آلودگي هوا در بروز كم‌خوني و انواع سرطان‌ها موثر است

۱۳۸۷/۱۰/۲۹ - ۰۹:۵۸ - کد خبر: 14570
آلودگي هوا در بروز كم‌خوني و انواع سرطان‌ها موثر است
دكترعلي اصغر فرشاد در آستانه روز هواي پاك( 29 دي ماه ) در گفت‌و‌گو با ايسنا با تاكيد بر ضرورت اتخاذ راه حلي مناسب براي رفع مشكل آلودگي هوا به جاي ايجاد محدوديت‌ براي تردد شهروندان گفت: توصيه شهروندان به عدم خروج‌ خودروها كمكي به حل مشكل آلودگي هوا نمي‌كند.

وي، با اشاره به مطالعات جهاني و كشوري در خصوص گازسوز شدن خودروها گفت: در اين راستا بايد محيط‌هاي حمايتي لازم با ايجاد پايگاه‌هاي مناسب براي گازسوز شدن خودروها فراهم شود.

مدير گروه بهداشت حرفه‌اي دانشگاه علوم پزشكي ايران، با تاكيد بر گسترش سيستم حمل و نقل شهري با ميزان آلايندگي كمتر نظير مترو افزود: خطوط ريلي شهر تهران با قدرت بالاي جابه‌جايي نيازمند حمايت‌هاي بيشتر از سوي مسوولان است.

فرشاد با اشاره به سياست‌ محله محوري شهرداري تهران اجراي آن را عاملي در جهت كاهش سفرهاي داخل شهري برشمرد و به ايسنا گفت: نخستين خطر افزايش ميزان آلاينده‌هاي هوا اعم از CO، SO2، NOx و گرد وغبار، كاهش اكسيژن موجود در هوا و بروز كم خوني است.

وي، با بيان اين كه جذب هيدروكربن‌هاي حرارتي،‌ بنزن و ازن در بروز سرطان كبد، عوارض قلبي و عروقي موثر است، افزود: به عبارت ديگر با آلودگي هوا شمار فراواني از بيماري‌ها را به مردم هديه مي‌دهيم.

دكتر فرشاد در پايان يادآورشد: كمبود اكسيژن در هوا باعث كاهش رشد مغزي و اختلال هوش هم مي‌شود.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.28414s, 18q