گوشم باشماست

آشنايي با چند مهارت که به شما کمک مي کند حرف ديگران را بهتر بشنويد

۱۳۹۴/۰۲/۰۵ - ۱۶:۴۰ - کد خبر: 145590

سلامت نیوز:«اصلا گوش مي دي من چي مي گم»؟ اين يکي از اتهامات رايج بين بسياري از زن و شوهرها و همچنين والدين و فرزندان است. مخصوصا وقتي که بحثي بين اعضاي خانواده پيش مي آيد مهارت خوب شنيدن از نان شب هم واجب تر مي شود.


گوش دادن فعال را بشناسيد


به گزارش سلامت نیوز به نقل از روزنامه خراسان،بعضي وقت ها ما داريم با جان و دل به حرف هاي همسرمان گوش مي دهيم، اما کار خاصي انجام نمي دهيم که اين گوش دادن را نشان دهيم. سرمان را پايين انداخته ايم و گوش هايمان را تيز کرده ايم و گوش مي دهيم و درک مي کنيم. در اين نوع از گوش دادن با اين که شما اخلاقاً و وجداناً داريد گوش مي دهيد اما به طرف مقابلتان حس خوبي منتقل نمي کنيد. اين حرف شما که «گوشم پيش شماست» هم معمولاً دردي را دوا نمي کند و بيشتر اعصاب او را به هم مي ريزد. روانشناسان به اين نوع گوش دادن تقريباً بي فايده مي گويند گوش دادن منفعل.در مقابل در گوش دادن فعال علاوه بر اين که ما دل و جانمان را هم به خدمت گوش دادن گرفته ايم، طوري رفتار مي کنيم که اين گوش دادن به طرفمان منتقل شود. از سر تکان دادن گرفته تا برگرداندن يک خلاصه از حر ف هاي طرف به خودش مي تواند نشانه گوش دادن ما باشد.
به زبان بدن خودتان توجه کنيد

سعي کنيد از حالات چهره اي که همسرتان آن را حمل بر تمسخر و سرزنش مي کند خودداري کنيد. در اين مواقع چشم ها را نچرخانيد و لب هايتان را طوري به هم ندوزيد يا طوري کج نکنيد که همسرتان تصور کند او را مسخره مي کنيد.


خلاصه گفته را پس بدهيد

اين مهارت به شما کمک مي کند تا مطمئن شويد که همسرتان را درک کرده ايد. شما با اين کار به جاي آن که به همسرتان بگوييد: مي فهمم تو چه مي گويي! مفهوم پيام ها را با او در ميان مي گذاريد. پيام همسرتان را خلاصه کنيد تا نشان دهيد که دقيقاً حرف هاي او را درک مي کنيد. براي خلاصه کردن کارهاي زير را انجام دهيد: ۱ - آن چه را به عنوان نظر همسرتان شنيده ايد با بيان خود دقيقاً تکرار کنيد ۲ - از همسرتان بخواهيد خلاصه اي را که ارائه مي دهيد تأييد يا تصحيح کند.اگر خلاصه تان را با جمله اي که نشان دهنده هدف شما از خلاصه سازي است شروع کنيد بسيار راهگشاست. مثلاً اين طور شروع کنيد: «براي اين که مطمئن شم حرفتو درست فهميدم...» بعد مي توانيد بگوييد: «تو گفتي که راجع به ... احساس بدي داري. درسته؟» اگر خلاصه شما دقيق باشد، خواهيد ديد که همسرتان جواب مثبت مي دهد. معمولاً با تکان دادن سر يا تبسم نشان مي دهد که شما درست متوجه شده ايد.

سوال هاي باز بپرسيد

پس از اين که به دقت به حرف هاي همسرتان توجه کرديد، آن ها را تاييد کرديد، او را به حرف زدن بيشتر دعوت کرديد و حرف هايش را خلاصه کرديد، هنوز هم ممکن است خواهان اطلاعات اضافي خاصي باشيد. براي جمع آوري يا تکميل اطلاعات ناقص سوال هاي باز بپرسيد. سوال هاي باز اغلب با کلمه «چه» (چه کسي، چه چيزي، چه جايي، چه موقع و چطور) شروع مي شوند سوال هاي باز موثرترين نوع سوال ها است اين سوال ها دست ديگران را در نحوه پاسخ دادن بيشتر باز مي گذارد.
همدلي کنيد

تکنيک «شنيدن فعال» بيش از هر چيز به ابراز همدردي اهميت مي دهد. همدردي و ابراز آن به خوبي مي تواند ميان افراد ارتباط قوي ايجاد کند. در اين تکنيک بايد مسائل را از ديدگاه طرف مقابل ببينيد و تا حد ممکن خود را جاي او بگذاريد. بايد کاملا به طرف مقابل توجه و سعي کنيد احساسات او را درک کنيد. حس کنيد خودتان هم درگير آن مسئله هستيد و همان احساس را داريد. مثلا اگر فرزندتان به شما بگويد: «امروز دوستم براي بازي با من نمياد» شايد پاسخ صحيح اين باشد که به او بگوييد: «چون اون امروز وقت دندون پزشکي داره». اگرچه شما با اين جمله پاسخ درستي به فرزندتان داده ايد. اما احساسات او را درک نکرده ايد و در واقع فقط به ظاهر جمله او توجه کرده ايد. اگر بخواهيد از تکنيک شنيدن فعال استفاده کنيد، مي توانيد به فرزندتان بگوييد: « مي دونم که از نيومدن دوستت ناراحت هستي، اما غصه نخور مي توني براي فردا با او قرار بذاري.»

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
1.14633s, 19q