واکسن‌هاي جديد نانو امولسيوني براي ايجاد ايمني در برابر بيماري‌هاي ويروسي تهيه مي‌شوند

۱۳۸۷/۱۰/۳۰ - ۱۰:۴۸ - کد خبر: 14601
واکسن‌هاي جديد نانو امولسيوني براي ايجاد ايمني در برابر بيماري‌هاي ويروسي تهيه مي‌شوند
نانوامولسيون موجود در اين مجموعه ذراتي بسيار کوچک با اندازه 400 نانومتر (يک دويستم ضخامت موي انسان) دارد و با مخلوط کردن روغن سويا، الکل، آب و دترجنت ها به دست مي آيد.

کشش سطحي موجود در ميان نانوذرات اين واکسن‌ها به غشاها آسيب وارد مي کند و ميکروب‌ها را از بين مي برد اما به بيشتر سلول هاي انساني به خاطر موقعيت شان در بافت بدن آسيب نمي زند. همچنين اين واکسن‌ها قابليت خوبي براي نفوذ به غشاهاي مخاطي بيني دارند و مي توانند ايمني مخاطي را القاء نمايند.

امروزه توجه زيادي به اين دسته از واکسن ها مي شود که ايمني مخاطي را تحريک مي کنند، زيرا اين بخش از سيستم ايمني مانع ورود ميکروب هاي مهاجم به داخل بدن شده و آنها را در غشاهاي مخاطي از بين مي برد.

به تازگي يک گروه تحقيقاتي ديگر از همين دانشگاه به سرپرستي دکتر جيمز بيکر دو مطالعه جديد را براي اثبات کارآيي اين واکسن ها در برابر ويروس آبله و HIV انجام داده است.

در نخستين مطالعه، دکتر بيکر و همکارانش واکسن نانوامولسيوني را طراحي کرده اند که در آن به جاي ويروس زنده vaccinia) که بخش ميکروبي واکسن رايج آبله مي باشد) از ويروس کشته شده آن استفاده شده است.

آنان دريافتند که واکسن جديد موجب بروز پاسخ سيستم ايمني همورال و مخاطي مي گردد و همچنين سلول هاي Th1 نيز که از اجزاي مهم ايمني سلولي مي باشند، به آن واکنش نشان مي دهند. بنابراين محققان نتيجه گرفتند که اين واکسن نانو امولسيوني اثرات حفاظتي مشابه واکسن فعلي دارد، بدون اين که در صورت استفاده از آن خطرات ناشي از وجود ويروس زنده (مشابه آن چه که در واکسن هاي معمول وجود دارد) پيش آيد. همچنين در اين حالت نياز به تقويت پاسخ ايمني نبوده و استفاده از موادي مانند آلومينيوم هيدروکسايد که پاسخ التهابي ايجاد مي کند، لازم نيست.

نتايج اين مطالعه در ژورنال Clinical Vaccine Immunology چاپ شده است.

دومين مطالعه اين گروه تحقيقاتي بر روي کارآيي واکسن نانوامولسيوني براي ايجاد ايمني در برابر ويروس HIV ) عامل بيماري ايدز) انجام شده و نتايج آن در ژورنال AIDS Research Human Retroviruses چاپ شده است.

واکسن‌هايي که از راه بيني تجويز مي شوند، مي توانند سيستم ايمني مخاط ناحيه تناسلي را نيز تحريک نمايند. اطلاعات تازه نشان مي دهد که ويروس ايدز سيستم ايمني اين ناحيه را درگير مي نمايد، از اين رو تحريک ايمني مخاطي مي تواند براي حفاظت افراد در مقابل بيماري ايدز مفيد باشد.

با توجه به همين مطالب، بيکر و همکارانش با انجام آزمايشي واکسن نانو امولسيوني HIV را از راه بيني به موش ها تجويز نمودند. آنان مشاهده کردند که اين واکسن مي تواند فعاليت ايمني مخاطي، سلولي و آنتي بادي هاي خنثي کننده انواع مختلفي از قطعات جداشده ويروس ايدز را القاء نمايد.

بيکر و همکارانش در اين مطالعه از پروتئين g120 به عنوان بخش ميکروبي واکسن استفاده کردند که يکي از مهم ترين آنتي ژن هاي پروتئيني سطح ويروس HIV بوده و پيش از اين نيز براي تحقيقات در زمينه تهيه واکسن ايدز بسيار به کار رفته است. البته اين يک مطالعه مقدماتي در اين زمينه بوده تا در صورت نياز مطالعات گسترده تر صورت بگيرد.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
6.76333s, 18q