان، ايلام و چند استان ديگر هم مساعد نيست و اين نقاط همچنان با گرد و خاك دست و پنجه نرم مي‌كنند.
مدير ملي كارگروه مقابله با پديده گرد و غبار با تأكيد بر اينكه تمامي استان‌هاي غربي كشور همچنين استان هرمزگان، خوزستان و بوشهر در جنوب كشور تحت تاثير گرد و غبار با منشأ خارجي است، گفت: «بادهاي غربي از سوي عراق و جنوب شرق عربستان با وزش باد موافق، گرد و غبار را تا ايران مركزي و استان تهران آورده است. البته غبار تهران رو به كاهش بوده يعني PM10 و باقي مانده از روزهاي قبل است و تقويت نشده است.»
شعاعي با بيان اينكه گزارش‌هاي هواشناسي از كاهش ميزان بارش در استان خوزستان حكايت مي‌كند، ادامه داد: «در اين استان 47 تا 48 درصد ميزان بارش كاهش داشته است و شرايطي را فراهم مي‌كند تا بادهاي جنوبي با گرد و غبار همراه باشد.»


مدير ملي كارگروه مقابله با پديده گرد و غبار از افزايش وقوع گرد و غبار طي سال جاري نسبت به سال گذشته خبر داد و افزود: «با وجود اينكه وضع بارش باران در اسفند و فروردين ماه اخير بهبود پيدا كرده است اما اين شرايط در عراق وجود نداشته و ميزان بارش به شدت پايين بوده است، بنابراين خشكي زمين باعث وقوع گرد و غبار با منشأ خارجي در سال جاري خواهد بود.»


رئيس‌جمهور وارد عمل شود
همين چند ماه پيش بود كه گرد و غبار و ريزگردهاي خوزستان و ۱۰ استان ديگر را درگير كرد و مشكلات زيادي به وجود آورد. با اينكه كارشناسان معتقدند پديده ريزگردها عمدتاً با دو منشأ داخلي و خارجي در كشور به‌وجود مي‌آيد اما در ارتباط با خوزستان منشأ داخلي‌ هميشه پررنگ‌تر بوده است، چراكه در تابستان‌ها در دو حوزه كرخه و مارون حدود ۳۰۰هزار هكتار كاهش سطح زيركشت و افزايش شديد كانون گردوغبارخيز وجود دارد و به دليل كم آبي، اراضي به تدريج در حال خشك شدن هستند. در آخرين ماه سال 93 و زماني كه خوزستان زير خروارها گرد و خاك ديگر ناي نفس كشيدن نداشت، مسعود اسدي، رئيس مجمع تشكل‌هاي كشاورزي، با معرفي وزارت نفت به عنوان متهم اول گرد و غبار خوزستان خطاب به دولت پيشنهاد كرد كه نه تنها شخص رئيس‌جمهور‌ بايد به اين مسئله ورود كند بلكه بهتر است فردي با اختيارات هيئت دولت براي مقابله با اين ريزگردها منصوب شود، چراكه در تابستان امسال(94) با وضعيت بدتر و اسفناك‌تري مواجه خواهيم بود.
به هر حال شايد بسياري از طرح‌ها و به‌خصوص بارور كردن ابرها تا پيش از اين با اما و اگرهاي بسياري مانند نرسيدن به نتيجه مطلوب و مسائل ديگر مواجه بوده اما در حال حاضر شرايط كشور به ويژه در استان‌هاي گرد و غبار خيز به جايي رسيده كه در حال تبديل شدن به يك بحران است و بايد هر چه سريع‌تر براي آنها چاره‌اي انديشيد و فرصت را از دست نداد.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
3.71299s, 19q