عدم اجرای قانون بازنشستگی پیش از موعد

تشریح مشکلات کارگران معلول

۱۳۹۴/۰۲/۰۶ - ۱۶:۱۷ - کد خبر: 145770

سلامت نیوز: رئیس انجمن حمایت از حقوق معلولان در آستانه هفته کارگر خواهان توجه به مشکلات کارگران معلول شد و گفت: قانون بازنشستگی پیش از موعد کارگران معلول اجرایی نمی شود.

علی همت محمودنژاد در گفتگو با مهر افزود: در حالی که هیچگونه بانک اطلاعاتی از کارگران معلول وجود ندارد زنان و مردان معلول در کارگاه‌های کارگری با حقوق پایین‌تر از حداقل حقوق دستمزد تامین اجتماعی مشغول به کارند که حتی کفاف زندگی افراد عادی را نمی‌دهد.

وی گفت: متاسفانه قانون بازنشستگی زودتر از موعد مقرر کارگران معلول که در مجلس به تصویب رسیده به هیچ عنوان مورد توجه سازمان تامین اجتماعی قرار ندارد و معلولانی که براساس قانون باید ۲۲ تا ۲۶ سال بازنشسته شوند مجبورند تا ۳۰ سال کار کنند.

محمودنژاد با توجه به اینکه میانگین اشتغال برای جمعیت معلولان نزدیک به ۷ سال است گفت: متاسفانه قانون بازنشستگی با ۱۰ سال سابقه کار برای معلولان در صورتی امکان‌پذیر است که شرط سنی بالای ۵۰ سال حذف شود و بر همین اساس خواستار حذف شرط سنی و اجرایی شدن این قانون برای معلولان هستیم.

رئیس انجمن حمایت از حقوق معلولان تاکید کرد: متاسفانه حق بیمه کارفرمایی معلولان که باید از سوی دولت پرداخت شود نه‌تنها برای تمام معلولان پرداخت نمی‌شود بلکه این حق بیمه دیرهنگام و زمانی پرداخت می‌شود که کارفرمایان کار را از معلولان سلب کرده اند.

محمودنژاد به حمایت از اشتغال معلولان اشاره کرد و افزود: نباید با وام‌های بهره بالا از اشتغال معلولان حمایت شود بلکه وام‌هایی با بهره اندک برای کارفرمایان وجود داشته باشد تا آنها تمایل داشته باشند نسبت به اشتغال معلولان اقدام کنند.

به گفته وی، وام کارفرمایی معلولان ۱۵ میلیون تومان است و حتی در بسیاری از موارد کمتر از این مبلغ بوده در حالی که حداقل هزینه برای ایجاد یک شغل ماندگار ۴۰ میلیون تومان است.

محمودنژاد با عنوان این مطلب که ایجاد بانک اطلاعاتی کارگران معلول در دستور کار قرار گیرد، افزود: معافیت معلولان از پرداخت بیمه سهم کارفرما و پرداخت برابر همانند سایر افراد جامعه از جمله درخواست‌هایی است که در آستانه هفته کارگر معلولان خواهان اجرایی شدن آن هستند.

وی همچنین با انتقاد از وزارت رفاه گفت: در هیچ یک از مراسم‌های تقدیر از کارگران معلول که در تولید نقش مهمی دارند، از این افراد یاد نمی‌شود.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.21081s, 19q