در پژوهشي بي‌سابقه؛

ساختار اصلي ميكروب ابولا شناسايي شد

۱۳۸۷/۱۰/۲۵ - ۱۴:۲۱ - کد خبر: 14536
ساختار اصلي ميكروب ابولا شناسايي شد
گروهي از پژوهشگران دانشگاه ايالتي يووا در آمريكا در مطالعات مفصل و دقيق خود ساختار يك بخش اصلي از پروتئين ابولا تحت عنوان VP35 را شناسايي كرده‌اند.

بر اساس اين گزارش، پروتئين مزبور با مقاومت طبيعي سلولهاي ميزبان در برابر عفونتهاي ويروسي تداخل مي‌كند و اين امر در واقع عامل گسترش عفونت در بدن مي‌شود.

دكتر گايا آماراسينگ، محقق اصلي اين تيم پژوهشي و استاديار رشته‌هاي بيوشيمي، بيوفيزيك و بيولوژي مولكولي درباره اين كشف جديد خاطرنشان كرده است: معمولا وقتي ويروس‌ها سلولهاي بدن را آلوده مي‌كنند، سيستم ايمني بدن ميزبان مي‌تواند شروع به مبارزه با ويروسهاي مهاجم كرده و در نهايت بدن را از ويروس‌ها پاك كند. اما در موارد عفونت‌هاي ابولا، ‌توانايي بدن ميزبان براي دفاع از بدن در برابر ويروسهاي مهاجم از بين مي‌رود و بيماري پيشرفت مي‌كند.

وي افزود: علت اين امر آن است كه پروتئين VP35 در مسيرهاي دروني سيستم ايمني بدن كه اولين خط دفاعي را در برابر عوامل بيماري‌زاي خارجي ايجاد مي‌كنند، اختلال بوجود مي‌آورد.

به گزارش ایسنا، اين پژوهشگران در تحقيقات خود براي درك نحوه تعاملات سلولهاي ميزبان و ويروسها، از تكنيك مركب از بلورگرافي پرتو ايكس و طيف سنجي مقاومت مغناطيسي هسته سلولي استفاده كردند تا با استفاده از نمونه‌هاي پروتئيني غيرآلوده، ساختار پروتئين ميكروب ابولا را شناسايي كنند.

محققان مي‌گويند؛ در حال حاضر با كشف اين ساختار كليدي در پروتئين VP35 مي‌توان اطلاعات لازم براي توليد داروهاي ضد ويروسي را بدست آورده و از آن در زمينه توليد اين داروها بهره گرفت.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
1.68993s, 18q