فراخوان بان کی مون جهت ایجاد آینده ای پایدار برای کره زمین

۱۳۹۴/۰۲/۰۱ - ۱۰:۵۷ - کد خبر: 145106

سلامت نیوز:دبیر کل سازمان ملل متحد در پیامی به مناسبت روز بین المللی "مادر زمین" (زمین پاک) 22 آوریل 2015 برابر با 2 اردیبهشت ماه جاری خواستار ایجاد آینده ای پایدار و انعطاف پذیرهم برای "مادر زمین" و هم برای تمامی آنانی که هنوز از غافله توسعه عقب مانده اند شد.

به گزارش سلامت نیوز متن کامل پیام بان کی مون به شرح زیر است:

واژه "مادر" قدرتی شگرف در بردارد. خاطره زنانی را یادآور می شود که به ما حیات بخشیدند، ما را به عنوان کودک پرورش داده و کمک کردند به آنچه امروز هستیم تبدیل شویم. زمین مادری نهایی است – سیاره ای بی مانند که از زمان های بسیار دور، از حیات به هزاران گونه حمایت کرده است. به عنوان انسان، باید به نیاز فوری برای مراقبت های مادرانه بیشتر بپردازیم. تا هنگامی که زنده هستیم به هوا، آب، خاک حاصلخیز و هدایای بی شماری که این سیاره به خوبی در خود جای داده نیاز داریم.
با وجود این وابستگی، موجب بسی شگفتی است که چگونه اجازه داده ایم توسعه انسانی سریع و غالبا نابخردانه موجب مختل کردن بسیاری از نظام های ظریفی شود که برای هزاران سال به گونه ای موزون عمل می کردند. ما به گونه ای فزاینده ازخسارتی که نوع بشرایجاد کرده آگاهیم – آلودگی، کاهش منابع، ازبین بردن گونه های گیاهی و جانوری برای همیشه و شتابیدن به سوی لحظه ای استثنایی که ممکن است موجب تغییر عملکرد سیاره ما شود. حتی با این دانش ما باید روش های خود را متحول کنیم.
اما می توانیم دگرگون شویم و 2015 فرصتی مهم برای انجام آن ارائه می دهد. امسال جهان می خواهد دستور کارتوسعه پایدار پس از 2015 را نهایی کرده و به توافق جهانی تغییرات آب و هوایی معنا دار نوینی دست یابد. این فرایند ها توان بالقوه برای تعریف دوباره از آینده ای بهتر برای ما را از راه امحای فقر مطلق در تمامی گونه های آن و احیای رابطه ما با این سیاره و تمامی موجودات آن را دارد.
اما تصمیمات مهمی که پیش رو است تنها برای رهبران جهان و سیاست گذاران نیست. امروز در روز "مادر زمین" (زمین پاک) از تک تک مردم می خواهم نسبت به اثرات انتخاب هایمان در این سیاره و تاثیر آن برای نسل های آتی مراقب باشیم. هر کسی نمی تواند انتخاب های پایدار داشته باشد، اما برای آنانی که می توانند، تصمیمات ساده مانند رویکرد به سوی استفاده ازلامپ های کم مصرف یا خرید کالاهایی که صرفا مصرف خواهیم کرد – هنگامی که میلیارد ها انسان آن ها انجام دهند - می تواند جهان ما را متحول نماید. توان ایجاد دگرگونی با شما آغاز می شود.
به عنوان جامعه جهانی، ما این فرصت را داریم تا 2015 را به نقطه عطفی در تاریخ بشری تبدیل کنیم. این می تواند سالی باشد که کودکان و نوه های ما به خاطر خواهند سپرد زیرا به مانند هنگامی است که انتخاب کردیم آینده ای پایدار و انعطاف پذیر بسازیم هم برای "مادر زمین" و هم برای تمامی آنانی که هنوز از غافله توسعه عقب مانده اند.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
1.57879s, 18q