تکثير سلولي روي داربست نانوالياف ساخته شده در دانشگاه صنعتي اصفهان

۱۳۸۷/۱۱/۰۲ - ۰۹:۴۵ - کد خبر: 14642
تکثير سلولي روي داربست نانوالياف ساخته شده در دانشگاه صنعتي اصفهان
لاله قاسمي مبارکه، هدف از انجام اين پژوهش را كه در قالب بخشي از تحقيقات رساله دكتري‌اش انجام شده، به‌ کارگيري نانوالياف در مهندسي بافت بيان کرد و افزود: «يكي از معضلات بزرگي كه علم پزشكي از دير باز با آن درگير بوده، ارائه درمان قطعي براي بازسازي بافت‌هاي از كار افتاده و معيوب است. متداول‌ترين شيوه در درمان اين نوع بافت‌ها روش پيوند است كه خود با مشكلات عديده‌اي از جمله كمبود عضو اهدايي، هزينه بالا و اثرات جانبي حاصل از پيوند بافت بيگانه مواجه است. مهندسي بافت روشي نويد بخش جهت بازسازي بافت‌هاي آسيب‌ديده ارائه كرده است. »

وي ادامه داد: «داربست‌هاي نانوالياف گزينه مناسبي براي اتصال، تکثير و عملکرد سلول‌ها نسبت به ساير داربست‌هايي است که به طور رايج مورد استفاده قرار مي‌گيرند. داربست‌هاي نانوالياف داراي نسبت سطح به حجم بالا و تخلخل زيادي هستند که اين امر باعث افزايش چسبندگي سلول‌ها به سطح آنها مي‌شود. همچنين نتايج تحقيقات انجام شده حاکي از آن است که سلول‌ها به خوبي در اطراف اليافي با قطري کمتر از سلول (در حد نانومتر) چسبيده و ارگانيزه مي‌شوند. »

گفتني است؛ در اين پژوهش از پليمر پلي‌کاپرولاکتون (پليمري زيست سازگار و زيست تخريب‌پذير در بدن) و روش الکتروريسي براي تهيه داربست نانوالياف استفاده شده است.

به گزارش ایسنا، در اين تحقيق رفتار سلول‌هاي Vero بر داربست نانوالياف بررسي و نتايج حاکي از آن است که اين سلول‌ها به خوبي روي داربست نانوالياف رشد و تکثير پيدا مي‌کنند.

بنابر اعلام ستاد ويژه توسعه فن‌آوري نانو، جزئيات اين پژوهش که در قالب بخشي از پروژه دکتري لاله قاسمي‌مبارکه با راهنمايي دکتر محمدحسين نصر اصفهاني، دکتر محمد مرشد، دکتر حسين بهاروند، دکتر علي زادهوش و با همکاري خديجه کربلايي و مهرآفرين فشارکي در دانشکده نساجي دانشگاه صنعتي اصفهان انجام شده، در مجله پزشكي ياخته (جلد10، صفحات 184-179، سال2008) منتشر شده است.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
4.17603s, 19q