توسعه پايدار با سرمايه‌گذاري در سلامت كودكان محقق مي‌شود

۱۳۸۷/۱۱/۰۲ - ۱۰:۰۴ - کد خبر: 14643
توسعه پايدار با سرمايه‌گذاري در سلامت كودكان محقق مي‌شود
دكتر سيدحامد بركاتي، رئيس اداره سلامت كودكان وزارت بهداشت درخصوص ضرورت تدوين اين سند با اشاره به مباني اصلي اين سند كه براساس اهميت رشد و تكامل كودكان خردسال تعريف شده است، به همشهري گفت: از حدود ٣‌دهه پيش در سطح بين‌المللي، سرمايه‌گذاري براي ارتقاي سطح رشد و تكامل كودكان مطرح شد و بحث‌هاي زيادي صورت گرفت كه آيا لازم است براي كودكان از هنگام خردسالي سرمايه‌گذاري كرد؟ وي افزود: در اين سند اولويت ما در عدالت است؛

يعني در صورتي كه اين برنامه عملياتي شود اولويت با كودكاني كه نياز بيشتري دارند مثل كودكان كار، خياباني، معلول، مهاجر و بيماران خاص و كودكاني كه از هر نوع خدمات بيمه‌اي محروم هستند درصدر اجراي اين برنامه قرار دارند.

به گفته وي، با آغازي منصفانه براي كودكان، اين امكان به‌وجود مي‌آيد كه بي‌عدالتي‌هاي اجتماعي، اقتصادي و جنسيتي مرتبط تعديل شود. خوشبختانه از آنجايي كه به‌دليل توسعه بهداشت، مراقبت و آگاهي جهاني، كودكان بيشتري زنده مي‌مانند، حمايت از سلامت و كيفيت زندگي كودكان يك اجبار اخلاقي است.

با پيش‌بيني اينكه ممكن است رشد اجتماعي، جسمي و ذهني كودكان به تأخير بيفتد يا اينكه نتوانيم از فرصت‌هاي رشد كودكان به‌خوبي استفاده كنيم، اين اجبار افزايش مي‌يابد.

شواهد نشان مي‌دهد كه سال‌هاي اوليه در شكل‌گيري، هوش، شخصيت و رفتار اجتماعي تعيين‌كننده هستند. كودكان با توانايي‌هاي بالقوه جسمي، اجتماعي و رواني متولد مي‌شوند كه به آنها اجازه مي‌دهد ارتباط برقرار كنند، بياموزند و رشد كنند.

اگر اين توانايي‌ها شناخته و حمايت نشود، به جاي شكوفا شدن، سركوب مي‌شود. نتايج پژوهش‌ها نشان مي‌دهد كه بيشترين رشد هوشي در كودكان قبل از سن 7سالگي صورت مي‌گيرد و كودكاني كه در اين دوران مشكل دارند ممكن است تأخير در رشد شناختي (ذهني) داشته باشند. در طول 2سال اول زندگي بيشترين رشد سلول‌هاي مغزي، همراه با شكل‌گيري ارتباط‌هاي عصبي در مغز اتفاق مي‌افتد.

پژوهشگران مي‌گويند كه رشد مغز از هنگام تولد تا ٥/٢ يا ٣سالگي، حداقل در مورد فعاليت مغز، ابتدا بر افزايش ارتباط‌هاي بين سلولي متمركز است. تجربه‌هاي متفاوت جسمي و حركتي در سنين اوليه، در هنگام شكل‌گيري مسير عصبي مغز، تأثير مثبتي بر ساختار و تشكيل آن دارد و در زندگي آينده به شكل مطلوبي بر يادگيري تأثيرگذار است.

هر كودك ابتداي تولد حدود ١٠٠ميليارد سلول عصبي دارد، اين سلول‌ها باوجود توانايي‌هاي بالقوه، به‌طور بالفعل فاقد تمامي توانايي‌هاي يك مغز بالغ هستند و نمي‌توانند تمامي فعل و انفعالاتي را كه يك فرد بالغ توان انجام آن را دارد، راهبري و هدايت كنند.

نوزاد توان راه‌رفتن و حرف زدن را ندارد. تكامل كودك طي ٨ سال اول زندگي، او را قادر به تحرك و فعاليت و استفاده از تمامي توان مغزي خداداد او مي‌كند.

شبكه عصبي كودك در ٨ سال اول زندگي او تكميل مي‌شود. هركدام از ١٠٠ ميليارد سلول عصبي موجود در مغز كودك، توانايي برقراري ارتباط با حدود ١٥هزار سلول عصبي ديگر را دارد.

اين ارتباطات‌از بدو تولد شروع و تا حدود ٣ سالگي تقريبا ٦٠ الي ٧٠ درصد اين ارتباطات حاصل مي‌شود و در ٨سالگي در هر كودك بيش از ٩٠‌درصد ارتباطات عصبي و توان بالفعل تكاملي حادث شده است و از اين به بعد حتي درصورت مداخله‌هاي مفيد و مؤثر، اتفاق فوق‌العاده‌اي براي افزايش توان ذهني كودك رخ نخواهد داد.

به همين دليل است كه ٨ سال اول زندگي هر كودكي سال‌هاي طلايي براي وي، والدين و اجتماعي كه در آن زندگي مي‌كند خواهد بود. اين ارتقاي سطح تكامل به‌شدت وابسته به محرك‌هايي است كه كودك در اين سال‌ها دريافت مي‌كند و در حقيقت اين محرك‌هاي مثبت و منفي دريافتي از محيط خانوادگي و اجتماعي است كه سبب افزايش يا كاهش اين سيناپس‌ها و ارتباطات عصبي خواهد شد و به‌صورت غيرقابل انكار آينده او را شكل مي‌دهد.

دكتر بركاتي بيان داشت: از سوي ديگر مواردي از قبيل تعهدات بين‌المللي كشور ( اهداف توسعه هزاره، تعهد كشور به‌عنوان عضو سازمان جهاني بهداشت، الحاق كشور به كنوانسيون حقوق كودك، امضاي سند جهاني حفظ، حمايت و ترويج تغذيه با شير مادر ) و اهداف و تعهدات ملي شامل سند چشم‌انداز ٢٠ ساله، برنامه‌هاي چهارساله توسعه اقتصادي، اجتماعي و فرهنگي كشور، نظام سلامت را ملزم به پرداخت جدي به موضوع مي‌كند.

دكتر بركاتي در ادامه افزود: با در نظر گرفتن تمامي ابعاد سلامت و با همكاري دست‌اندركاران مربوطه سند ملي ارتقاي تكامل كودكان ايراني با ويژگي‌هاي زير تهيه خواهد شد:نگاه عمده سند ملي، سلامت محور بودن و مداخله براي ايجاد پايه‌هاي مستحكم زيربنايي براي سلامتي در مفهوم جامع آن است و همه ابعاد سلامت كودكان و نوجوانان را مانند ابعاد جسمي، رواني، روحي، معنوي، اجتماعي، اعتقادي، عاطفي، شناختي، فرهنگي، اخلاقي و شخصيتي دربرمي‌گيرد، اهداف و تعهدات بين‌المللي و همچنين ملي درآن مورد توجه قرار گرفته است.

دكتر بركاتي خاطر نشان كرد: با توجه به برنامه‌هاي ادغام يافته‌اي كه براي مقابله با مهم‌ترين علل مرگ و مير كودكان تحت عنوان «مراقبت‌هاي ادغام يافته ناخوشي‌هاي اطفال (مانا)» تدوين و از سال ١٣٨١ در كشور اجرا شد و نيز با ارتقاي شاخص‌هاي اقتصادي، فرهنگي و اجتماعي، كاهش مطلوبي در مرگ و مير كودكان داشته‌ايم.

از طرف ديگر از بين بيش از يك ميليون و ٢٥٠ هزار كودكي كه سالانه در كشور به دنيا مي‌آيند، بيش از يك ميليون و ٢٠٠ هزار نفر از آنها به‌عنوان كودكان سالم، نيازهاي جدي و بسيار مهمي دارند.

بحث كودك سالم از سال١٣٨٤ در وزارت بهداشت به‌عنوان يك اولويت تحت عنوان «مراقبت‌هاي ادغام يافته كودك سالم» عملياتي شد كه نتايج مناسب و بسيار خوبي از جمله كاهش سوء تغذيه كودكان را به‌دنبال داشته است.

در اين برنامه آموزش‌هايي در زمينه مراقبت از نوزاد، تغذيه با شير مادر، پايش رشد كودك، واكسيناسيون كودكان، پيشگيري از سوانح و حوادث به خانواده‌ها و به‌خصوص مادران داده
مي‌شود.

وي درباره مهم‌ترين علت مرگ كودكان كشور ابراز كرد: مهم‌ترين علت مرگ ومير در كشور، سوانح و حوادث است كه برخلاف گروه‌هاي سني بزرگ‌تر در مورد كودكان بخش عمده‌اي از اين سوانح و حوادث، سوانح و حوادث خانگي است.

به همين دليل آموزش‌هاي ويژه و بسيج اطلاع رساني به خانواده‌ها در اين زمينه در آينده نزديك از جمله برنامه‌هاي در دست اقدام اداره سلامت كودكان وزارت بهداشت است.

دكتر بركاتي درباره ضرورت تدوين و اجراي هرچه سريع‌تر اين سند، اظهار داشت: بر مبناي اهداف توسعه هزاره همه كشورهاي جهان متعهد شده‌اند كه تا سال ٢٠١٥ نسبت به سال مبدأ يعني ١٩٩٠ به ميزان دو سوم از مرگ كودكان خود بكاهند.

به‌دليل نزديكي به اين سال نيازمند يك ميثاق نامه ملي هستيم تا بر مبناي آن و با توجه به سند چشم‌انداز و برنامه‌هاي ٥ ساله توسعه اهداف كوتاه مدت و ميان مدت خود را
تبيين كنيم.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
1.5285s, 19q