واگذاري شناسايي مبتلايان ايدز به سازمان‌هاي مردمي غيردولتي

۱۳۸۷/۱۰/۳۰ - ۱۲:۵۹ - کد خبر: 14603
 واگذاري شناسايي مبتلايان ايدز به سازمان‌هاي مردمي غيردولتي
دكتر حميدرضا شاعري در گفت‌وگو با ایسنا، با اشاره به شمار مبتلايان به HIV كه تاكنون شناسايي نشده و دسترسي به آنها امكان پذير نيست، گفت: تعداد زيادي از مبتلايان به HIV هنوز شناسايي نشده‌اند. در خوشبينانه‌ترين حالت مي‌توان گفت كه 40 تا 60 هزار مورد HIV مثبت شناخته نشده در كشور وجود دارد.

وي با تاكيد بر لزوم تغيير نحوه شناسايي مبتلايان به ايدز گفت: شناسايي مبتلايان به ايدز بايد به سمت مردمي شدن پيش رفته و كار به دست NGOها سپرده شود. در حال حاضر شناسايي مبتلايان به ايدز صرفا دولتي است و توسط مراكز مشاوره بيماري‌هاي رفتاري يا كلينيك‌هاي مثلثي انجام مي‌شود. در مجموع لازم است كه NGOها نقش بيشتري در شناسايي موارد HIV داشته باشند. اين امر بايد با رايزني‌هاي NGOها با دولت و وزارت بهداشت تحقق يابد.

رييس انجمن ايدز ايران گفت: ايدز داستان مردمي است كه از دل جامعه و مردم مي‌جوشد؛ بنابراين NGOها بهتر مي‌توانند به افراد در معرض خطر دسترسي يابند. همچنين با در نظر گرفتن آن كه افراد در معرض خطر و يا پرخطر، افرادي هستند كه اساسا دولت گريزند، بنابراين NGOها مي‌توانند نقش بهتري در شناسايي موارد HIV داشته باشند. بر اين اساس تغيير نگرش دولت در زمينه شناسايي موارد ايدز مي‌تواند بهترين راهكار براي شناسايي موارد HIV باشد.

دكتر شاعري با اشاره به عواملي كه سبب شده تاكنون NOGها در شناسايي موارد ايدز چندان نقشي نداشته باشند، گفت: يكي از دلايل آن اين است كه NOGهاي فعال در زمينه HIV خيلي توانمند نيستند. نظر سياستگذاران وزارت بهداشت نيز مي‌تواند از ديگر عوامل كمرنگ بودن نقش NGOها در شناسايي موارد مثبت ايدز باشد.

رييس انجمن ايدز ايران گفت: همواره در طول اپيدمي ايدز NGOها مورد غفلت قرار مي‌گيرند. اگر نگران بروز موج سوم اپيدمي ايدز هستيم بايد از اكنون براي پيشگيري از آن اقدام كرد و نسبت به دادن اطلاعات و آموزش‌هاي لازم در زمينه رفتارهاي جنسي پرخطر و پيشگيري از انتقال جنسي HIV اقدام كرد.

گفتني است، بر اساس اعلام وزارت بهداشت، تا اول دي ماه 87 مجموعا 18 هزار و 881 نفر مبتلا به HIV/AIDS در كشور شناسايي شده‌اند كه 5/93 درصد آنان را مردان و 5/6 درصد را زنان تشكيل مي‌دهند. تاكنون هزار و 730 نفر مبتلا به ايدز شناسايي شده و 2 هزار و 945 نفر از افراد مبتلا فوت كرده‌اند.

همچنين علل ابتلا به HIV در بين كل مواردي كه از سال 1365 تاكنون در كشور به ثبت رسيده‌اند به ترتيب تزريق با وسايل مشترك در مصرف كنندگان مواد مخدر، (3/69 درصد)، رابطه جنسي (8 درصد)، دريافت خون و فرآورده‌هاي خوني (3/1 درصد) و انتقال از مادر به كودك 6/0 درصد بوده است. همچنين راه انتقال در 8/20 درصد از اين گروه نامشخص اعلام شده است.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.76311s, 18q