فست فود سالم بخورید

۱۳۹۴/۰۲/۰۱ - ۱۴:۲۴ - کد خبر: 145167

سلامت نیوز: زمانی که صحبت از غذای سالم می‌شود همه فقط به غذاهای خانگی اشاره می‌کنند، اما چند سالی است که برخی غذاها با استفاده از مواد غذایی سالم برای انسان تهیه می‌شود و مواد مضر در تهیه این غذاها جایی ندارند.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایسنا ، در تمام کشورهای جهان، غذاهایی که با استفاده از موادغذایی ارگانیک یا گوشت‌های سالم تهیه می‌شوند، طرفداران زیادی دارند؛ چراکه جوامع مختلف به تاثیر غذای سالم در سلامتی و تناسب اندام خود پی برده‌اند.
دکتر محمدرسول مظاهری اصل، فوق تخصص تغذیه در این باره می‌گوید: غذای سالم از تولید مواد اولیه تا شیوه پخت و مخلفات آن را شامل می‌شود. اینکه فردی غذایی سالم می‌پزد، اما کنار آن از نوشابه و سس‌های پرچرب صنعتی یا برای دسر هم چند نوع مواد قندی استفاده می‌کند، سلامت غذای اصلی را از بین برده و خود باعث چاقی و به خطر افتادن سلامت بدن می‌شود.
وی در ادامه به غذاهای فست فودی اشاره کرده و می‌افزاید: در تمام دنیا غذاهای فست فودی مساوی است با چاقی و به خطر افتادن سلامت. حال اگر بتوانیم در تهیه همین فست فودها موادی را به کار بریم که مضرات فست فودهای کنونی را نداشته و شیوه تهیه آن هم سالم باشد، دیگر سلامت انسان به خطر نمی‌افتد.
این متخصص تغذیه با ذکر مثالی می‌افزاید: به عنوان مثال فلافل که غذای پرطرفداری در ایران است از نظر تغذیه‌ای غذای خوبی نیست؛ چراکه مواد آن کالری کافی را به بدن نمی‌رساند و شیوه پخت آن هم مشکل دارد. از طرفی ممکن است فلافلی‌ها در بسیاری از موارد بهداشت را رعایت نکرده و روغنی که مورد استفاده قرار می‌دهند حتی تا 15 روز هم تعویض نشود.
مظاهری با تاکید بر اینکه فست فودهایی در اروپا وجود دارد که از انواع ماهی‌ها و پرندگان در تهیه آنها استفاده می‌شود، می‌گوید: اگر بتوان جایگزینی برای سوسیس و کالباس پیدا کرد و گوشت‌های سالم مانند ماهی و گوشت پرندگان را جایگزین این نوع مواد کرد، بخش زیادی از زیان فست فودها کاسته می‌شود. در حقیقت باید در فست فودها به سراغ استفاده از گوشت‌های طبیعی برویم تا مواد پروتئینی صنعتی.
این استاد تغذیه با اشاره به اینکه نظارت بیشتر وزارت بهداشت در فست فودها از بروز مشکلاتی مانند چاقی و بیماری‌های ناشی از آن جلوگیری خواهد کرد، می‌افزاید: همچنین فرهنگ سازی درباره ایجاد و توسعه فست فودهای بدون سوسیس و کالباس باید انجام شود تا به این وسیله فرهنگ سالم خواری در ایران نهادینه شود؛ چراکه اروپا هم اکنون به جای تبلیغات منفی درباره فست فودها، آنها را به سمت استفاده از مواد پروتئینی طبیعی مانند گوشت ماهی و پرندگان سوق می‌دهد.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
1.00044s, 18q