وزير بهداشت:

در برخي كشورهاي اسلامي از هر 4 كودك يكي پنجسالگي را نمي‌بيند

۱۳۸۷/۱۰/۲۳ - ۱۱:۴۱ - کد خبر: 14503
در برخي كشورهاي اسلامي از هر 4 كودك يكي پنجسالگي را نمي‌بيند
كامران باقري لنكراني امروز در نشست سفراي كشورهاي عضو سازمان كنفرانس اسلامي در دانشگاه علوم پزشكي تهران، افزود: يكي از عوامل عزت و اقتدار مسلمانان جهان سلامت مردم اين كشورهاست، زيرا انسان سالم محور توسعه است اما در اين زمينه كشورهاي اسلامي با چالش‌هاي بزرگي مواجه هستند.

وي اضافه كرد: 20درصد مردم جهان در كشورهاي اسلامي زندگي مي‌كنند، اما شاخص مرگ و مير مادران باردار در برخي از اين كشورها 2 هزار به ازاي هر صد هزار زايمان است و البته اين شاخص در برخي از اين كشورها به عدد نگران كننده 6 هزار و 500 در صد هزار تولد رسيده است.
وي گفت: از نظر مرگ و مير كودكان زير 5 سال نيز در برخي از كشورهاي اسلامي به ازاي هر هزار كودك 240 كودك فوت مي‌كنند يعني از هر 4 كودك يكي پنجسالگي را نمي‌بيند.

وي ادامه داد: شيوع برخي بيماري‌هاي واگير و غير واگير در كشورهاي اسلامي نيز نگران كننده است، از مجموع 5 كشوري كه در دنيا هنوز با بيماري فلج اطفال مواجه هستند، 4كشور در بين كشورهاي اسلامي هستند، امكانات محدود و مديريت نامناسب در كنار فشارهاي وارده از خارج، سلامت مردم اين كشورها را تهديد مي‌كند.
وزير بهداشت گفت: شركت‌هاي چند مليتي، داروها و تجهيزات پزشكي كه در كشور خودشان مصرف نمي‌كنند را در اين كشورها توزيع و تبليغ مي‌كنند و متاسفانه اقتصاد سلامت كشورهاي اسلامي وضع مناسبي ندارد و سودجويان بدون توجه به سلامت مردم اين كشورها به دنبال بازارگري خود هستند.

باقري لنكراني ادامه داد: در چنين شرايطي مردم غزه كه از حدود 2 ماه پيش در محاصره هستند در ايام پس از جنگ علاوه بر كشتار، قتل عام و جراحات ناشي از جنگ و كمبود دارو، تجهيزات پزشكي و غذا به علت وجود بيماري‌هاي واگير و غير واگير، زايمان‌ها و بيماري‌هاي كه به طور طبيعي وجود دارد با چالش مضاعف سلامت مواجه هستند.

وي گفت: اطلاعات ما حاكي در زمان بعد از جنگ به جز كادر پزشكي موجود در غزه فقط 10پزشك توانسته‌اند از خارج وارد غزه شوند و البته ذخاير دارو، مواد غذايي و ملزومات پزشكي در غزه نيز رو به اتمام است. در واقع ما شاهد دو قتل عام در غزه هستيم.
وي افزود: اميدواريم در اين شرايط كشورهاي اسلامي و همسايگان غزه با درك عميق‌تر به تكاليف ديني و انساني خودشان بپردازند و از دفتر منطقه‌اي سازمان بهداشت جهاني در مصر مي‌خواهيم هر چه زودتر اجلاس وزرا يا معاونان وزراي بهداشت كشورهاي منطقه را براي رسيدگي به سلامت مردم غزه تشكيل دهد

به گزارش فارس، وي گفت: تاكنون 850 نفر بر اثر حمله صهيونست‌ها در غزه كشته شده‌اند كه 30 درصد آنها كودك بوده‌اند، در 15 روز گذشته هر روز 60 نفر در غزه به قتل رسيده‌اند در حالي كه ارسال دارو، غذا و مايحتاج ضروري مردم غزه حتي به اندازه 10درصد زمان قبل از محاصره نيز در اين مدت به غزه نرسيده است و ما با يك فاجعه انساني در غزه مواجه هستيم.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.16426s, 19q