مرگ و‌مير دختران نوجوان براثر بارداري 5 برابر بيشتر از زنان بالاي20 سال درآفريقاي جنوبي است

۱۳۸۷/۱۰/۳۰ - ۱۳:۰۲ - کد خبر: 14604
مرگ و‌مير دختران نوجوان براثر بارداري 5 برابر بيشتر از زنان بالاي20 سال درآفريقاي جنوبي است
«آن ونمان»، رييس صندوق حمايت از كودكان سازمان ملل متحد در مصاحبه‌اي با خبرگزاري آسوشيتدپرس، گفت: سالانه 70 هزار دختر نوجوان بين سنين 15 تا 19 سال حين بارداري و زايمان در آفريقاي جنوبي جان خود را از دست مي‌دهند.

وي افزود: اين موضوع تنها يك تراژدي شخصي براي اعضاي خانواده‌ اين دختران محسوب نمي‌شود، بلكه اگر نوزادان اين دختران زنده بماند، صدمات بلند‌مدت روحي ناشي از مرگ مادر را با خود خواهند داشت و اين مساله اكثرا در جوامع در حال توسعه پديدار مي‌شود.

اين در حاليست كه بر اساس اعلام يونيسف، سال 2009 ميلادي، «سلامت كودكان جهان» نام‌گذاري شده و به اين معناست كه بارداري يك دختر جوان مساوي است با به خطر افتادن سلامت جسمي و روحي و مرگ وي و كودكش.

همچنين، بر اساس آمارها و گزارشات موجود از سوي نمايندگان صندوق حمايت از كودكان سازمان ملل، بيش از 60 ميليون زن كه هم اكنون 20 تا 24 ساله هستند، پيش از سن 18 سالگي ازدواج كرده‌اند كه اين ميزان در كشورهاي حوزه جنوب آسيا و در آفريقا بيشتر گزارش داده شده است.

علاوه بر اين، اگر مادر زير 18 سال باشد، احتمال مرگ نوزادش در سال اول پس از تولد 60 درصد بيشتر از نوزاداني است كه مادرانشان بالاي 19 سال سن دارند.

در اين ميان، دختراني كه در سنين نوجواناني، ازدواج مي‌كنند، بيش از زنان ديگر در معرض خشونت‌هاي خانگي و سوء استفاده جنسي و روحي قرار مي‌گيرند. اين دسته از زنان، به اجبار شوهرانشان، بايد درس و تحصيل را كنار گذاشته و شانس كمتري هم براي كاركردن در بيرون از منزل دارند و از همه مهمتر تحت نفوذ و سلطه شوهر و خانواده‌ وي قرار گرفته و نمي‌توانند بر روي پاهاي خود بايستند.

بر اساس آخرين آمار جهاني سال 2007 ميلادي يونيسف؛ 9 ميليون و 200 هزار كودك، پيش از رسيدن به سن 5 سالگي مي‌ميرند كه اين تعداد از مادران زير 18 سال به دنيا آمده بودند. نيمي از اين آمار، از آن قاره آفريقاست كه كمترين توجه و مراقبت از كودكان و نوجوانان در آن وجود دارد.

علاوه بر اين، كشورهاي واقع در قاره آفريقا بالاترين نرخ مرگ‌ و‌مير مادران در حين و پس از بارداري را در ميان كشورهاي ديگر جهان به خود اختصاص داده اند؛ بطوري كه از هر 26 زن، يك نفر جان خود را حين بارداري و يا تولد نوزادش از دست مي‌دهد كه اين ميزان 4 برابر بيشتر از كشورهاي آسيايي و 300 برابر بيشتر از كشورهاي توسعه‌ يافته و صنعتي گزارش شده است.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
1.11982s, 19q