کاربردی ترین استفاده از سلول های بنیادی در ترمیم زخم ها و سوختگی های قرنیه است

۱۳۹۴/۰۲/۰۶ - ۱۴:۳۱ - کد خبر: 145714

سلامت نیوز: دبیر علمی سمینار چشم پزشکی ترجمانی گفت: در حال حاضر کاربردی ترین استفاده از سلول های بنیادی در حوزه چشم پزشکی مربوط به ترمیم زخم ها و سوختگی های قرنیه به ویژه سوختگی با اسید است.

به گزارش سلامت نیوز ،دکتر علیرضا لاشئی در آستانه برپایی بیست و یکمین سمینار چشم پزشکی فارابی و سمینار چشم پزشکی ترجمانی که 16 تا 18 اردیبهشت ماه امسال در هتل المپیک برگزار می شود با اعلام این خبر افزود: با وجود پیشرفت های دانشمندان ایرانی در زمینه به کارگیری سلول های بنیادی در درمان بیماری های چشم، هنوز بهره گیری از این روش به عنوان یک روش درمانی جایگزین کاربردی نشده و کاربردی ترین آن در حال حاضر در حوزه قرنیه است.

وی با اشاره به اینکه بهره گیری از سلول های بنیادی در دیگر حوزه های پزشکی نیز هنوزچندان وارد مراحل قطعی درمان نشده است، یادآور شد: در چشم پزشکی این مساله پیچیده تر است؛ زیرا چشم از لایه های مختلفی با نیازهای متفاوتی تشکیل شده است و در کل دنیا و از جمله در ایران بهره گیری از این سلول ها در حوزه بیماری های قرنیه از قدمت بیشتری برخوردار بوده که به تبع این مساله در نتایج موفقیت آمیز درمان نیز بیشتر مشاهده می شود.

دکتر لاشئی ادامه داد: در حال حاضر استفاده از سلول های بنیادی در درمان ناهنجاری های شبکیه به دلیل پیچیده بودن سیستم عصبی آن که از مغز هم پیچیده تر است، روی نمونه های حیوانی و انسانی در حال آزمایش و بررسی بوده تا مرحله ای که بتوان از آن به عنوان یک روش درمانی استاندارد استفاده کرد، فاصله وجود دارد.

وی تصریح کرد: ساده ترین راه بهره گیری از سلول های بنیادی در درمان مشکلات قرنیه، استفاده از سلول های چشم دیگر خود فرد است که در مواقعی که شخص دچار سوختگی دو طرفه باشد، می توان سلول ها را از منابع دیگری به جز خود وی تهیه کرد.

دبیر علمی سمینار چشم پزشکی ترجمانی با اشاره به اینکه پژوهشکده بینایی فارابی و بیمارستان فارابی از حدود 3 سال پیش تاکنون فعالیت هایی را در زمینه کاربرد سلول های بنیادی در درمان مشکلات قرنیه و شبکیه آغاز کرده اند، گفت: اخیرا از سلول بنیادی پالپ دندان در درمان بیماری های شبکیه استفاده شده که دستاوردهای مثبتی را نیز به همراه داشته است.

وی خاطر نشان ساخت: هم اینک همکاری میان بیمارستان فارابی و موسسه رویان در زمینه کشت سلول های رنگدانه دار در شبکیه در حال شکل گیری است.
به گفته دکتر لاشئی، همه ساله همزمان با سمینار فارابی، سمینار کابرد سلول های بنیادی در چشم پزشکی و سایر بیماری ها برگزار می شود که در آن مباحث مربوط به علوم پایه و سلول های بنیادی، فیزیک و ژنتیک و پروتئومیکس در چشم پزشکی ارایه می شود.

وی ادامه داد: مجموعه علوم فوق با نام جدید چشم پزشکی ترجمانی برگردان شده است که در سمینارهای چشم پزشکی ترجمانی، دستاوردهای دانشمندان در این حوزه عرضه و کاربردهای عملی آن در علوم بالینی چشم پزشکی معرفی می شود.

دکتر لاشئی افزود: در این سمینار استادان ژنتیک، ژن درمانی، پرومئوتیکس، فیزیک، اپتیک چشم و ... حضور دارند که این امر نشان می دهد ارتباط جدی میان علوم بالینی و پایه در حال شکل گیری است.

وی یادآور شد: بیست و یکمین سمینار سالانه فارابی با هدف ارایه آخرین دستاوردهای حوزه چشم پزشکی 16 تا 18 اردیبهشت ماه امسال در هتل المپیک تهران برگزار می شود.

در این سمینار سمپوزیوم ها و کارگاه هایی برگزار می شود که مهم ترین مباحث پانل ها شامل شبکیه، تروما و اورژانس در چشم ، انستزی (بیهوشی) در چشم پزشکی، قرنیه، اپتومتری، انکولوژی، گلاکوما ( آب سیاه )، استرابیسم (انحراف چشم )، اربیت (کاسه چشم )- اکولوپلاستیک و مجرای اشکی است.نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
2.48986s, 20q