اختلالات خواب در پرستاران شايع است

۱۳۸۷/۱۰/۳۰ - ۱۰:۴۸ - کد خبر: 14599
اختلالات خواب در پرستاران شايع است
جمعي از محققان دانشگاه علوم پزشكي شاهرود در اين پژوهش آورده‌اند: خواب يك فرآيند مهم فيزيولوژيك است كه اثرات عميقي بر سلامت روحي و جسمي افراد مي‌گذارد.

تحقيقات نشان مي‌دهد كه محروميت از خواب باعث كاهش سيستم ايمني و كاهش عملكرد هيپوتالاموس، هيپوفيز و آدرنال در طي روزهاي بعدي و نيز افزايش فشارخون و خطر حوادث قلبي و عروقي به طور غير وابسته مي شود.

كمبود خواب مي‌تواند احتمال خواب‌آلودگي در طي روز و به دنبال آن حوادث شغلي و اجتماعي را افزايش بخشد. همچنين زودرنجي، رفتارهاي تهاجمي و كاهش ارتباطات اجتماعي در افرادي كه دچار محروميت از خواب هستند، نسبت به ساير افراد به طور قابل توجهي بالاتر است.

از جمله مشاغلي كه درگير نوبت كاري و اختلال خواب آلودگي ناشي از آن هستند، گروه پرستارانند كه اين مساله مي‌تواند موجب از هم گسيختگي بنياد جسمي و رواني فرد و بروز مشكلاتي نظير اختلالات گوارشي، مشكلات قلبي، خستگي‌هاي عصبي، عدم تمركز حواس و پرخاشگري در آنها ‌شود.

شواهد بسياري حاكي از شكايت اكثريت كاركنان پرستاري از مشكلاتي مانند اختلال خواب، اختلال تغذيه و همچنين تغيير در الگوهاي اجتماعي آنان است.

نتايج اين بررسي نشان داد كه: اكثريت پرستاران دچار اختلال در شروع خواب بوده و طول مدت خواب شبانه آنان كوتاه است. همچنين آنان زودتر از زمان موردنظر از خواب بيدار مي‌شوند.

كاركنان شب كار كيفيت خواب و زندگي پايين‌تري نسبت به كاركنان ساير نوبت‌هاي كاري دارند. بنابراين اين كاركنان بايستي به صورت منظم عادات و وضعيت خواب خود را به عنوان يكي از اجزاي سلامتي مورد ارزيابي قرار دهند.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.11365s, 18q