از تغییرات وضعیت بیمه تا گرانی داروی خارجی؛

راه دشوار بیماران تالاسمی

۱۳۹۴/۰۲/۱۳ - ۱۱:۵۱ - کد خبر: 146385
راه دشوار بیماران تالاسمی

سلامت نیوز: تغییرات قیمت دارو و وضعیت بیمه بیماران تالاسمی کشور در سال‌های اخیر مشکلات بسیاری برای آنها ایجاد کرده است به طوری که سال 1391 مساله کمبود دارو در کشور بسیاری افراد را درگیر کرد و سال بعد با واردات دارو این مشکل به نسبت مرتفع شد و از خردادماه سال گذشته افزایش قیمت فشار دوباره به بیماران تالاسمی وارد کرد. در رابطه با مساله دارو و بیمه مبتلایان به تالاسمی در کشور مدت‌هاست اخبار ضد‌و‌نقیضی منتشر می‌شود.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از روزنامه جهان صنعت،آخرین آمار مبتلایان به تالاسمی در کشور از جمعیت 20 هزار نفری این بیماران در سال 92 حکایت می‌کرد اما مجید آراسته،‌ رییس انجمن تالاسمی کشور از سرعت بالای رشد کمی و کیفی بیماری تالاسمی در سال‌های اخیر نسبت به رشد قوانین صحبت می‌کند و یکی از بزرگ‌ترین مشکلات این قشر از جامعه را اعمال هزینه‌های سلیقه‌ای در شهرستان‌ها می‌داند و می‌گوید: «بسته جامع طرح تحول سلامت هنوز ابلاغ نشده و در حال بررسی بوده و نیاز است که زودتر ابلاغ شود تا بتوانیم روند درمانی مبتلایان به تالاسمی را هموارتر کنیم.»


چند روز گذشته بود که مهدی پیرصالحی، مدیرکل نظارت بر دارو و مواد مخدر سازمان غذا و دارو با بیان اینکه حدود ۲۰۰ هزار نفر مجموع بیمارانی است که از داروهای تالاسمی استفاده می‌کنند درخصوص قیمت فعلی داروهای بیماران تالاسمی گفت: « این نوع داروها به دو دسته عمده خوراکی و تزریقی تقسیم می‌شوند. در سال حدود هشت میلیون داروی تزریقی مصرف داشته‌ایم که از این تعداد چهار میلیون وارداتی و مابقی از تولید داخل تامین می‌شود، برای داروی خوراکی دوز ۵۰۰ میلی که مصرف بیشتری دارد حدود ۵۰۰ هزار واحد مجوز واردات می‌دهیم و برای تولید هیچ محدودیتی نداریم.»


وی در ادامه با تاکید بر اینکه در سال گذشته به نسبت سال‌های قبل از آن بیشترین تامین را درباره این داروها داشته‌ایم، یادآور شد: «بیمار برای داروی خوراکی یا تزریقی تولید داخل هزینه‌ای پرداخت نمی‌کند، یعنی یک قرص ۳۲۰۰ تومانی را رایگان دریافت می‌کند ولی اگر بخواهد همان دارو را وارداتی و از نوع برند مصرف کند باید از ۲۲ هزار تومان قیمت در نظر گرفته شده که ۲۰ هزار تومان آن از محل بیمه‌ها و حمایت‌های وزارت بهداشت پرداخت می‌شود، دو هزار تومان الباقی را خود بیمار پرداخت کند به همین دلیل و با توجه به مصرف هر روزه این دارو مبلغ برای بیمار سنگین است.»


اعمال سلیقه‌ای هزینه‌های درمان در شهرستان‌ها
در این‌باره مجید آراسته، رییس انجمن بیماران تالاسمی کشور به «جهان‌صنعت» می‌گوید: «براساس قانون بیماران تالاسمی باید به دو صورت دفترچه بیماران خاص تحت بیمه خدمات درمانی و تامین اجتماعی قرار بگیرند. با این حال نزدیک به سه سال است که بیماری تالاسمی را تقسیم کرده‌اند. با این تصمیم دفترچه بیمه خاص بیمارانی که خون دریافت نمی‌کنند را از آنها گرفته و فقط به آنها خدماتی در حوزه داروهای ویژه ارایه می‌کنند.»


بر این اساس اگر از بیماران با دفترچه30 درصد هزینه‌ها دریافت می‌شود، این هزینه از بیماران تالاسمی که دارای شرایط ویژه‌ای هستند هم دریافت می‌شود. آراسته ادامه می‌دهد: «این معیار بر چه اساسی در نظر گرفته شده است؟ بیماری تالاسمی طیف وسیعی را دربر می‌گیرد اما با این روش تنها بیماران تالاسمی شدید حمایت می‌شوند و باقی بیماران فقط برای تهیه داروهای ویژه تحت حمایتند.»


به گفته رییس انجمن بیماران تالاسمی کشور، بزرگ‌ترین مشکل بیماران تالاسمی این است که هزینه‌های درمان در شهرستان‌ها سلیقه‌ای اعمال می‌شود به گونه‌ای که ما‌به‌التفاوت هزینه‌های درمانی بالاست.برای نمونه عمل طحال یک مبتلا به تالاسمی در تهران و مراکز استان‌ها بر اساس قانون رایگان است و با این حال شهرستان‌ها هزینه آن را از بیماران دریافت می‌کنند، یا اینکه بر اساس قانون برای داروی «ای‌وی‌ای جی» که مخصوص حساسیت خونی است مبتلایان نباید هزینه‌ای پرداخت کنند اما اگر این دارو در تهران 50 هزار تومان هزینه داشته باشد، قیمت آن در شهرستان گاه به دو میلیون تومان هم می‌رسد. وی مشکل را در ابلاغ نشدن قانون می‌داند که در نهایت به اعمال دستورالعمل‌های سلیقه‌ای می‌انجامد. در رابطه با حمایت از هزینه دارو هم می‌گوید: «در حال حاضر داروهای تولید داخل تحت پوشش است و بیماران پیش از این برای تهیه داروهای خارجی هم راضی بودند تا اینکه هزینه 900 تومانی به 1900 رسید و فشار بسیاری به آنها وارد کرد.»


روند سخت درمان
بیماران تالاسمی در سال‌های اخیر روند درمانی سخت‌تری را طی کرده‌اند چرا که مشکلات بسیاری در مسیر درمان راهشان را سد می‌کند. یکی از مشکلات چند سال اخیر بیماران تالاسمی کشور که به افزایش بیشتر هزینه‌های بیماران انجامیده تفاوت سطح خدمات بیمه‌هاست. رییس انجمن تالاسمی ایران با تایید این مساله یادآور می‌شود: «گاهی بیماری تحت پوشش یکی از بیمه‌ها صد‌در‌صد رایگان و بیماری دیگر تحت پوشش بیمه‌ای دیگر ناچار است هزینه‌هایی را پرداخت کند. این البته ماهیت خود شرکت‌های بیمه است اما برای بیماران مساله ایجاد کرده است.»


از طرف دیگر در بحث داروهای خوراکی و تزریقی این بیماران، قیمت داروها سد دیگر درمان بیماران است. داروهای تزریقی تولید داخل و خارجی که پیش از این به صورت رایگان به بیماران ارایه می‌شد با آزادسازی نرخ داروها از خرداد‌ماه سال گذشته دچار ما‌به‌التفاوت شد. آراسته در این‌باره می‌گوید: «قرار بود تغییر قیمت معقول باشد اما هزینه یکی از داروها از 220 تومان به 450 تومان افزایش یافت. این میزان برای بیماری که قرار است یک عمر داروها را تهیه کند هزینه زیادی است. مشکل این است که بیماران تالاسمی باید ماهانه و سالانه این هزینه را پرداخت کنند.»


آن‌طور که رییس انجمن تالاسمی کشور می‌گوید اگرچه داروهای تولید داخل معاف از پرداخت فرانشیز هستند اما قرار بود که بعد از خرداد سال گذشته و آزادسازی نرخ داروهای خوراکی خارجی قیمت دارو 980 تومان شود اما در نهایت به 1900 تومان افزایش یافت. این افزایش قیمت درحالی است که بعضی بیماران که روزانه سه نوبت از این دارو استفاده می‌کنند باید 76 هزار تومان و برای یک سال نزدیک به سه میلیون برای یک دارو هزینه کنند و در این شرایط از دی ماه که شاهد افزایش قیمت دارو بودیم به بیماران فشار بیشتری وارد شد. وی ادامه می‌دهد: «علاوه بر این در داروهای خارجی در عادی‌ترین شرایط برای فردی که زیر 40 کیلو وزن دارد روزی سه قرص نیاز است و هزینه آن بسیار بالاست.»
آراسته تالاسمی را یک بیماری دیردرمان می‌خواند و تاکید می‌کند: «هرچند بیمار باید حق انتخاب داشته باشد اما در نهایت این پزشک است که براساس شرایط تشخیص می‌دهد که بیمار نیازمند داروی داخلی است یا خارجی. اما برای نمونه تنها سه نوع داروی آهن‌زدا وجود دارد و در نتیجه پزشک قدرت انتخاب بالایی ندارد.»


شرکت‌های تولید داخلی برای جلب اعتماد تلاش کنند
اگرچه پیرصالحی در چند روز گذشته با اشاره به هزینه تولید حدود ۱۱ هزار تومانی داروی تزریقی داخلی توصیه کرده بود که بابت داروهای تزریقی داخلی هیچ هزینه‌ای از بیمار دریافت نمی‌شود و به نفع بیماران است که داروی داخلی مصرف کنند اما مصرف داروهای داخلی نیز مشکلاتی درپی دارد چراکه تفاوت کیفیت و هزینه اعتماد مصرف‌کنندگان این داروها راکم کرده و آنها را به استفاده از داروهای خارجی ترغیب می‌کند. هرچند در نهایت این پزشک است که تعیین می‌کند بیمار داروی خارجی مصرف کند یا داخلی.


آراسته با گلایه از شرکت‌های تولید داخل که در حوزه آموزش و تبلیغات فعالیت ندارند، می‌گوید: «اگرچه به تازگی برخی از شرکت‌های تولید دارو فعالیت‌هایی داشتند که آن را به فال‌نیک می‌گیریم اما همه جای دنیا داروهای اصل و کپی مساله‌ساز است به طوری که شرکت‌ها گاه در فرموله کردن دارو با مشکلاتی مواجه می‌شوند و این برای بیماران هم مساله‌ساز است.»


وی از یکی از شرکت‌های داخلی می‌گوید که به تازگی با کمبود ماده اولیه مواجه شده و بدون در نظر گرفتن حقوق بیماران و وجدان‌ کاری و به بهانه تحریم، ماده اولیه را به قیمتی ارزان‌تر از شرکتی دیگر خریداری کرده و در این‌باره اطلاع‌رسانی نکرده بودند: «بیماران در نتیجه استفاده از این دارو و بروز حساسیت به شرکت‌های داخلی بی‌اعتماد می‌شوند چراکه پیش از این مصرف‌کننده داروی داخلی بوده و با مشکل مواجه نشده بودند. باید توجه داشت که بیمار تالاسمی در صورت بروز حساسیت ممکن است جان خود را از دست بدهد.»


وی بار دیگر با تاکید بر رعایت اخلاق توسط تولید‌کننده داخلی ادامه می‌دهد: «باید با بیماران و واحد نظارتی صادق بود و درصورت مواجهه با کمبود ماده اولیه و استفاده از ماده جایگزین، واحد نظارتی را مطلع کرد. این حق بیمار است که بداند.»
آراسته در ادامه با حمایت از تولید داخلی و ابراز افتخار به توانایی تولید یادآور می‌شود: «شرکت‌ها باید متوجه حساسیت درمان باشند. مطمئن باشند که اگر درباره تغییر رویه‌شان اطلاع‌رسانی کردند کسی در مقابل آنها گارد نمی‌گیرد. در صورت مواجهه با چنین شرایطی شرکت می‌تواند اطلاع‌رسانی کند؛ نمونه بسازد و در نهایت اگر با مشکلی مواجه نبود، تولید انبوه را آغاز کند. زیرا در این مساله سلامت آدم‌ها و زندگی‌شان مطرح است.»

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
1.0902s, 19q