معاون آموزشی وزیر بهداشت تاکید کرد

تغییر در چهره آموزش پزشکی با اجرای طرح پزشک خانواده

۱۳۹۴/۰۲/۱۰ - ۱۳:۱۹ - کد خبر: 146260

سلامت نیوز: معاون آموزشی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی از ایجاد تحولات عظیم در حوزه آموزش پزشکی و پزشک خانواده خبر داد.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایسنا، دکتر باقر لاریجانی در مراسم بازدید از آزمون دستیاری که صبح امروز برگزار شد در مورد این آزمون توضیح داد: آزمون دستیاری یکی از مهمترین آزمون‌های تخصصی پزشکی است. این آزمون امروز در حدود 20 حوزه کشور به صورت همزمان برگزار شده و از چند ماه گذشته تاکنون تمهیدات ویژهای برای افزایش حفاظت آن به کار گرفته شده است.

وی ادامه داد: برای این آزمون ابتدا چند گروه مسئول طراحی سوال شدند که در نهایت یکی از این گروه‌ها انتخاب شده و به چهار گروه تقسیم شد و سپس یکی از گروه‌های انتخاب شده بدون اطلاع قبلی به نقاط مختلف کشور فرستاده شد.

معاون آموزشی وزیر بهداشت با بیان اینکه 14 هزار و 800 شرکت کننده در این آزمون با یکدیگر به رقابت پرداختند افزود: برای شرکت در این آزمون حد امتحانی در نظر گرفته نشد. یعنی افرادی هم که در سال‌های گذشته موفق به پذیرش در این آزمون نشده بودند می‌توانستند در این آزمون شرکت کنند.

لاریجانی در مورد ظرفیت پذیرش این آزمون گفت: ظرفیت پذیرش آزمون دستیاری سال 94 ، 3000نفر است و به محض اینکه تعداد قابل توجهی از فارغ التحصیلان پذیرفته شوند خدمات آغاز می‌شود. همین امر باعث شده است که متخصصین در سراسر کشور فعالیت کنند.

وی از انتشار پاسخنامه این آزمون در یکشنبه هفته آینده خبر داد و گفت: در روز یکشنبه پاسخنامه آزمون دستیاری روی سایت سنجش پزشکی قرار داده می‌شود و چنانچه داوطلبان سوال یا مشکلی داشته باشند می‌توانند تا چهارشنبه هفته آینده به حوزه سنجش وزارت بهداشت اطلاع دهند تا این اعتراضات مورد بررسی قرار گیرد.

معاون آموزشی وزیر بهداشت ادامه داد: نتایج این آزمون در تاریخ 28 اردیبهشت منتشر شده و خرداد ماه زمان انتخاب رشته است. در این آزمون سهمیه بومی‌سازی برای حفظ عدالت در استان‌های نیازمند رعایت می‌شود.

لاریجانی در ادامه برایجاد تحولات در حوزه آموزش پزشکی تاکید کرد و گفت: تلاش می‌شود آموزش پزشکی چهره مدرن‌تری به خود بگیرد و با توجه به شرایط بومی و نیازهای کشور افرادی تربیت شوند که بتوانند این نیازها را تامین کنند.

وی در مورد تغییراتی که ممکن است در امتحان‌ها رخ دهد اظهار کرد: ممکن است تغییراتی در امتحانات ایجاد شود که حتما قبل از برگزاری امتحان ا طلاع رسانی می‌شود به طور کلی تلاش بر این است که از میزان استرس داوطلبان کاسته شود زیرا رقابت بسیار شدید است و تغییرات باید طوری پیش رود که افراد احساس تنش نکنند.

در این آزمون داوطلبان همه رشته‌ها به جز طب سالمندی و پزشک خانواده با یکدیگر به رقابت پرداختند.

معاون آموزشی وزیر بهداشت در ادامه با تاکید بر اینکه پزشک خانواده برنامه بزرگی است که می‌تواند در چهره آموزش پزشکی تغییر ایجاد کند. اجرای این طرح یکی از برنامه‌های مهم وزارت بهداشت است که بعد از تصویب اجرا خواهد شد.

وی با تاکید بر اینکه نیاز کشور در رشته‌های مختلف متفاوت است توضیح داد: برخی استان‌ها به رادیولوژی و برخی دیگر به ارتوپد نیاز دارند. با توجه به امکانات و فارغ التحصیلان توزیع خوبی در سال گذشته انجام شده است.

معاون آموزشی وزیر بهداشت در ادامه با اشاره به فعالیت پزشکان عمومی گفت: پزشکان عمومی ما در مقایسه با دانش آموختگان کشور افراد با سوادی هستند. اما این به آن معنی نیست که تحولات پزشکی را دنبال نکنیم. پزشک عمومی نیازمند تحولات جدی است و بایدآن را به طرف پزشک خانواده پیش ببریم.

وی در ادامه با بیان اینکه آموزش پزشکی وابسته به تخت‌های بیمارستانی شده است گفت: 75 درصد خدمات در کشور به صورت سرپایی انجام می‌شود و یکی از برنامه‌های وزارت بهداشت این است که آموزش سرپایی را گسترش دهیم و آموزش پزشکی متناسب با پیشرفت تکنولوژی هماهنگ شود.

وی در پایان تاکید کرد: از نکات مهم در آموزش پزشکی توجه به حرفه‌گرایی و مهارت ارتباطی با بیمار است که امیدواریم با تغییراتی که در این زمینه ایجاد خواهد شد آموزش پزشکی به این دو سمت پیش رود.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
نظرات
پزشک متخصص مناطق محروم
استاد محترم به این نکته باید دقت شودکه اگر ما متخصص پزشکی خانواده تربیت کنیم دیگر جضور وتوزیع متخصصین سایر رشته ها در مناطق به اصطلاح محروم بی معنی خواهد بود وباید آنانکه در مجلس ووزارت بهداشت هرازگاهی شعار وامناطق محروما!!! میدهند دیگر سخنی در این باره نگویند چراکه حنایشان رنگی نخواهد داشت وچنین نمایندگان مجلسی که مارا قربانی جمع کردن رای از مردم بدون هیچ کارایی کرده اندوکار بهورز را کارمتخصص میدانند، از این به بعدراه دیگری برای جمع کردن رای پیداکنند.
معاونت محترم اگر راست میگوئید درمورد پزشکی خانواده واقعی سریعا عمل کنید وطرح وطرح بازی را برای همیشه متوقف کنید وبا دادن حقوق مکفی به پزشکان خانواده متخصص مشکل را حل کنیدوبگذارید فارغ التحصیلان آزادانه مثل سایرکشورها در هرمحلی که دوست دارند به حرفه طبابت مشغول شوند....
2.13878s, 19q