اين شکست خوردگان موفق!

افراد مشهوري که قبل از رسيدن به موفقيت با شکست دست و پنجه نرم کرده‌اند

۱۳۹۴/۰۲/۰۷ - ۱۵:۲۰ - کد خبر: 145889

سلامت نیوز: همه ما با خواندن و شنيدن داستان‌هاي افراد موفق و مشهور گاهي ‌دنبال پاسخ اين سوال هستيم که آيا اين افراد در ابتدا
و ميانـه شـروع فعاليتشان مسيري هموار را در مقابل خود داشته‌اند يا همانند ديگر افراد زندگي پرچالشي را تجربه کرده‌اند.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از هفته نامه زندگی مثبت، در اين مقاله شرح کوتاهي از زندگي افراد موفق را مي‌خوانيد که نشان مي‌دهد زندگي اين افراد نيز خالي از موانع و چالش نبوده است.


توماس اديسون

معلم دوران تحصيل توماس اديسون در مورد او گفته بود که اديسون در دوران تحصيل آنقدر احمق و کودن بوده که به سختي چيزي را ياد مي‌گرفته و اين درحالي است که اديسون مخترع وسايلي شد که در جهان تغييري بس بزرگ ايجاد کرده است.


والت ديزني

سردبير يک روزنامه محلي، والت ديزني را به دليل نداشتن قوه تخيل مورد انتقاد قرار داد. علاوه بر اين، قبل از اينکه انيميشن «سفيدبرفي» به دنياي انيميشن وارد شود شرکت او بارها شکست خورده بود. با اين ‌حال اراده والت ديزني باعث موفقيت او در دنياي انيميشن شد.


استيون اسپيلبرگ

اين کارگردان مشهور بارها در دانشکده سينمايي کاليفرنيا مشروط شده بود با اين حال بعد از سال‌ها شکست توانست 3 بار موفق به دريافت جايزه آکادمي اسکار شود.


کلنل ساندرس

قبل از اينکه مرغ کنتاکي ساندرس (KFC) محبوبيت جهاني پيدا کند او مدت‌ها براي به‌دست آوردن يک شغل با چالش‌هاي بزرگي روبرو بود اما کلنل بازنشسته نااميد نشد و توانست رستوران خود را با روش ابداعي پخت مرغ تاسيس کند.

اسحاق نيوتن

مادر نيوتن مانع ادامه تحصيل او در مدرسه شد و او را براي کار به مزرعه آورد اما بعد از اينکه از توانايي‌اش در کار کشاورزي نااميد شد به نيوتن کوچک اجازه داد به ادامه تحصيل بپردازد.

نيوتن بعد از مدت‌ها فراغت از تحصيل توانست بار ديگر بدرخشد و به اين ترتيب به يکي از بزرگ‌ترين دانشمندان عصر خود تبديل شد.


آلبرت انيشتين

انيشتين در زمان کودکي در مهارت‌هاي ارتباطي مشکل داشت اما اين مشکل مانع از موفقيت او نشد. او با کسب جايزه نوبل فيزيک نشان داد که باوجود عدم مهارت‌هاي ارتباطي و کلامي، هوشي فوق العاده دارد.


جي. کي .رولينگ

اولين نويسنده بيليونر در سال 2004 موفقيت خود را يک‌شبه به دست نياورده است.

وقتي او مشغول نوشتن اولين جلد از سري رمان‌هاي هري‌پاتر بود، در وضعيت اقتصادي بدي زندگي مي‌کرده و درحال جدايي از همسر خود بود اما نوشتن رمان هري‌پاتر زندگي او را دگرگون کرد.


بيل گيتس

امپراتوري بزرگ مايکروسافت به دست يک اخراجي از دانشگاه هاروارد پايه‌ريزي شد. اخراج از دانشگاه باعث عقب‌نشيني بيل گيتس نشد. هم‌اکنون نام بيل گيتس کمتر کسي را به ياد يک اخراجي از دانشگاه مي‌اندازد. اين‌طور نيست؟
چارلي چاپلين

کمتر کسي است که اين شخصيت مشهور و کمدين معروف را نشناسد اما اين اسطوره کمدي دنيا ابتداي کار چندان موفق نبود. اولين بازي او مورد قبول هاليوود قرار نگرفت و آن را يک نمايش بي‌معني لقب دادند اما اين شکست سرآغاز موفقيت چارلي چاپلين شد.


هنري فورد

اولين شرکت اتومبيل‌سازي فورد به دليل کيفيت پايين و قيمت بالاي محصولات باعث ورشکستگي او شد.

بعد از آن او چند بار ديگر با چالش‌هايي از همين نوع روبرو بود اما با عبور از موانع توانست به يکي از ثروتمندترين افراد تاريخ تبديل شود.


مايکل جردن

شايد تصورش سخت باشد اما مايکل جردن زمان شروع فعاليت خود در زمينه بسکتبال، از تيم مدرسه اخراج شد اما اين شکست باعث انگيزه بيشتر او براي تلاش شد.

اين يکي از جملات مشهور مايکل جردن است: «با اينکه در طول فعاليت حرفه‌اي ورزشي‌ام در 300 بازي مقام برد را از آن خود نکردم و 9 هزار شوت را به گل ننشاندم، اما باز هم مانع موفقيت من نشد. من بارها و بارها شکست خوردم و هربار قدرتمندتر بلند شدم، شايد به همين دليل به موفقيت رسيدم.»

موفقيت لزوما همراه با شکست نيست

دکتر شهربانو قهاري

دکتــراي روان‌شناسي باليني و عضو انستيتو روان‌پزشکي تهران


کساني که براي هدفي خاص تلاش مي‌کنند لزوما در همان مرحله اول به موفقيت نمي‌رسند و ممکن است در اين مسير گاهي با شکست‌هايي نيز روبرو شوند اما افراد در اين شرايط به 2 گروه تقسيم مي‌شوند؛ گروه اول در مقابل شکست روحيه خود را از دست مي‌دهند و تحمل پذيرفتن شکست را ندارند. اين گروه از افراد رويارويي با موانع و شکست را به عنوان يک اتفاق دائمي مي‌دانند و به نوعي آن را نقص به حساب مي‌آورند، اما در مقابل افراد ديگري نيز هستند که روحيه مقاوم‌تري دارند و به چالش‌ها به شکل يک فرصت نگاه مي‌کنند. بر همين اساس اين گروه از افراد سعي مي‌کنند از تجريبات خود درس بگيرند و آن را در زندگي به کار بگيرند. افراد گروه دوم تفکر يا همه يا هيچ ندارند يعني در زندگي با رويارويي يک شکست خود را در انتهاي زندگي فرض نمي‌کنند. موفقيت اين گروه از افراد لزوما تنها به دليل شکست نيست بلکه اين طرز تفکر يک فرد است که از او يک فرد موفق يا ناموفق مي‌سازد. اگر در مقابل شکست بتوان منطقي با آن کنار آمد و تجربيات جديد را در گام‌هاي بعدي به کار گرفت با اين کار درصد ارتکاب به اشتباه کمتر مي‌شود و چه بسا مسير موفقيت براي اين گروه از افراد هموارتر شود. در حالت کلي کساني که دورانديشي بيشتري دارند و در زندگي محتاط هستند شانس رسيدن به موفقيت بيشتري دارند.

www.businessinsider.com

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
8.10518s, 19q