مسموميت با الکل چوب بود، نه ابولا

دلیل مرگ ناگهانی 18 نفر در نیجریه

۱۳۹۴/۰۲/۰۵ - ۱۳:۴۳ - کد خبر: 145565

سلامت نیوز: وزارت بهداشت نيجريه و سازمان جهاني بهداشت روز سه‌شنبه 22 آوريل در اعلاميه‌اي مشترک مسموميت با الکل آلوده و مسموميت با الکل چوب ناشي از نوشيدن مشروبات دست‌ساز محلي را علت مرگ ناگهاني 18نفر در غرب نيجريه در هفته گذشته اعلام کردند.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از روزنامه سپید، مقامات بهداشتي اعلام کردند که اين قربانيان نه آن‌طور که تصور مي‌شد به علت مسموميت با آفت‌کش‌ها، بلکه به علت با متانول درگذشته‌اند. بيماران ابتدا از سردرد شديد شکايت داشتند و بعد نابينا شده و بعد در طول 24 ساعت از بيماري درگذشته بودند. اين بيماري ناشناخته به جوانان در يک روستاي کوچک در بخش جنوبي اوندو که مشروب دست‌ساز محلي به نام اوگوگورو مخلوط‌شده با گياهان دارويي مصرف کرده بود، مربوط شده است.

دولت نيجريه به ساکنان شهر اودو- ايرل در مقابل مصرف نوشيدن مشروبات الکلي هشدار داده است. فيدليس نوانکو، وزير بهداشت نيجريه، در بيانيه‌اي خبري اعلام کرد: «يافته‌هاي همه‌گيرشناختي بيانگر رابطه قوي ميان اين شيوع با مصرف مشروب محلي آلوده با متانول است که يک ماده سمي است.

گرچه علائم ظاهرا با علائم ابولا متفاوت بود، اما مقامات بهداشتي در هفته گذشته در برخورد با بيماران و قربانيان از همان لباس‌هاي محافظتي استفاده مي‌کردند که در هنگام شيوع ابولا به کار مي‌بردند. ساکنان نتطقه ايکاله در اود-ايرل، يک گروه زيرقومي در ايالت اوندو از دست زدن به مرده‌ها مي‌ترسند، چرا که از ابتلا به ابولا مي‌ترسند. ابولا از سال 2013بيش از 10500 نفر را در گينه، ليبريا، سيرالئون را کشته است.

اما نوانکوو گفت: «اين مرگ‌ها در ايالت جنوب‌غربي نيجريه «واضحا ناشي بيماري ويروسي ابولا نيست که در ابتدا باعث هراس بسياري شده بود.» نمونه‌هاي گرفته شده از قربانيان که براي آزمايش به آزمايشگاهي در لاگوس فرستاده شده بودند، از لحاظ ابولا و پنج بيماري مرگبار ديگر منفي بودند. سازمان جهاني بهداشت در ماه اکتبر نيجريه را عاري از ابولا اعلام کرد. ابولا در مجموع در اين کشور باعث ابتلاي 19 مورد و مرگ هفت نفر شده بود.

وزير بهداشت نيجريه گفت: «هيچ مورد جديدي از بيماري در 100 ساعت گذشته و هيچ موردي از مرگ و مير در 72 ساعت گذشته اعلام نشده بود.» نوانکو گفت: «دولت نيجريه با مقامات سازمان جهاني بهداشت براي يافتن دقيق ماده سمي متانول همکاري مي‌کند. کارشناسان سازمان جهاني بهداشتي براي تحقيق درباره اين شيوع و مهار آن به اوده- ايرل سفر کرده بودند.» دکتر رويي گاما واز، نماينده سازمان جهاني بهداشت در نيجريه، در آبيجا گفت: «سازمانش به حمايت فني از مقامات بهداشتي در مبارزه با اين بيماري ادامه خواهد داد. مقامات محلي از مردم منطقه خواسته‌اند هر مورد بيماري يا مرگ ناگهاني را گزارش دهند.»

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.67927s, 18q