مشكل روخواني در سالمندان نشانه بيماري گلوكوم است

۱۳۸۷/۱۰/۳۰ - ۱۰:۴۸ - کد خبر: 14598
مشكل روخواني در سالمندان نشانه بيماري گلوكوم است
يماري گلوكوم يك ناراحتي و نقص چشمي است كه در آن اعصاب نوري چشم آسيب مي‌بينند و در صورتي كه اين بيماري درمان نشده و پيشرفت كند مي‌تواند منجر به نابينايي بيمار شود.

متخصصان در بررسي‌هاي اخير متوجه شده‌اند كه كاهش سرعت روخواني و افزايش مشكل در خواندن در افراد سالمند مي‌تواند دليل بر ابتلا به بيماري گلوكوم باشد.

اين پژوهش از سوي دكتر پراديپ رامولو و دستياران وي در انستيتو چشم ويلمر در دانشگاه جان هاپكينز صورت گرفته است. در اين تحقيق حدود هزار و 154 فرد داوطلب مورد آزمايش قرار گرفتند و در اين بررسي‌ها رابطه بين گلوكوم و سرعت روخواني كردن در حين گفتار مورد توجه و ارزيابي قرار گرفت.

در طول آزمايشات از شركت كنندگان درخواست شد كه با صداي بلند از روي يك متن بخوانند و در همين فاصله وضعيت چشم آنها با بررسي ميدانهاي ديدشان تصاوير اعصاب نوري و اطلاعات پزشكي مورد ارزيابي قرار گرفت. سپس متخصصان بازده شركت كنندگان در آزمايش را در زمانهاي مختلف دسته بندي كردند. آنها به اين نتيجه رسيدند افرادي كه در هر دقيقه كمتر از 90 واژه را مي‌خوانند دچار نقص بينايي هستند كه به بيماري گلوكوم منجر مي‌شود.

اين پژوهشگران خاطرنشان كردند: تحليل‌هاي دانشگاهي نشان داد مشكل در روخواني در 16 درصد موارد بدون گلوكوم بود ولي در 1/21 و 4/28 درصد موارد به ترتيب مربوط به گلوكوم يك جانبه و گلوكوم دو جانبه بوده است.

نتايج اين تحقيق در مجله اوپتامولوژي منتشر شده است.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
4.03406s, 18q