ورود فاضلاب ۴۰ درصد بیمارستان‌های تهران به آب‌های سطحی و چاه‌ها

۱۳۹۴/۰۱/۳۱ - ۱۵:۱۸ - کد خبر: 145015
ورود فاضلاب ۴۰ درصد بیمارستان‌های تهران به آب‌های سطحی و چاه‌ها

سلامت نیوز: رئیس ستاد محیط زیست وتوسعه پایدارشهرداری تهران با بیان اینكه فاضلاب های بیمارستانی از خطرناكترین فاضلاب ها هستند،گفت: فاضلاب بیش از ۴۰ درصد بیمارستان های تهران به آبهای سطحی وچاه های جذبی وارد می شود.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از پانا، علی محمد شاعری با اعلام این مطلب اظهار داشت: شهر تهران حدود ۱۵۰ بیمارستان دارد كه از این تعداد حدود ۸ درصد فاقد سیستم تصفیه فاضلاب و حدود ۳۴ درصد دارای تصفیه خانه با عملكرد ناقص است و همین امر موجب ورود فاضلابهای بیمارستانی به شبكه آبهای سطحی و چاههای جذبی می شود.

وی با بیان اینكه در پایین دست شهر تهران، فاضلاب این بیمارستانها وارد شبکه آب‏های سطحی شده و به طور مستقیم برای آبیاری زمین‏های کشاورزی مورد استفاده قرار می‏گیرد افزود: فاضلاب‌های بیمارستانی جزء خطرناک‌ترین فاضلاب‌ها است و پس از گذشت ۵۰ سال اثر آلودگی آنها برجای می‌ماند ، به همین دلیل توجه به وضعیت تصفیه‏خانه بیمارستان‏ها در سطح مناطق ۲۲ گانه شهر تهران بسیار حایز اهمیت است و می‏تواند از جمله شاخص‏های مهم وضعیت محیط زیست هر منطقه به حساب آید.

شاعری به دلایل اجرای نشدن سیستم تصفیه‏خانه در بیمارستانها اشاره و بیان كرد:بالا بودن هزینه اجرای سیستم تصفیه خانه،نظارت نامناسب دستگاه‏های ذیربط،فقدان فضای کافی جهت احداث تصفیه خانه در بعضی از بیمارستان‏ها،تخصیص ندادن اعتبار به بیمارستان‏های دولتی جهت احداث تصفیه‏خانه و ... از جمله دلایل اجرایی نشدن سیستم تصفیه خانه در بیمارستانهای تهران است.

وی همچنین به راهکارهای ایجاد سیستم تصفیه خانه در بیمارستانها اشاره و تصریح كرد:نظارت کامل و پایش مستمر توسط دستگاه‏های ذیربط با همکاری ذینفعان،تخصیص اعتبار لازم به بیمارستان‏های دولتی جهت احداث سیستم تصفیه‏خانه از سوی وزارت بهداشت،اجباری نمودن تصفیه فاضلاب بیمارستان‏ها و جلوگیری از فعالیت واحدهایی که ضوابط و مقررات را رعایت نمی كنند از جمله راهكارهای موجود است.

رئیس ستاد محیط زیست و توسعه پایدار شهرداری تهران خاطر نشان كرد: ستاد محیط زیست به طور مستمر در حال پایش شاخصهای زیست محیطی است و این اطلاعات را در اختیار مناطق قرار می دهد تا شهرداران مناطق از وضعیت منطقه خود آگاه شوند و با همكاری سایر ارگانها درصدد رفع نواقص برآیند.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.8032s, 18q