معاون غذا و داروي وزارت بهداشت:

دارواوي سودفدرين به علت سوء استفاده در ساخت مواد روانگردان حذف شد

۱۳۸۷/۱۰/۲۴ - ۱۰:۱۴ - کد خبر: 14523
دارواوي سودفدرين به علت سوء استفاده در ساخت مواد روانگردان حذف شد
دكتر رسول ديناروند در گفت‌و‌گو با فارس، افزود: گزارش‌هاي پليس نشان مي‌دهد، كشفيات مواد روانگردان صنعتي و سن‌تتيك، مانند اغلب كشورهاي جهان در كشور ما نيز به شدت افزايش يافته است، افزايش كشفيات علامت افزايش مصرف اين مواد در كشور است و البته گزارش‌هاي وزارت بهداشت هم نشان مي‌دهد توليد اين مواد و مصرف آنها در كشور افزايش چشمگيري داشته است.
وي گفت: علامتهاي ديگري هم هستند كه نشان مي‌دهند، افزايش مصرف مواد روانگردان شيميايي در كشور داشته‌ايم، از جمله افزايش ميزان استفاده از پيش نيازهاي ساخت اين مواد در كشور كه ممكن است از كشورهاي ديگر به ايران ترانزيت شود يا به افغانستان و كشورهاي مجاور برود.
وي افزود: مواد اوليه دارويي مورد استفاده در روانگردان‌هاي شيميايي به شدت از طرف وزارت بهداشت تحت كنترل است، چون ممكن است در ساخت اين مواد از جمله اكستازي‌ها و آمفتامين‌ها از داروهاي مجاز هم استفاده شود، به همين علت با همكاري ستاد مبارزه با مواد مخدر به شدت براي كنترل پيش نيازهاي ساخت اين مواد فعال شده‌ايم و سختگيري‌ها به مراتب افزايش يافته است.
ديناروند گفت: گمرگات نيز در اين زمينه فعال شده و آگاه شده‌اند، وزارت بهداشت نيز توليد مواد دارويي مورد استفاده در ساخت روانگردان‌هاي شيميايي را به شدت كنترل مي‌كند، توزيع اين داروها محدود شده است، يك نمونه آن حذف داروي سودوافدرين از فهرست دارويي كشور است كه توليد، عرضه و توزيع اين دارو ممنوع شده است.
وي افزود: ممكن است هنوز برخي داروخانه‌ها از قديم اين دارو را داشته باشند اما بعد از اتمام آن ديگر داروي سودوافدرين در داروخانه‌ها نخواهد بود.
معاون غذا و دارو گفت: حدف اين دارو به علت سوء استفاده از آن در ساخت مواد شيميايي روانگردان در داخل و حتي در كشورهاي همسايه و برگشت آن به كشور بود، زيرا مطمئن هستيم لابراتورهاي توليد اين مواد در كشورهاي همسايه فعالند و البته ساخت اين مواد در داخل كشور هم كار سختي نيست.
دكتر ديناروند گفت: ‌از داروي سودو افدرين براي ساخت مواد روانگردان گروه آمفتامين‌ها استفاده مي‌شود، حتي ممكن است از داروهاي تركيبي كه سودوافدرين در آنها وجود دارد نيز اين سوء استفاده بشود به همين علت درصدديم تا داروهاي تركيبي آن را نيز با داروهاي ديگر جايگزين كنيم تا به طور كلي تركيب دارويي سودو افدرين در كشور حذف شود.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
2.96009s, 19q