يک روانپزشک:

خوردن صبحانه و خواب مناسب، اضطراب امتحان را کاهش مي‌دهد

۱۳۸۷/۱۰/۲۵ - ۱۴:۰۲ - کد خبر: 14529
خوردن صبحانه و خواب مناسب، اضطراب امتحان را کاهش مي‌دهد
دکتر امير رضا چمني در گفت‌وگو با ایسنا، اضطراب را يک هيجان ناخوشايند دانست و افزود: اضطراب سبب دلشوره و نگراني مبهم و بدون علت در فرد مي‌شود.

وي ادامه داد: بخشي از اضطراب در امتحان يک امر طبيعي بوده که منجر به هوشياري و آمادگي و همچنين افزايش کارايي و تمرکز و دقت حواس در فرد مي‌شود.

دکتر چمني يادآور شد: در صورتي که شدت و دامنه اضطراب در فرد افزايش يابد عملکرد تحصيلي فرد کاهش مي‌يابد.

وي با اشاره به اينکه اضطراب امتحان به صور مختلف تظاهر مي‌يابد، گفت: حالت‌هاي رواني اضطراب شامل دلشوره و نگراني و بي قراري است که اين مهم سبب کاهش تمرکز و فراموشي مطالب در فرد مي‌شود.

وي بروز ناراحتي‌هاي گواراشي، تهوع، دل درد، تنگي نفس، تپش قلب، تکرر ادرار را از علائم جسماني اضطراب امتحان عنوان کرد و افزود: فردي در زمان امتحان دچار اضطراب مي‌شود كه معمولا شب قبل از امتحان اختلال بي خوابي داشته و کابوس‌هاي مربوط به امتحان را مي‌بيند كه اين امر در نهايت منجر به کاهش اشتها و بروز رفتارهاي تحريکي و عصبي شده و عملکرد تحصيلي فرد کاهش مي‌يابد.

اين متخصص اعصاب و روان، انتظارات نامناسب خود فرد، والدين و اولياء مدرسه، عدم تناسب انتظارات والدين و اولياء مدرسه از توانمندي‌هاي دانش آموزان، ترس از شکست و ناکامي وهچنين ترس از تمسخر و تهديد و سرزنش والدين، داشتن افکار منفي و ناکارآمد و تفکر غير منطقي توسط خود فرد را از عوامل ايجاد کننده اضطراب امتحان برشمرد و خاطرنشان كرد: اکثر والدين به دليل نداشتن اعتماد به نفس، دلشوره و نگراني داشته که سبب انتقال اين اضطراب به فرزندانشان مي‌شود. بنابراين واکنش‌هاي افراطي والدين در مواقع ناکامي دانش‌آموزان در امتحان مي‌تواند خاطره ناخوشايندي براي فرد ايجاد کند و در نتيجه سبب شکست و عدم موفقيت تحصيلي در فرد مي‌شود.

چمني در ادامه انتظارات معقول و مناسب والدين و متناسب با استعدادهاي فرزندان، برنامه ريزي منظم و مستمرمطالعه همراه با ورزش، استراحت، تفريح و تماشاي تلويزيون را از راهکارهاي کاهش اضطراب امتحان دانست و توصيه کرد: اين امور سبب رفع خستگي و افزايش تمرکز فرد مي‌شود.

وي همچنين خواب مناسب و کافي را در شب قبل ازامتحان، جايگزيني افکار مناسب و خوشايند به جاي افکار منفي و مخرب را از ديگر راهکارهاي کاهش اضطراب امتحان برشمرد.

دکتر چمني با تاکيد بر نقش والدين در کاهش اصطراب امتحان فرزندانشان تصريح کرد: والدين بايد فضاي حمايت کننده و آرام و بدون تنش براي دانش آموزان ايجاد كرده و همچنين بر روي تلاش و پيشرفت فرزند خود متمرکز شوند.

وي همچنين به ايسنا گفت: توکل و توسل به خداوند اصل مهم براي رسيدن به آرامش در امتحان است.

اين روانپزشک در پايان جهت کاهش اضطراب فرد در جلسه امتحان توصيه کرد: حضور به موقع در جلسه آزمون، مرور سوالات، داشتن مديريت زمان هنگام پاسخ به سوالات و تمرکز روي سوال و نه پيامدهاي احتمالي پاسخ و در نهايت داشتن استراحت کوتاه بين سوالات از جمله اين موارد است.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
1.46057s, 18q