معضل داروهای تقلبی، جهانی است

۱۳۹۴/۰۲/۰۲ - ۱۷:۳۲ - کد خبر: 145363

سلامت نیوز: عرضه داروهای تقلبی که استاندارد‌های لازم در تولید آنها رعایت نمی‌شود به یک مشکل جهانی تبدیل شده‌ و نه تنها سلامت عمومی بلکه دستاوردهای مهمِ داروسازی را نیز تهدید می‌کند.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایسنا ، یک تیم کارشناسی با انتشار مقاله جدیدی در مجله آمریکایی «طب استوایی و بهداشت» تاکید کردند: در مطالعات جهانی انجام شده روی 170 هزار نمونه دارویی مشخص شد که در تولید بیش از 41 درصد از این نمونه‌ها، استانداردهای کیفی رعایت نشده‌ است.

در میان این مجموعه مطالعاتی، مقاله‌ای وجود دارد که به توضیح شناسایی داروهای غیراستاندارد و تقلبی مالاریا پرداخته است. این داروها در سال 2013 به فوت 122 هزار و 350 کودک آفریقایی منجر شده‌ است.

در مطالعات دیگر به بررسی کیفیت پایین آنتی‌بیوتیک‌ها پرداخته شده که ممکن است به سلامت انسان آسیب وارد کند و مقاومت ضدمیکروبی را افزایش دهد. به علاوه این نوع از داروها با کیفیت پایین می‌توانند دهه‌ها تلاش‌های موفقیت آمیز برای مقابله با بیماری ایدز، مالاریا و سل را متزلزل سازند.

هرچند امروزه روش‌های جدیدی معرفی می‌شوند که با کمک آن‌ها می‌توان این قبیل مشکلات دارویی را به هنگام خرید شناسایی کرد و این امید را بوجود می‌آورد که بتوان بهتر از گذشته با این معضلات جهانی مقابله کرد.

«جوئل برمان» از موسسه ملی سلامت و یکی از کارشناسان این مطالعه گفت: این مشکل در سطح جهان رو به گسترش است و تداوم دارد و موجب شده هماهنگی میان سهامداران که منابع محدودی دارند با چالش روبرو شود.

در این مطالعه کارشناسان به بررسی کیفیت 16 هزار و 800 نمونه داروی مالاریا، سل، آنتی بیوتیک و لیشمانیاز پرداختند و مشخص شد 9 تا 41 درصد از این داروها از کیفیت‌ و استانداردهای لازم برخوردار نیستند.

به گزارش نیچر ورلد نیوز، فراگیر شدن عرضه داروهای غیراستاندارد و تقلبی به رغم رواجی که پیدا کرده نادیده گرفته می‌شود و این وضعیت در کشورهایی با میزان درآمد پایین و متوسط که فاقد سیستم مقررات دارویی قوی هستند، بیشتر به چشم می‌خورد.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.16763s, 19q