دامپزشکي ضامن بهداشت و حافظ صلح، ثبات و امنيت غذايي

گسترش بيماري‌هاي قابل انتقال بين انسان و حيوان، تهدیدی برای جامعه‌ي بشري

۱۳۹۴/۰۲/۰۵ - ۱۶:۱۳ - کد خبر: 145596

سلامت نیوز: دکتر صفري رئيس سازمان نظام دامپزشکي جمهوري اسلامي ايران با ارسال بيانيه‌اي به مناسبت روز جهاني دامپزشکي بر آمادگي اين سازمان براي ارائه خدمات دامپزشکي به کشورهاي منطقه تأکيد کرد.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از روابط عمومي و امور بين‌الملل سازمان نظام دامپزشکي جمهوري اسلامي ايران متن اين بيانيه بدين شرح است:

باسمه‌تعالي

روز جهاني دامپزشکي فرصت مغتنمي را براي بازبيني و بازگويي نقش دامپزشکي در سراسر جهان فراهم ساخته است. امروزه در شرايطي که خطر برخي بيماري‌هايي قديمي و خطرناک از قبيل هاري، سل، بروسلوز، ليشمانيوز و ... همچنان وجود دارد؛ بيماري‌هاي نوپديد و بازپديد هم‌چون ابولا و سندرم تنفسي خاور ميانه (MERS) بسياري از نگاه‌ها را به خود جلب کرده است.

از سال 2000 ميلادي، جامعه جهاني دامپزشکي آخرين شنبه ماه آوريل را به نام «روز جهاني دامپزشکي» نام‌گذاري کرده‌ و هر ساله شعاري را براي آن اعلام مي‌کند که شعار سال جاري «بيماري‌هاي ناقل- زاد (Vector-borne) بالقوه زئونوتيک» مي‌باشد. بيماري‌هاي ناقل- زاد 17 درصد از بيماري‌هاي عفوني را در جهان به خود اختصاص داده‌اند و ساليانه سبب رخداد بيش از يک ميليون مرگ ‌و مير در کشورهاي مختلف مي‌شوند.

بيماري تب دنگي به تنهايي بيش از 2/5 ميليارد نفر را در بيش از 100 کشور جهان تهديد مي‌کند. مالاريا نيز هرساله بيش از 600 هزار نفر را به کام مرگ مي‌کشد و متأسفانه بخش بزرگي از تلفات مربوط به کودکان کم‌تر از 5 سال است. ساير بيماري‌هاي ناقل‌- زاد مانند بيماري شاگاس، ليشمانيوز و شيستوزوميازيس نيز در سال‌هاي اخير صدها ميليون نفر از افراد را در نقاط مختلف جهان مبتلا نموده است.

در دنياي امروز، بيماري‌هايي چون تب خونريزي دهنده‌ي کريمه- کنگو، کماکان زياد بوده و ساير بيماري‌هاي ناقل-زاد مانند فيلاريازيس لنفاتيک، آنسفاليت ژاپني، بيماري لايم، تب زرد و ... نيز توجه ويژه‌ و فرآينده مجامع بين‌المللي بهداشتي را به سوي خود جلب کرده است.

بيماري‌هاي ناقل- زاد به عنوان يکي از معضلات بهداشت عمومي در تمامي نقاط دنيا شناخته مي‌شود و اختصاص به مناطق گرمسيري و نيمه‌گرمسيري ندارد. در اين ميان تغييرات اقليمي و آب‌وهوايي سبب پيدايش شرايط مناسب براي شيوع بيماري‌هاي ناقل- زاد نوپديد و بازپديد چون بيماري ويروسي نيل غربي، ليشمانيوز، مالاريا و ... شده است.

آنچه که موجب افزايش اهميت بيماري‌هاي زئونوز ناقل- زاد آن است که اين بيماري‌ها حاصل اثرات هم‌افزايي ناقل‌ها، ميزبانان حيواني، شرايط اقليمي و آب‌وهوايي، عوامل بيماري‌زا و جمعيت انساني حساس مي‌باشد. لذا هر گونه تغيير در هريک از عوامل اصلي بروز اين بيماري‌ها، مي‌تواند شرايطي متفاوت و گاه خطرساز را ايجاد نمايد.

در شرايط حساس کنوني جهان و بويژه شرايط خاص منطقه که متأثر از فعاليت‌هاي بشر، بروز جنگ‌هاي فرقه‌اي و تروريسم بين‌المللي، فقر، مهاجرت و سوء تغذيه و اختلالات رواني ناشي از آن‌ها و همچنين تغييرات بوم‌شناختي ناشي از خشک‌سالي و بروز دگرگوني‌هاي اقليمي و آب‌وهواي جديد مي‌باشد، خطر گسترش بيماري‌هاي قابل انتقال بين انسان و حيوان ناشي از ناقل‌ها بيش از هر زمان ديگر جامعه‌ي بشري را تهديد مي‌کند.

سلامت انسان و حيوان و حتي گياه و بهداشت محيط زيست همچون يک شبکه به هم پيوسته هستند که هر گونه اختلال در هر يک از آن‌ها مي‌تواند عوارض جدي پيش بيني نشده‌اي را به دنبال داشته باشد.

درک اهميت «جهان يکپارچه، سلامت يکپارچه» و نقش کليدي فعاليت‌هاي دامپزشکي در حفظ تعادل اين شبکه بر کسي پوشيده نيست. بديهي است تحقق اين مسئله مستلزم برقراري تعاملات نزديک بين پزشکان، دامپزشکان و متخصصان محيط زيست با هدف کنترل و درمان بيماري‌هاي ناقل- زاد مي‌باشد.

دامپزشکي ايران، با بيش از 90 سال تجربه در کنترل و مبارزه با عوامل تهديد کننده‌ي بهداشت و سلامت جامعه، تمامي توان و ظرفيت‌هاي خود را در مقابله با مشکلات و عوارض ناشي از سه دهه جنگ و تروريسم و تبعات ناشي از آن اعم از تخريب محيط زيست، کاهش بهداشت، فقر و تهديد امنيت و ايمني مواد غذايي به کار بسته است. در اين ميان بروز مشکلاتي چون خشکسالي و تغييرات اقليمي شرايط بهداشتي ويژه‌اي را بر منطقه حاکم کرده است. مجموعه اين عوامل باعث شده است نقش بي‌بديل و خدشه ناپذير دامپزشکي در زمينه‌ي بهداشت و سلامت مواد غذايي و بهداشت عمومي بيش از هر زمان ديگر نمود پيدا کند.

در اين ميان سازمان نظام دامپزشکي جمهوري اسلامي ايران به عنوان سازمان دهنده و آرايش دهنده‌ي ظرفيت‌هاي بخش خصوصي و در عرصه‌ي دامپزشکي با برخورداري از بيش از 32 هزار عضو، آمادگي خود را جهت ارائه هرگونه خدمات دامپزشکي توسط همکاران پرتلاش و مجرب خود در منطقه اعلام مي‌دارد.

به اميد روزي که صلح و آرامش کامل بر جهان حکمفرما شود و تأمين و تضمين سلامت جسمي و رواني همه ابناء بشر، مهم‌ترين دغدغه سياست‌گذاران در تمامي نقاط جهان باشد.

دکتر محمد رضا صفري

رييس سازمان نظام دامپزشکي جمهوري اسلامي ايران

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.2394s, 19q