ناامني و فشار شغلي عامل ايجاد اعتياد

وقتي يك چهارم كارگران معتادند!

۱۳۹۴/۰۲/۰۹ - ۱۵:۰۹ - کد خبر: 146162

سلامت نیوز: 11 ارديبهشت (اول ماه مي) در تقويم بسياري از كشورهاي دنيا با نام روز كار و كارگر نام‌گذاري شده است؛ افرادي كه در كنار اينكه بيشترين سهم را در عمران و آبادي كشورها دارند بهره کمی از درآمد اقتصادي مي‌برند.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از روزنامه آرمان ،دستمزد و وضعيت معيشت شايد در نگاه اول مساله اصلي كارگران، اين گردانندگان اصلي موتور صنعت و پيشرفت كشورها باشد اما ايمني كاري و سطح استانداردها در محيطي كه اين افراد در آن ساعات طولاني زحمت مي‌كشند، واقعيتي است كه اغلب درباره اين افراد كمتر به آن توجه مي‌شود. سختي كار در كنار بيمه مادام‌العمر شايد بتواند از بار فشارهاي اقتصادي كارگران بكاهد اما فشارهاي رواني كه سلامت روحي يا حتي جسمي اين افراد را به مخاطره مي‌اندازد مي‌تواند بسيار مهم‌تر و خطرناك‌تراز فشار مالي و اقتصادي براي اين گروه باشد.

استرس و فشار كاري كه درباره برخي از مشاغل بيشتر است خود معلولي است كه علت و عاملي براي ايجاد مشكلات ديگر و بستر‌سازي براي بروز آسيب‌هاي اجتماعي متعدد است. روز گذشته مديركل دفتر مشاوره مركز توسعه پيشگيري سازمان بهزيستي كشور اعلام كرد: براساس آمار استخراج‌شده از خط تلفني
43945 -021 (مشاوره كارگري) حدود 50درصد تماس‌ها براي درخواست مشاوره در زمينه مشكلات رواني- اجتماعي و مسائلي كه منجر به ایجاد مشكلات در زندگي افراد شده، است. مهدي ميرمحمد صادقي افزود: درخواست‌هاي تماس‌گيرندگان شامل مشكلات بين‌فردي با 83درصد، مشكلات فردي 10درصد و مشكلات موقعيتي 7درصد مي‌شود و 90درصد مشكلات بين‌فردي تماس گيرندگان در روابط خانوادگي آنها به ويژه همسرانشان است. ميرمحمد صالحي اظهار داشت: در ميان مشكلات فردي تماس‌گيرندگان، مشكلات خلقي و اضطرابي، بيش از 50درصد آمار را به خود اختصاص داده است و مشكلات خواب، عادتي و شناختي در رتبه‌هاي بعدي قرار دارند. به گزار ش ايرنا، او با بيان اينكه اختلالات رواني و اضطرابي در ميان زنان تماس‌گيرنده بيش از مردان است افزود: مشكلات ازدواج و شخصي بيش از 80درصد مشكلات تماس‌گيرندگان اين مركز را تشكيل مي‌دهد و مشكلات شغلي عمدتا مربوط به نارضايتي از عملكرد كارفرمايان است.


وقتي يك چهارم كارگران معتادند!
سال گذشته مديركل دفتر تحقيقات و آموزش ستاد مبارزه با موادمخدر از اتمام شيوع‌شناسي اعتياد ميان كارگران صنعتي 27 استان خبر داد. حميد صرامي گفت: اين شيوع‌شناسي ابتدا در استان اصفهان انجام شد و متاسفانه نرخ اعتياد ميان كارگران صنعتي بالا بود. همچنين ماه گذشته قائم مقام دبير ستاد مبارزه با مواد مخدر از اعتياد 20 درصد كارگران و فعالان حوزه صنعت به مواد مخدر خبر داد.

عليرضا جزيني گفت: شيوع‌شناسي ما مشخص كرده است كه 20 درصد كارگران بخش صنعت، مصرف‌كننده مواد مخدر هستند. طرح شيوع‌شناسي اعتياد در مراكز كارگري از سوي ستاد مبارزه با مواد مخدر با همكاري وزارت تعاون كار و رفاه اجتماعي اجرا شد.

عليرضا جزيني گفت: شيوع‌شناسي ما مشخص كرده است كه 20 درصد كارگران بخش صنعت، مصرف‌كننده مواد مخدر هستند. طرح شيوع‌شناسي اعتياد در مراكز كارگري از سوي ستاد مبارزه با مواد مخدر با همكاري وزارت تعاون كار و رفاه اجتماعي اجرا شد. در اين طرح كه هنوز اجراي آن تمام نشده و در كشور ادامه دارد در برخي مراكز كارگري، مانند مراكز كارگري شهر اصفهان تحقيقاتي را انجام داده كه براساس آن ميزان شيوع اعتياد در ميان كارگران ۲۵ درصد عنوان شده بود. با اين وجود مجري طرح بررسي اعتياد در مشاغل صنعتي سال گذشته عنوان كرد: در برخي از مراكز صنعتي آمار اعتياد بيش از ۳۰درصد هم گزارش مي‌شود. ردپاي اعتياد در همه مشاغل حتي پزشك و مهندس هم ديده مي‌شود.

نارنجي‌ها درباره پژوهش اخير خود درباره اعتياد در مشاغل صنعتي كه اخيرا برخي نتايج اين پژوهش را قائم مقام دبيركل ستاد مبارزه با موادمخدر تشريح كرده بود، عنوان كرد: تقريبا ۵۰درصد از سوانح در محيط‌هاي كار در دنيا به علت اعتياد نيروي كار رخ مي‌دهد يا بسياري از تصادفات جاده‌اي و سوانحي كه در حمل‌ونقل رخ مي‌دهد اعم از قطار و ديگر بخش‌ها ناشي از اعتياد است. در برخي از حوادث بخش‌هاي حمل‌ونقل مانند تردد ريلي و اتوبوسي علت حادثه سوءمصرف مواد گزارش مي‌شود و به همين دليل اين كاركنان بايد از نظر تست‌هاي آزمايشگاهي دقيقا مورد بررسي قرار بگيرند. از سوي ديگر در برخي از مراكز صنعتي آمار اعتياد بيش از ۳۰ درصد هم گزارش مي‌شود. به گزارش فارس، نارنجي‌ها كه سابقه مديركلي امور فرهنگي پيشگيري ستاد مبارزه با مواد مخدر را هم دارد، ادامه داد: بررسي‌هاي ما نشان مي‌دهد به طور ميانگين حدودا از هر پنج كارگر، يك كارگر در محيط‌هاي صنعتي معتاد هستند و اين آمار بهره‌وري در كشور را پايين مي‌آورد.


پيشگيري از اعتياد در عسلويه
به همين دليل چند روز پيش معاون پيشگيري و درمان اعتياد سازمان بهزيستي از رونمايي سندي جامع براي پيشگيري از اعتياد كارگران در عسلويه خبر داد. به گزارش ايلنا؛ محسن روشن‌پژوه اعلام كرد: محيط‌هاي كار عواملي دارند كه ممكن است سلامت را به خطر اندازد كه يكي از اين خطرات اعتياد است بنابراين، ضروري است براي محيط‌هاي خاص كاري و صنعتي برنامه داشته باشيم.

يك كارشناس درمان اعتياد و مديركل درمان سابق ستاد مبارزه با مواد مخدر كه خودش تجربه پيگيري بحث اعتياد كارگران در محيط‌هاي كارگري را داشته است درباره اين طرح مي‌گويد: زمينه اعتياد افراد در محيط‌هاي كاري بسيار بيشتر از محيط‌هاي ديگر است تا جايي كه تحقيقات نشان مي‌دهد ميزان اعتياد در محيط‌هاي كاري 10برابر است. سعيد صفاتيان ادامه مي‌دهد: دوري از خانواده و مشكلات رواني افرادي كه در اين محيط‌ها كار مي‌كنند چون نمي‌توانند مرخصي بگيرند در كنار استرس محيط كار و سختي آن كه قدرت بدني و تمركز بالا را مي‌طلبد سبب اقبال عمومي به مصرف مواد مخدر در اين محيط‌هاي صنعتي مي‌شود.

اين كارشناس اعتياد ساختار نامناسب اجتماعي و عدم توسعه اجتماعي به موازات توسعه صنعتي را مشكل واحد‌هاي صنعتي كشور و منطقه عسلويه مي‌داند و مي‌گويد: بايد براي اوقات فراغت اين كاركنان برنامه‌ريزي شود.


او معتقد است: در كنار اينكه اين اعتياد از نظر بي‌نظمي كاري و اخلال در ساعات كاري راندمان كاري را پايين آورده و ضرر و زياني را متوجه صاحبان اين مشاغل مي‌كند، براي جامعه هم بحران‌ساز است. اين كارشناس اعتياد ساختار نامناسب اجتماعي و عدم توسعه اجتماعي به موازات توسعه صنعتي را مشكل واحد‌هاي صنعتي كشور و منطقه عسلويه مي‌داند و مي‌گويد: بايد براي اوقات فراغت اين كاركنان برنامه‌ريزي شود.


ناامني و فشار شغلي عامل ايجاد اعتياد
يك روانشناس درباره آسيب‌هاي اجتماعي كه در محيط‌هاي كاري ممكن است براي افراد پيش بيايد مي‌گويد: ما در اغلب رده‌هاي شغلي اعتياد داريم. يعني ردپاي اعتياد تقریباً در همه مشاغل ديده مي‌شود. غالب اين افراد كارگران ساده و كارگران نيمه ماهر هستند. امير هوشنگ مهريار مي‌گويد: ناامني رواني و فشار شغلي زياد در محيط كار باعث بروز اعتياد مي‌شود. از سوي ديگر، خارج كردن معتاد از محيط كار دوباره او را به اجتماع با عوارض زياد ديگري برمي‌گرداند چرا كه ديگر اين فرد بيكار هم شده و مشكلات اقتصادي هم دارد بنابراین خانواده او از هم مي‌پاشد. اين روانشناس معتقد است: در اين مورد آنچه كه لزوم آن بيش از پيش احساس مي‌شود اين است كه قبل از رخ دادن اتفاقات، ما اجراي طرح پيشگيري از اعتياد در محيط‌هاي كاري را دنبال كنيم.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.72899s, 19q