يك فوق تخصص ارولوژي اطفال:

مصرف آب تاثير مهمي در پيشگيري از ايجاد سنگ کليه در کودکان دارد

۱۳۸۷/۱۰/۲۵ - ۱۴:۰۴ - کد خبر: 14530
مصرف آب تاثير مهمي در پيشگيري از ايجاد سنگ کليه در کودکان دارد
دکتر حسن اتوکش عضو هيات علمي دانشگاه علوم پزشکي ايران در گفت وگو با ایسنا، با اعلام اين مطلب گفت: زرد رنگ بودن ادرار نشانگر غلظت بالاي آن است که والدين بايد توجه داشته باشند. در اين صورت مصرف مايعات و به خصوص آب در کودکان را بايد افزايش دهند تا از بروز سنگهاي کليوي پيشگيري شود.

دکتر اتوکش اظهار داشت: به طور کلي در کودکان زير دو سال، به علت رشد سريع کودک، ميزان اسيد اوريک ادرار بسيار بالا است و به همين علت اين دسته از کودکان در مقايسه با بالغين و يا کودکان بالاي دو سال، بيشتر در معرض ابتلا به سنگ‌هاي کليوي قرار دارند.

به گفته اين متخصص، اگر مصرف مايعات و آب در کودکان در اين سن کم باشد باعث به هم چسبيده شدن مواد اسيدي داخل ادرار ‌شده و در نهايت منجر به سنگ کليه مي‌شود.

وي با بيان اين که بهترين راه پيشگيري از سنگ کليه حتي در آنهايي که زمينه ژنتيک ابتلا به سنگ کليه را دارند مصرف آب است، ياد آور شد: والدين بايد به اين نکته مهم توجه داشته باشند که رنگ طبيعي ادرار شفاف، به رنگ آب است و بايد مصرف آب آن قدر بالا باشد تا ادرار رنگ طبيعي به خود بگيرد. مصرف آب به خصوص شب‌ها بسيار مهم است. حتي در نيمه شب نيز در دفعاتي بايد به کودک آب داده شود.

عضو هيات علمي دانشگاه علوم پزشکي ايران تصريح کرد: بيشتر کودکاني که بي‌قرار هستند و يا ادرار آنها همراه با درد و سوزش ادرار است، اين مشکل آنها ممکن است ناشي از اسيد اوريک زياد ادرار و يا اين که به علت دفع کلسيم در ادرار باشد.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
نظرات
امیر
سلام در هنگام تولد بچه من دکتر به ما گفت تا 6 ماهگی به بچه به غیر از شیر چیز دیگری ندهید تاکید دکتر بر این بود که به هیچ وجه اب یا اب قندی به بچه داده نشود و الان بچه من در 5 ماهگی سنگ کلیه گرفته تو رو خدا به کار دکترها نظارت کنید
0.35236s, 19q