در گفت‌وگوي ويژه خبري سيما مطرح شد

آمار عفونت‌هاي بيمارستاني هيچ‌وقت به صفر نمي‌رسد

۱۳۹۴/۰۲/۰۱ - ۱۷:۰۳ - کد خبر: 145206

سلامت نیوز: چرايي و راهكارهاي مقابله با عفونت‌هاي بيمارستاني در برنامه گفت‌وگوي ويژه خبري با حضور محمد حسين ميردهقان؛ مديركل نظارت بر امور درمان وزارت بهداشت، حسين معصومي اصل؛ فوق تخصص بيماري‌هاي عفوني كودكان و تدوين‌كننده دستورالعمل كنترل عفونت‌هاي بيمارستاني و محمد مهدي‌گويا؛ رييس مركز مديريت بيماري‌هاي واگير وزارت بهداشت مورد بحث و بررسي قرار گرفت.


به گزارش سلامت نیوز به نقل از روزنامه اعتماد،ميردهقان در ابتدا در پاسخ به سوال مبني بر اينكه آمار ابتلا به عفونت‌هاي بيمارستاني در سال ٩٣ چقدر بوده است، گفت: بحث عفونت و نحوه كنترل آن از جمله مسائل مهم به حساب مي‌آيد به گونه‌اي كه در هر مركز و در هر بخشي هشت تا ١٠ درصد مربوط به كنترل بيمارستاني ذكر شده است البته اين امر بستگي به نوع بخش يا بيمارستان دارد. وي با اشاره به اينكه در كشورهاي در حال توسعه اين آمار بين ٧/٥ تا ١٩ درصد است، خاطرنشان كرد: در ايران اين آمار ٨ تا ١٠ درصد است.

وي با اشاره به اينكه ما در وضع ايده‌آلي به سر نمي‌بريم، اظهارداشت: اما درپنج سال اخير با رشد بسيار خوبي در اين مساله روبه‌رو بوده‌ايم. ميردهقان با اشاره به اينكه عفونت بيمارستاني به عنوان فرهنگ بيمارستان جا افتاده است، ادامه داد: از بالاترين سطح بيمارستان كه همان رييس است تا كارمندان درگير مساله كنترل عفونت هستند.

مديركل نظارت بر امور درمان وزارت بهداشت با اشاره به نوع جمع‌آوري ديتاها گفت: در ايران نظام دقيق ثبت عفونت وجود ندارد. وي اشاره كرد كه ٩٠٠ و اندي بيمارستان در كشور داريم اما تعريف جامعي در اين رابطه در كشور وجود ندارد و اين در حالي است كه معيارهاي بيست‌گانه‌اي براي سنجش عفونت در بيمارستان‌ها وجود دارد كه متاسفانه اين مساله به خوبي در بيمارستان‌ها تعريف نشده است.

حسين معصومي اصل در ادامه برنامه طي گفت‌وگوي زنده تلفني در پاسخ به اينكه در دنيا استاندارد عفونت بيمارستاني چقدر است، گفت: آمار عفونت‌هاي بيمارستاني بر اساس گزارش سازمان جهاني بهداشت در كشورهايي نظير امريكا بين شش تا ١١ درصد است اين در حالي است كه در كشورهاي در حال توسعه اين آمار بالاي ٢٥ درصد ذكر شده و فوق تخصص عفوني با اشاره به اينكه بر اساس مطالعاتي كه در كشور انجام داده‌ايم آمار عفونت‌هاي بيمارستاني بين ١٠ تا١٥ درصد در كشورمان عنوان شده است.

وي با اشاره به اينكه متوسط آمار عفونت‌هاي بيمارستاني كشورمان بين ١٠ تا ١٢ درصد است، خاطرنشان كرد: در كشور نظام مراقبت برقرار شده است به گونه‌اي كه در ٤٠٠ بيمارستان ديتا بانك وجود دارد. محمدمهدي گويا در ادامه برنامه طي گفت‌وگوي زنده تلفني در پاسخ به اينكه آيا وضعيت را در بيمارستان‌ها مطلوب مي‌بينيد، ادامه داد: عفونت بيمارستاني در همه بيمارستان‌هاي دنيا رخ مي‌دهد بنابراين هر كجا كه بسيار خوب كار كنند ميزان عفونت كم مي‌شود و اين آمار هيچ‌وقت به صفر نمي‌رسد.

وي با اشاره به اينكه ثبت عفونت‌هاي بيمارستاني با رخداد عفونت‌ها فرق مي‌كند، گفت: هر چه نظام ثبت قوي باشد اين مساله مي‌تواند در كنترل عفونت تاثيرگذار باشد.

گويا در پاسخ به سوال ديگري مبني بر اينكه آيا در يك سال اخير آمار عفونت‌هاي بيمارستاني بيشتر شده است، اظهارداشت: بنده گمان مي‌كنم آمارها بيشتر از اين است و از آنجايي كه نظام ثبت عفونت‌هاي بيمارستاني ما نظام جواني است قضاوت در مورد اين موضوع چندين سال طول مي‌كشد.

گويا با بيان اينكه نظام ثبت عفونت‌هاي بيمارستاني در حال حاضر تقويت شده است، گفت: در حال حاضر ٤٠٠ بيمارستان وضعيت خود را درخصوص بيماري‌هاي عفوني گزارش مي‌دهند.

در بخش ديگري از اين برنامه پرستار بخش مراقبت‌هاي ويژه يك بيمارستان دولتي كه از طريق تماس تلفني در اين برنامه حاضر شده بود نيز درخصوص چرايي ايجاد عفونت‌هاي بيمارستاني اظهارداشت: آموزش‌ها كافي است ولي نظارت در اين بخش شديد نيست.

وي ادامه داد: مهم‌ترين عامل انتقال عفونت‌هاي بيمارستاني اين است كه شست و شوي دست به درستي توسط كادر بيمارستاني رعايت نمي‌شود و به‌طور مثال برخي پزشكان تنها با يك بار شست و شوي دست خود چندين بيمار را مورد معاينه قرار مي‌دهند.

در ادامه گفت‌وگوي ويژه خبري، ميردهقان درخصوص مرگ تعدادي از نوزادان در بخش مراقبت از نوزادان بيمارستان امام خميني ضمن عدم تكذيب اين موضوع اظهار داشت: بيمارستان امام خميني از دي ماه دچار دو نوع عفونت نوزاد مي‌شود. ميردهقان ادامه داد: آمار ورودي اورژانس در همه بيمارستان‌ها براي مادران پر خطر بين پنج تا ده درصد است ولي اين آمار در اورژانس بيمارستان امام خميني بالغ بر ٥٠ تا ٦٠ درصد است و اكثر مادراني كه وارد اين بيمارستان مي‌شوند مادران پرخطري هستند.

مديركل نظارت بر امور درمان وزارت بهداشت با بيان اينكه اتفاقي كه براي ٩ نوزاد در اين بيمارستان رخ داد در طي سه ماه بوده است تصريح كرد: ميانگين وزني اغلب نوزاداني كه در بخش ويژه مراقبت از نوزادان اين بيمارستان هستند يك كيلو و ٢٠٠ گرم است و ميانگين هفته‌‎هاي زايمان نيز ٣٠ هفته است و اين به معناي آن است كه نوزاد نارس است و نوزادان با اين شرايط در پايين‌ترين وضعيت ايمني قرار دارند.

وي ادامه داد: روندي كه در بيمارستان امام خميني به وجود آمد روندي طبيعي بود كه ممكن است در هر جايي اتفاق افتد. ميردهقان در ادامه در پاسخ به اين سوال كه بعضا در اتاق عمل يكي از بيمارستان‌ها عفونت گزارش مي‌شود اما آن اتاق عمل همچنان به كار خود ادامه مي‌دهد تا اينكه بعد از مدتي تعطيل و ضد عفوني مي‌شود، اظهارداشت: اين موضوع نقص كار است كه بايد رسيدگي شود و بايد مورد نظارت بيشتري قرار گيرد.

مديركل نظارت بر امور درمان وزارت بهداشت تصريح كرد: همان‌طور كه گفته شد يكي از محورهاي بيست‌گانه كنترل عفونت‌هاي بيمارستاني ارايه گزارش‌هاي به موقع و تصميم‌گيري به موقع است. وي در پاسخ به اينكه چه اقدامي براي تشديد نظارت‌ها شده است، اظهارداشت: در بيمارستان‌ها پزشك، سوپر وايزر، پرستاران و كميته كنترل عفونت را داريم كه آنها بحث عفونت‌هاي بيمارستاني را نظارت مي‌كنند و بحث دوم در اين رابطه بحث اعتبار بخشي است كه بايد مورد توجه قرار گيرد.

در بخش ديگري از برنامه گفت‌وگوي ويژه خبري، معصومي اصل در پاسخ به اين سوال كه آيا شما پس از ٩ سال از اجراي دستورالعمل كنترل عفونت‌هاي بيمارستاني كه خود آن را تدوين كرديد از روند اجرايي آن راضي هستيد يا خير، گفت: خوشبختانه روند اجرايي خوب بوده است اما نكته‌اي كه بايد به آن توجه كرد اين است كه هدف ما كاهش عفونت‌هاي بيمارستاني است نه اينكه آنها را به صفر برسانيم چرا كه بحث عفونت‌هاي بيمارستاني امري طبيعي است و ما بايد تنها به دنبال كاهش آن باشيم چون هيچگاه عفونت‌هاي بيمارستاني به صفر نمي‌رسد.

وي با تاكيد بر اينكه حدود ٨٠ درصد عفونت‌هاي بيمارستاني قابل پيشگيري است، گفت: در اين راستا لازم است مراقبت‌ها، تشخيص و گزارش به موقع انجام شود تا بر اساس آن اقدامات كنترلي را افزايش دهيم. در ادامه، ميردهقان درخصوص وضعيت عفونت‌هاي بيمارستاني در كشور در مقايسه با كشورهاي منطقه اظهارداشت: با وجود اينكه پيشرفت‌هاي خوبي در چند سال گذشته حاصل شده در وضعيت ايده‌آلي نيستيم ضمن اينكه بايد مجددا تاكيد كنم عفونت‌هاي بيمارستاني امري طبيعي است و ما بايد به دنبال كنترل آن باشيم.

ميردهقان ادامه داد: نكته دوم بحث نظام ثبت عفونت‌هاي بيمارستاني است كه اين نظام تازه شروع به كار كرده كه اميدواريم روز به روز بالغ‌تر شود. وي تصريح كرد: تجهيزات بيمارستاني و استرليزاسيون بيمارستاني و بحث تكنيك‌هاي مدرن روز نيز از جمله موارد ديگري است كه بايد براي كاهش عفونت‌هاي بيمارستاني مد نظر قرار دهيم ضمن اينكه ما در حال حاضر نيز نياز مبرم داريم كه مجددا آموزش‌هايمان را ارتقا دهيم.


نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.99051s, 19q