بسته جدید خدمتی «کودک سالم» از نیمه دوم سال اجرا می‌شود

۱۳۹۴/۰۲/۰۲ - ۱۳:۲۳ - کد خبر: 145286

سلامت نیوز: رییس اداره سلامت کودکان، برنامه «کودک سالم» را پیشانی خدمات مراکز بهداشتی به مردم دانست و از اجرای برنامه جدید و تکمیل شده این طرح از نیمه دوم سال خبر داد.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از آنا، دکتر سیدحامد برکاتی با اعلام این خبر در نشست کمیته مشورتی بازنگری بسته خدمتی کودک سالم که با حضور متخصصان و کارشناسان در ستاد وزارت بهداشت برگزار شد، گفت: برنامه کودک سالم با 30 سال سابقه اجرا در مراکز بهداشتی و درمانی امروزه به پیشانی خدمتی معاونت بهداشت تبدیل شده و لازم است در جهت تکمیل و اجرای بهتر آن گام برداریم.
وی که گزارشی از روند اجرای مراقبت ادغام یافته کودک سالم و وضع موجود این برنامه و همچنین تصمیمات کمیته راهبری کودک سالم و روند بازنگری برنامه و انتظارات از آن را به کمیته مشورتی بازنگری بسته خدمتی کودک سالم ارائه می‌کرد، افزود: جمعیت تحت پوشش این برنامه در سال 93 بالغ بر یک میلیون و 480 هزار نفر بودند که 50 هزار نفر بیشتر از سال 92 بود.
وی ادامه داد: این روند رو به افزایش است و پیش بینی می‌کنیم با سیاست‌های جدید اعمال شده جمعیتی در کشور امسال شاهد برخورداری یک میلیون و 600 هزار کودک از خدمات این بسته باشیم.

کودکان زیر 2 سال بیشترین مراجعه به مراکز بهداشت را دارند

برکاتی تعداد کودکان زیر 6 سال کشور را هم اکنون 8 میلیون و 400 هزار نفر اعلام کرد و گفت: از سال 84 تاکنون بالغ بر 14 میلیون و 200 هزار مراجعه کودک و مراقبت سالم کودکان در خانه‌ها و مراکز بهداشتی کشور صورت گرفته که برآوردها نشان می‌دهد برای 63 درصد این افراد مراقبت های لازم برای کودکان انجام شده است.
این متخصص کودکان، افزود: تجربه نشان داده است که بعد از واکسیناسیون مراجعات کودکان به مراکز بهداشتی کاهش می‌یابد و بیشترین مراجعات مربوط به سنین زیر 2 سال است که بالغ بر 72 درصد است.

افزوده شدن خدمات جدید به بسته خدمتی «کودک سالم»

رییس اداره سلامت کودکان بسته خدمتی «کودک سالم» را یافتن راهی برای شناسایی کودک به ظاهر سالم، مستعد بیماری و یا در معرض خطر و انجام مراقبت‌های ارتقای سلامت برای همه کودکان تعریف و خاطرنشان کرد: در طرح تحول سلامت، خدمات جدیدی به بسته خدمتی کودک سالم اضافه خواهد شد.
وی در ادامه اظهارکرد: این برنامه شامل بخش‌های مختلفی برای کودکان از جمله پایش رشد و تکامل، ایمن سازی، مراقبت‌های دهان و دندان، چشم، گوش و غربال کودکان و انجام مداخلات می‌شود.
برکاتی از اجرای برنامه سیستم ارجاع کودکان در استان‌های فارس و مازندران که برنامه پزشک خانواده در آنها اجرایی شده است خبر داد و گفت: این سیستم تا 4 سال دیگر در کل کشور اجرایی خواهد شد.
وی اضافه کرد: در برنامه جدید کودک سالم پیش بینی شده است که 4 تا 5 نوبت ویزیت توسط پزشک در دوران 3 تا 5 روزگی، 6 ماهگی، 12 ماهگی، 3 سالگی و 5 سالگی صورت گیرد که البته ویزیت 6 ماهگی هنوز مصوب قطعی نشده است. همچنین اضافه شدن مراقبت 30 ماهگی نیز در دست بررسی است.

اضافه شدن واکسن پنجگانه به بسته جدید خدمتی کودک سالم

وی با توجه به مباحث مطرح شده و مصوبات کمیته راهبری کودک سالم و فرآیند انجام کار در نشست اسفندماه 93، گفت: اضافه شدن مراقبت‌های جدید، کلیات و سرفصل‌های جدید بسته خدمتی، ایجاد کار گروه‌های عمومی و تخصصی و فرآیند انجام کار جزو این مباحث است.
رییس اداره سلامت کودکان از افزودن واکسن پنجگانه (پنتاوالان) به بسته جدید خدمتی کودک سالم خبر داد و گفت: در بسته جدید خدمتی کودک سالم واکسن پنتاوالان که با پیگیری‌های مداوم همکاران ما در اداره پیشگیری با واکسن صورت پذیرفته است، جای می‌گیرد.

سوانح و حوادث بیشترین علت مرگ کودکان را به خود اختصاص داده است

دکتر برکاتی از کاهش چشمگیر میزان مرگ و میر کودکان نسبت به سال‌های پیش و اوایل انقلاب سخن به میان آورد و با اشاره به علل مختلف مرگ و میر کودکان خاطرنشان کرد: متاسفانه هم اکنون بیشترین درصد مرگ و میرهای کودکان بر اثر سوانح و حوادث است که اکثر موارد ناشی از کم توجهی والدین و بزرگسالان است.
وی افزود: در همین بسته جدید خدمتی آموزش‌ها و توصیه‌های لازم در این خصوص ارائه شده است تا شاهد کاهش روزافزون مرگ ها باشیم.
دکتر برکاتی در پایان بخش دیگری از خدمات بسته جدید کودک سالم را پیشگیری از سوختگی و مسمومیت، توصیه های تغذیه‌ای، تغذیه تکمیلی، سلامت دهان، کم وزنی، کوتاهی قد، برفک دهان، دور سر، مشکلات تکاملی و پیگیری‌های مراجعات کودکان به مراکز اعلام کرد.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.36393s, 18q