جعفري: پيمانکاران اين جاده از عملي نشدن وعده ها بسيار ناراحت هستند

مرگ وعده ها درجاده مرگ

۱۳۹۴/۰۲/۰۹ - ۱۴:۳۱ - کد خبر: 146137

سلامت نیوز:در حالي که 4 ماه از سفر نماينده وزارت راه و شهرسازي به خراسان شمالي براي بازديد از محور بجنورد به جنگل گلستان موسوم به جاده مرگ مي گذرد، اما پيمانکاران و مسئولان مي گويند هنوز وعده هاي داده شده در اين سفر تحقق نيافته و تنها اعتبارات ناچيزي پرداخت شده است.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از روزتانه خراسان ،پس از حوادث رخ داده در محور بجنورد به جنگل گلستان در يکي از روزهاي آذر ماه سال گذشته که به چهارشنبه خونين معروف شد و طي آن 11 نفر در يک روز فوت کردند و 64 نفر هم مصدوم شدند، تکاپو براي تسريع در تکميل پروژه 4 بانده کردن محور بجنورد به جنگل گلستان افزايش يافت به گونه اي که دکتر «خادمي» نماينده وزارت راه و شهرسازي که اواخر دي ماه به خراسان شمالي سفر کرد و از نزديک با پيمانکاران اين پروژه شروع به چانه زني کرد وعده داد تا به زودي بخشي از مطالبات پيمانکاران پرداخت شود.

هم اکنون بيش از 4 ماه از سفر اين مقام مسئول مي گذرد اما پي گيري ها حاکي از آن است که وعده هاي مسئولان درباره تخصيص اعتبارات از جمله پرداخت مبالغي از محل عرضه سهام دولتي هنوز عملي نشده است. يکي از پيمانکاران اين پروژه که صلاح نمي داند نامش درج شود در اين باره مي گويد: پس از سفر معاون معاونت ساخت و توسعه وزارت راه و شهرسازي، پيمانکاران به تخصيص اعتبارات بيشتر اميدوار شدند اما پس از گذشت مدتي از اين سفر تنها مبلغ ناچيزي پرداخت شد و پيمانکاران هنوز چشم انتظار هستند.

وي افزود: شرايط کشور را درک مي کنيم و به همين خاطر هنوز مشغول کار هستيم اما با توجه به پايان سال مالي 93 اميدواريم مسئولان با آغاز سال مالي جديد، اهميت ساخت اين پروژه به عنوان اتصال دهنده جنگل هاي شمال کشور به مشهد مقدس را درک کنند و به وعده هاي خود جامه عمل بپوشانند. طي جلسه هايي که نماينده وزارت راه و شهرسازي با مسئولان مربوطه استان و «ثروتي» يکي از نمايندگان استان در مجلس داشت وي ضمن وعده تخصيص اعتبار 670 ميليارد ريالي وعده داد تا 400 ميليارد ريال نيز از محل عرضه سهام دولتي به اين پروژه اختصاص دهد به گونه اي که 100 ميليارد آن در سال 93 و 100 ميليارد ديگر نيز ابتداي امسال پرداخت شود.

همچنين مقرر شد تا 100 ميليارد ريال باقي مانده از محل تخصيص اعتبارات سال 93 نيز تا اواخر سال 93 پرداخت شود اما نماينده شرکت توسعه ساخت و توسعه زير بناهاي وزارت راه و شهرسازي در پاسخ به اين سوال که چه ميزان از اين اعتبارات وعده داده شده محقق شده است اندکي مکث مي کند و سپس مي گويد: مبالغ بسيار ناچيزي پرداخت شده است اما اميدوار است مسئولان وزارت راه و شهرسازي با توجه به اهميت اين پروژه به عنوان يکي از مهمترين پروژه هاي راه سازي وزارت راه و شهرسازي اعتبارات لازم را هر چه سريعتر جذب و پرداخت کنند تا بتوانيم در فصل گرما طبق برنامه زمان بندي شده پيش برويم و امسال ترافيک 70 کيلومتر از اين جاده روان سازي شود.

مديرکل راه و شهرسازي خراسان شمالي نيز با بيان اين که سال مالي جديد هنوز آغاز نشده است، مي‌گويد: هنوز زود است که در مورد عملي نشدن وعده هاي مسئولان وزارت راه و شهرسازي اظهارنظر کنيم و بايد 20 روز تا يک ماه ديگر صبر کنيم ببينيم چه مي شود.

مديرکل راه و شهرسازي خراسان شمالي نيز با بيان اين که سال مالي جديد هنوز آغاز نشده است، مي‌گويد: هنوز زود است که در مورد عملي نشدن وعده هاي مسئولان وزارت راه و شهرسازي اظهارنظر کنيم و بايد 20 روز تا يک ماه ديگر صبر کنيم ببينيم چه مي شود.

«بديعي مقدم» نيز در پاسخ به اين سوال که چه ميزان از وعده هاي مسئولان در خصوص تخصيص اعتبار از محل عرضه سهام دولتي محقق شده است، اظهار مي کند: مبلغ بسيار کمي پرداخت شده است.

نماينده 5 شهرستان خراسان شمالي در مجلس شوراي اسلامي نيز با بيان اين که وعده هاي مسئولان وزارت راه و شهرسازي به مصداق مثال «هزار وعده خوبان يکي وفا نکند»، تبديل شده است، مي گويد: پيمانکاران اين جاده از عملي نشدن وعده ها بسيار ناراحت هستند به گونه‌اي که در گفت و گو با يکي از آن ها، او گفت: 6 ميليارد تومان هم اکنون بدهکار است و کارش به جايي رسيده است که طلبکارانش او را کلاهبردار فرض مي کنند.

«جعفري» مي افزايد: طي هفته هاي گذشته بارها با مسئولان وزارت راه و شهرسازي و خود وزير صحبت کرده ام که بيشتر وعده داده اند و البته شرايط بودجه اي کشور را دليل اصلي تأخير در عملي شدن وعده ها اعلام مي‌کنند اما ما بر اين موضوع تأکيد داريم که حداقل هرچه سريع تر قطعه 20 کيلومتري اول جاده بجنورد به آشخانه و همچنين 20 کيلومتر اول جاده آشخانه به چمن بيد که اغلب تلفات در اين 2 قطعه رخ مي دهد، 4 بانده شود.

اين نماينده مجلس در پاسخ به اين سوال که آيا دلايل مسئولان وزارت راه و شهرسازي را مي پذيرد، بيان مي کند: اگر منصفانه قضاوت کنيم بخشي از اين دلايل درست است اما مسئولان وزارت راه و شهرسازي بايد با درک عقب افتادگي استان، پروژه ها را اولويت بندي کنند و اين پروژه را در اولويت تخصيص اعتبارات قرار دهند. وي خاطرنشان مي کند: اين پروژه ملي است و اغلب افرادي که در اين جاده به واسطه تصادفات جانشان را از دست مي دهند غير بومي هستند و چون نسبت به شرايط بد اين جاده آشنايي ندارند، دچار حادثه مي شوند. وي تصريح مي کند: بسياري از افراد خارج استان وقتي شرايط و اهميت اين جاده را که متعلق به بيش از 50 سال قبل است، مي بينند از اين که چرا تاکنون اين جاده 4 بانده نشده است، تعجب مي کنند. وي ادامه مي دهد: براي اجراي عدالت فکر مي کنم بايد اين پروژه در اولويت قرار بگيرد و در اين راه مديران راه و شهرسازي و استاندار خراسان شمالي نيز بايد تلاش بيشتري بکنند.


معاون هماهنگي امور عمراني استاندار خراسان شمالي هم روز گذشته در جمع خبرنگاران با اشاره به پروژه راه بجنورد به جنگل گلستان اظهارداشت: آسفالت 40 کيلومتر از مسير مانده تا جنگل گلستان منوط به پرداخت مطالبات پيمانکاران و تحقق وعده دولت است.

«علي نيا» با اشاره به مکاتبات انجام شده با وزير راه ادامه داد: قرار بود 28 ميليارد تومان از مطالبات پيمانکاران راه و راه آهن تا پايان سال گذشته پرداخت شود اما تا آن زمان فقط 1.5 ميليارد تومان از مطالبات پرداخت شد.

وي نبود قير را نيز از دلايل عملي نشدن وعده ها دانست و خاطرنشان کرد: بر اساس وعده دولت قرار بود 30 درصد از مطالبات پيمانکاران با تأمين قير پرداخت شود، اما اين وعده نيز عملي نشد.

وي با اشاره به سفر مدير عامل شرکت ساخت و توسعه راه هاي کشور به استان در اوايل سال جاري اظهارداشت: بر اساس تأکيد و وعده اين مسئول 60 کيلومتر از اين مسير تا آبان ماه امسال بهره برداري مي شود.

محور بجنورد به جنگل گلستان خطرناک ترين محور جاده اي استان است که طي سال هاي اخير 50 تا 70 درصد تلفات جاده اي استان مربوط به اين محور 160 کيلومتري بوده است اما هم اکنون 3 سال از زمان تعيين شده براي 4 بانده کردن اين جاده مي گذرد و به اذعان مسئولان امر تنها حدود 30 درصد پيشرفت فيزيکي دارد. بر اساس وعده مسئولان تا پايان امسال 70 کيلومتر از اين جاده 4 بانده مي شود.نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.94521s, 18q