وقتي سرب در استخوان كود‌كمان نفوذ مي‌كند

۱۳۸۷/۱۱/۰۱ - ۰۹:۳۳ - کد خبر: 14616
وقتي سرب در استخوان كود‌كمان نفوذ مي‌كند
بسيار شنيده‌ايم كه افرادي توانسته‌اند حتي چند روز بدون آب و غذا زنده بمانند اما بيشتر از چند ثانيه كمبود هوا را نمي‌توان تحمل كرد.

تراكم منابع توليد‌كننده آلودگي هوا در تهران و اطراف آن، سكون نسبي هوا، نداشتن باد غالب، محصور شدن تهران توسط رشته كوه البرز، وارونگي هوا و به‌طوركل موقعيت جغرافيايي تهران باعث شده است كه در بسياري از روزهاي سال و مخصوصاً روزهايي در فصول پاييز و زمستان با آلودگي هوا مواجه باشيم.

مهم‌ترين آثار آلودگي هوا به خطر انداختن سلامتي انسان و اختلال در رفاه و آسايش او است. كودكان نسبت به اثرات آلودگي هوا حساس‌ترند، چون سيستم ايمني و ارگان‌هاي رشدشان هنوز كامل نشده است. به‌طور مثال سرب كه فرو داده مي‌شود به آساني در استخوان‌هاي كودكان كه سريعا در حال رشد هستند رسوب مي‌كند.

از مهم‌ترين آلاينده‌ها منوكسيد كربن (CO)، دي اكسيد نيتروژن (NO2)، دي اكسيد گوگرد (SO2)، سرب (PB) و ذرات معلق است كه تأثيرات مخرب آنها بر سلامتي جسمي و رواني انسان كاملاً مشهود است كه از آن جمله: افزايش بيماري‌هاي قلبي و عروقي، تنفسي و انواع سرطان‌ها، اختلال در بويايي، تحريك پذيري بينايي، ضايعات مغزي، كبدي، كليوي و گوارشي در كودكان، تأثير بر سيستم اعصاب مركزي، تغيير گلبول‌هاي قرمز خون و كاهش سيستم دفاعي بدن است.

كودكان، حساس‌ترين افراد جامعه نسبت به آلودگي هوا

مطالعات متعدد اثرات بهداشتي آلودگي هوا را نشان داده است. كودكان و نوزادان از جمله حساس‌ترين افراد جامعه نسبت به آلاينده‌هاي هوا هستند. مطالعات اخير علاوه بر ارتباط بين آلودگي هوا و علائم بيماري‌هاي تنفسي و بدتر شدن آسم ارتباط‌هايي بين آلودگي هوا و تولد زودرس، مرگ و مير نوزادان، كاهش ظرفيت ريه و حتي آسم را نشان داده است. در بيشتر موارد ممكن است كودكان در معرض تماس بيشتري با آلايندهاي ناشي از هوا نسبت به بزرگسالان باشند. نوزادان و كودكان معمولا سريع‌تر از بالغين تنفس مي‌كنند كه اين امر تماس آنها را با هر نوع آلاينده‌اي در هوا افزايش مي‌دهد. كودكان و نوزادان اغلب از طريق دهانشان و بدون گذراندن هوا از فيلترهاي مؤثر بيني نفس مي‌كشند، لذا به بيشتر آلاينده‌ها اين امكان داده مي‌شود، بدون عبوراز مانع خاصي فرو داده شوند.

كودكان نسبت به بالغين( خصوصا زماني‌كه سطح مه دود بسيار بالاست) بيشتر، وقتشان را در فضاي بيرون سپري مي‌كنند. در معرض قرار گرفتن كودكان با آلاينده‌هاي سمي هوا در دوره نوزادي و كودكي مي‌تواند بر رشد و توسعه سيستم تنفسي، اعصاب، غدد و سيستم ايمني بدن اثر بگذارد و خطر سرطان‌هاي بعدي در زندگي را افزايش دهد. چندين آلاينده معمول هوا تحت عنوان قانون هواي پاك تنظيم شده‌اند و به‌عنوان شاخص آلاينده‌هاي هوا شناخته شده‌اند. دو مورد از گسترده‌ترين آلاينده‌هاي شاخص هوا، ذرات و ازن هستند. ذرات از منابع مختلف طبيعي و انسان ساخت (مصنوعي) منتشر مي‌شوند. ذرات مي‌توانند در عمق ريه‌ها جا بگيرند. تحقيقات نشان داده كه ذرات ممكن است باعث تشديد آسم، سرفه، گرفتگي گلو و ساير بيماري‌هاي تنفسي در كودكان شوند.

ازن يكي از تحريك كننده‌هاي قوي دستگاه تنفسي بوده كه مي‌تواند باعث التهاب ريه وكاهش ظرفيت انتقال در عمل ريه‌ها و كوتاه كردن تنفس و ساير اختلالات تنفسي شود. ديگر آلاينده‌هاي شاخص شامل نيتروژن دي اكسايد (NO2)، كربن مونوكسايد (CO)، سرب، سولفور دي اكسايد (SO2) و سولفيد ئيدروژن (H2S) است.

از هر3 نفرتهراني، يك نفر آسم دارد

بالغ بر صدها ميليون دلار صرف درمان اين بيماري مي‌شود و از هر سه نفر، يك نفر در تهران مبتلا به آسم است. آسم، بيماري‌اي است كه هزينه‌هاي سنگين اجتماعي و اقتصادي دارد و اين هزينه‌ها به تمامي آحاد جامعه تحميل مي‌شود. اين بيماري طي 3 دهه گذشته رو به افزايش بوده و همچنان نيز ادامه دارد. اين وضعيت در كشورهاي جهان سومي و به‌خصوص در شهرهاي پرترافيك و حاشيه شهرها كه از سطح فرهنگي پاييني برخوردارند، شايع است.

گزارش‌ها ‌حاكي از شيوع 35 درصدي علائم باليني آسم در شهر تهران است. اين آمار به ما مي‌گويد كه از هر سه نفر، يك نفر علائم ابتلا به آسم دارد. اين وضعيت در تهران مي‌تواند براي مسئولان هشدار‌دهنده باشد. تلفات آسم در دنيا تا سال 2020 به 10 ميليون نفر مي‌رسد كه 90 درصد آن مربوط به كشورهاي جهان سومي است.

چه بايد كرد؟

مسئله آلودگي هوا اگر يكي از حادترين مسائل ناشي از تمدن صنعتي نباشد، بدون شك بغرنج‌ترين آنهاست و بايد فارغ از تمام جنبه‌هاي سياسي، تمام دستگاه‌ها و نهادهاي مسئول خود را مكلف كنند تا با نهايت همكاري براي اين معضل بزرگ راهكاري بينديشند. اما توجه به اين موضوع بسيار مهم است كه با وجود تمام بسترها و امكانات موجود، بدون مشاركت آحاد جمعيت و همكاري و هماهنگي تمام دست اندركاران و مسئولين، اين مهم امكانپذير نخواهد بود. اعمال طرح ترافيك و طرح زوج و فرد خودروها، ترويج فرهنگ استفاده از وسايل نقليه عمومي و برخورد با خودروهاي تك سرنشين و... همگي تدابيري مقطعي و موضعي است و اما حل اين معضل عزمي ملي مي‌طلبد و بايد احساس مسئوليت پذيري در بين تمام مسئولان، دستگاه‌ها، نهادها و مردم ايجاد شود.

شهرداري تهران، با توجه به منابع آلوده‌كننده هوا (منابع ثابت و منابع متحرك)، در لايحه برنامه پنج ساله شهرداري تهران استراتژي‌هايي را پيش‌بيني كرده است.

- انتقال كارخانه‌ها و كارگاه‌هاي آلوده‌كننده هوا و مزاحم به خارج از شهر تهران با هماهنگي دستگاه‌هاي اجرايي ذي‌ربط، توسعه فضاي سبز و تقويت ريه‌هاي تنفسي شهر تهران و توسعه فضاهاي سبز با مقياس عملكردي شهري، منطقه‌اي، ناحيه‌اي و محلي براي تعيين حداقل 7 متر مربع سرانه فضاي سبز در شهر تهران با توزيع متعادل در سطح شهر براي كاهش و رفع منابع ثابت آلوده‌كننده هوا.

- توسعه زيرساخت‌هاي حمل‌ونقل عمومي (مترو، اتوبوس ) با همكاري دولت، تشويق شهروندان به استفاده از حمل‌ونقل عمومي و تسريع در جايگزيني خودروهاي فرسوده شهري، گسترش مراكز معاينه فني خودروها، توسعه جايگاه‌هاي سوخت‌گيري CNG اتوبوسراني، پيگيري و تعامل با سازمان‌هاي ذي‌ربط براي بهينه‌سازي‌ مصرف سوخت و ارتقاي كيفيت سوخت و استفاده از سوخت‌هاي گازي جايگزين براي كاهش و رفع منابع متحرك آلوده‌كننده هوا.

اين تفكر كه براي حل مشكل آلودگي هوا كاري از دست شهروندان بر نمي‌آيد و وظيفه پيشگيري در حل اين بحران صرفاً بردوش مسئولان است، تصور اشتباهي است. اگر چه بخش عمده رفع اين مشكل بر عهده مسئولان است اما نمي‌توان منكر نقش و سهم بسزاي مردم در اين ميان شد. با يك مديريت واحد شهري حل اين مشكل تحقق‌پذير خواهد بود؛ اگر تمام دستگاه‌ها، سازمان‌ها، نهادها، مسئولان و مردم به وظايفي كه كارشناسان امر برنامه‌ريزي و پيش‌بيني مي‌كنند عمل كرده و به‌عنوان يك دغدغه آن‌را در اولويت برنامه‌ها قرار دهند. توجه به معضل آلودگي هوا يك ضرورت است؛ ضرورتي براي ايجاد هوايي پاك و سالم، براي ايجاد شهري شاد و سالم براي شهروندان، بيماران، سالمندان و به‌خصوص كودكانمان؛ كودكاني كه آينده ساز مملكت ما خواهند بود.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
1.05492s, 18q