عوارض استفاده از کفش‌های نامناسب

۱۳۹۴/۰۲/۰۱ - ۱۶:۲۰ - کد خبر: 145184
عوارض استفاده از کفش‌های نامناسب

سلامت نیوز: یک فیزیوتراپیست، در خصوص استفاده از کفش نامناسب و جلوگیری از بروز مشکلات جسمی در مفاصل پاها و ستون فقرات، هشدار داد.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از پانا، پرهام پارسانژاد مسئول روابط عمومی بیست و ششمین کنگره فیزیوتراپی ایران، گفت: یکی از عوامل موثر بر سلامت مفاصل اندام های تحتانی و ستون فقرات، کفش است.

وی افزود: جنس کفه کفش و پاشنه، ارتفاع پاشنه و رویه کفش و عرض پنجه کفش در هنگام انتخاب آن باید مد نظر قرار گیرد. کف پا دو قوس مهم طولی و عرضی دارد که در هنگام قرار گرفتن بر روی کفه کفش باید کاملا پوشش داده شود و زیر این قوس ها فضایی خالی باقی نماند.

به گفته این فیزیوتراپیست، قوس عرضی پا در زیر پنجه و قوس طولی پا در قسمت داخلی و میانی کف پا حس می شوند و مانند کمک فنرهای اتوموبیل ضربات ناشی از نیروی عکس العمل زمین را خنثی می کنند و مانع از آسیب به مفاصل و ستون فقرات می شوند.

وی تاکید کرد: کفش خوب باید این قوس ها را پر کند و فرد حس کند که کفش به خوبی پا را در بر گرفته است. ناحیه پنجه کفش باید از پهنای کافی برخوردار باشد و باعث فشرده شدن انگشتان به هم نشود چرا که ممکن است سبب بدشکلی انگشت شست و نهایتا جراحی شود.

پارسانژاد گفت: ارتفاع پاشنه باید ۲ تا ۳ سانتیمتر باشد و ارتفاع کمتر از آن می تواند سبب کشیده شدن عضلات پشت ساق و بروز درد و نهایتا خار پاشنه شود و پاشنه بلندتر از این حد نیز می تواند سبب کوتاه شدن این عضلات و افزایش فشار بر پنجه، زانو و ستون فقرات شود و آرتروز این نواحی را در پی خواهد داشت.
این فیزیوتراپیست اظهارداشت: جنس کفه کفش نیز باید از انعطاف پذیری کافی برخوردار باشد تا نیروهای شدید وارد از زمین را جذب کند و سختی کفه کفش می تواند تغییرات تخریبی در مفاصل انگشتان و مچ پا را در پی داشته باشد.
پارسانژاد ادامه داد: لبه های کفش نباید قوزک های پا را که محل اتصال رباط های مهم مچ پا هستند، تحت فشار قرار دهد. این موضوع علاوه بر ملتهب ساختن ناحیه قوزک ها باعث محدود کردن حرکات استخوان های درشت نی و نازک نی در کنار هم و ایجاد بی ثباتی در مفصل مچ پا و بالا رفتن احتمال پیچ خوردن آن می گردد.
وی گفت: جنس خود کفش هم باید طوری انتخاب شود که اجازه تهویه مناسب را به پا بدهد و جلوی ایجاد بوی بد و رشد قارچ های پوستی را بگیرد.
این فیزیوتراپیست عنوان کرد: افرادی که کف پای صاف یا قوص بیش از حد پا دارند و یا از بدشکلی شست پا گله مند هستند و یا کسانی که درد پاشنه یا سابقه پیچ خوردگی مچ پا دارند، با مراجعه به متخصصین فیزیوتراپی، علاوه بر یادگیری تمرینات درمانی مربوطه، مشاوره مناسبی در خصوص ویژگی های کفش مناسب پای خود دریافت کنند.
بیست و ششمین کنگره فیزیوتراپی ایران از روز چهارشنبه دوم اردیبهشت ماه جاری به مدت ۳ روز در هتل المپیک تهران آغاز بکار می کند.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.24278s, 19q