حذف روغن هاي گياهي در محصولات لبني

۱۳۹۴/۰۲/۰۷ - ۱۲:۰۶ - کد خبر: 145829

سلامت نیوز: رئيس سازمان غذا و داروي وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکي از استفاده نکردن غيرمجاز روغن هاي گياهي در محصولات شيري خبر داد.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از آريا،در برنامه گفتگوي وي‍ژه خبري يک شنبه شب شبکه دو سيما ،دکتر رسول ديناروند، با اشاره به اين که مردم وزارت بهداشت را به عنوان متولي سلامت از جمله در حوزه ايمني و سلامت مواد غذايي مي شناسند گفت: ما در عمل يکي از بازيگران اين صحنه هستيم چرا که در وزارت جهاد کشاورزي، سازمان دامپزشکي و سازمان حفظ نباتات در مورد سلامت فرآورده هاي گوشتي، دامي، آبزيان و همچنين کود و سم و نظارت بر مصرف درست آنها نظارت دارند.

وي افزود: از طرف ديگر سازمان استاندارد و گمرک ها در واردات کالا و نيز وزارت صنعت، معدن و تجارت با نظارتي که بر توليد دارد، در اين حيطه نقش دارند از اين رو توليت سلامت فرآيندي فرابخشي به شمار مي رود.

ديناروند تصريح کرد: تجربه هاي بين المللي متفاوتي وجود دارد ولي روند کنوني در دنيا به سمتي مي رود که دستگاه نظارتي و متولي در حوزه غذا يکي شود تا پاسخگو هم يکي باشد.

در ادامه دکتر حسينعلي شهرياري، رئيس کميسيون بهداشت و درمان مجلس، با اشاره به برنامه پنجم گفت: در اين برنامه وزارت بهداشت متولي سلامت تعريف شده و در سياست هاي ابلاغي مقام معظم رهبري هم در بحث مربوط به ايمني غذايي، اين امر به وزارت بهداشت مربوط شده است.

وي افزود: طبق قانون متولي وزارت بهداشت است، علت هم اين است که هر وقت اتفاقي رخ مي دهد، اين وزارت خانه بايد پاسخگو باشد ولي دو گانگي و چندگانگي موجب مشکلات عديده مي شود از اين جهت پيشنهاد ما اين است که متولي سلامت را مشخص کنيم

دکتر ديناروند گفت: فرصت مناسب در برنامه ششم خواهد بود، پيشنهادهايي آماده شده و در اين برنامه لحاظ مي شود، مجلس هم با راي خود موجب مي شود تا گام محکمي به سمت ارتقاي سلامت به وي‍ژه در حوزه غذا برداريم.

وي افزود: برنامه ششم، امسال به مجلس تقديم مي شود و سال 95،‌سال شروع آن خواهد بود از اين رو سريع ترين قانوني است که مي تواند در اين باره در مجلس طرح شود.

دکتر شهرياري هم با توجه به مشکلاتي که در حوزه سبزي، صيفي و ميوه ها وجود دارد گفت: زمين هاي کشاورزي ما شناسنامه دار نيست و موضوع باقي مانده سموم در محصولات کشاورزي بحث جدي به شمار مي رود.

دکتر ديناورند گفت: دو رويکرد در اين جا وجود دارد، يکي اين که ما همه محصولات را شناسنامه دار و عرضه محصولات فله را به تدريج جمع کنيم تا محصولات قابل رهگيري باشند و در مراحل مختلف نظارت شوند کاري که در کشورهاي پيشرفته انجام مي شود.

وي افزود:‌ رويکرد دوم آن است که تا زمان رسيدن به امکانات کافي، دست کم به کشاورزان آموزش بدهيم چرا که نگراني ما در زمينه سم و کود، بيش از آن که درباره ميزان آنها باشد، رعايت نشدن زمان مناسب و ورود سم قاچاق به کشور است.

معاون وزير بهداشت درباره بروز بيماري اسهال خوني بين حدود هزارنفر در چهار محال بختياري گفت: معمولا اين نوع اسهال ها وابسته به سبزي و صيفي جات هستند و طبق گزارشي که دريافت کرده ايم اين مورد هم به سبزي مربوط مي شده است.

شهرياري گفت: سالهاست که مردم مي دانند سبزي و صيفي جات جنوب تهران با فاضلاب آبياري مي شوند ولي امسال شاهد هستيم که وزير جهاد از دستور قلع و قمع اين مزارع خبر مي دهد.

ديناروند در بخش ديگري از سخنان خود خبر مربوط به مرجوع کردن ماست هاي پرچرب صادراتي به عراق را مربوط به گذشته دانست و گفت: خبر آن اگر چه امروز منتشر شده ولي مربوط به گذشته است.

وي افزود: سال قبل حدود 12 درصد از محصولات شيري ما از چربي گياهي که عمده آن هم روغن پالم بود، استفاده مي کردند ولي در انتهاي سال 93 و ابتداي 94 اين ميزان بسيار ناچيز شده چرا که نظارت هاي ما جدي است.

ديناروند تصريح کرد: مي توان ادعا کرد که استفاده غيرمجاز از چربي گياهي در محصولات شيري نداريم.وي تصريح کرد: ما نظارت دقيق بر واردات و توزيع و مصرف روغن پالم داشتيم به گونه اي که سال گذشته بيش از 300 هزار تن کاهش واردات داشتيم، امسال هم سخت گيري و نظارت وجود خواهد داشت.

معاون غذا و داروي وزير بهداشت درباره خمير مرغ هم گفت: دامپزشکي در نهايت مسئوليتي درباره استفاده از اين ماده در صنايع غذايي را ندارد بلکه بر توليد نظارت داشته و وقتي محصول وارد فرآيند شد،‌ مسئوليت وزارت بهداشت و سازمان غذا و دارو آغاز مي شود.

وي افزود: ما اجازه استفاده از خمير مرغ را نداديم چرا که سازمان دامپزشکي بايد بتواند بين خمير مرغ بهداشتي و غير بهداشتي تفکيک کند که هنوز اين تفکيک وجود ندارد.

شهرياري باتوصيه به مردم براي مصرف نکردن سوسيس و کالباس گفت: در بررسي هاي انجام شده 30 درصد از محصولات جمع شده از بازار مشکل دار بوده اند.

وي افزود:‌ خمير مرغ گاهي با استفاده از ضايعات دور ريز ناشي از پاک کردن مرغ در مرغ فروشي ها و گاهي با استفاده از خمير کردن مرغ هاي پير تخم گذار، بدون آن که امحاء و احشاي مرغ خارج شود، تهيه مي کنند.

ديناروند هم گفت: به همين دليل هم هست که ما استفاده از خمير مرغ را ممنوع کرده ايم.

وي افزود:ما در حوزه کالاهاي صنعتي وقتي مغايرتي چه در سطح عرضه و چه توليد ببينيم جلوي ورود به بازار مي گيريم و يا از سطح بازار محصول را جمع آوري مي کنيم و اگر هم اين نبود تطابق ناشي از تخلف عمدي يا تقلب باشد، پروانه توليد کننده تعليق مي شود.

معاون وزير بهداشت با ناکافي دانست نيروي انساني در حوزه غذا و دارو گفت: نظارت ضعيف و امکانات ما کم است از جمله سازمان غذا و دارو و معاونت هاي غذا و داروي دانشگاه ها در کل کشور 3500 نيرو دارند که ناچيز به شمار مي رود، در ستاد هم 750 نفر اشتغال دارند که کمتر از 100 نفر آنها در حوزه غذا فعاليت مي کنند يعني تعدادي که 30 سال قبل هم به همين ميزان حضور داشتند.

رئيس کميسيون بهداشت و درمان مجلس هم گفت: سازمان دامپزشکي هم ممکن است بگويد که در بازرسي هاي ما خمير مرغ در چارچوب استاندارد ديده شده است ولي توليد زيرپله اي و خلاف هم خيلي انجام مي شود.

وي افزود: وقتي يک کيلو سوسيس و کالباس کسر کوچکي از يک کيلو گوشت قيمت دارد، حتما جايي اشکال است.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.40748s, 19q