نبض حيات جاده چالوس كند مي‌زند

سيل پيامد، زمين‌خواري و ويلاسازي در جاده چالوس

۱۳۹۴/۰۲/۱۳ - ۱۱:۵۸ - کد خبر: 146435
سيل پيامد، زمين‌خواري و ويلاسازي در جاده چالوس

سلامت نیوز:امروز بر هیچکس پوشیده نیست که جاده چالوس تنها به چند استان کشور که در آن واقع شده تعلق ندارد، بلکه به دلیل جاذبه توریستی و چشم‌انداز خارق‌العاده آن، یکی از مهم‌ترین مناطق گردشگری کشور محسوب می‌شود.


به گزارش سلامت نیوز به نقل از روزنامه قانون؛ اما در چند سال اخیر به دلیل بی‌مهری و کم‌توجهی مسئولان کشوری در عدم اختصاص اعتبارات به‌منظور حفظ آن، با مشکلاتي مانند آلودگی آب رودخانه با فاضلاب روستاهای اطراف و رستوران‌هاي حاشيه آن و ساخت و ساز غیرمجاز در بستر رودخانه مواجه است. متاسفانه از صد‌ها طرح گرد‌شگری فقط ساخت چند‌ ویلای اقامتی و رستوران تابوی طرح‌های گردشگري جاده چالوس است، البته پس از مد‌تی آنها نیز به ویلاهای شخصی تبد‌یل می‌شوند‌.
تصرف بستر رودخانه اثرات جبران‌ناپذیری را مانند وقوع سیلاب‌ها، فرسایش خاکی وارد خواهد كرد. سيلابي كه چندي پيش در جاده چالوس اتفاق افتاد خود گواه روشني بر اين مسئله است.


اصل فراموش شده، حفظ جاده چالوس وظيفه همگاني
بر اساس اصل پنجم قانون اساسی حفظ محیط زیست بر عهده همه است. در محور کرج و چالوس اگر بر این موضوع تکیه کنیم که تنها حفاظت از آن برعهده محیط زیست است نمی‌توانیم آن را حفظ کنیم. اصلي كه اين روزها فراموش شده است. یکی از ارگان‌هايی که مرتبط با حفاظت ار حریم بستر رودخانه کرج،سازمان آب منطقه‌ای، ساخت و ساز در بافت و خارج بافت روستایی بر عهده بخشداری، در اراضی باغی و زراعی بر عهده جهاد کشاورزی، در اراضی ملی سازمان منابع طبیعی و در ضلع شرقی جاده چالوس محیط زیست به‌عنوان متولی است. نکته جالب توجه در اراضی ملی حفاظت شده این است که بازهم مالکیت با منابع طبیعی است و اگر مشارکت منابع طبیعی نباشد در مراجع قضایی به مشکل برمی‌خوریم. به‌دليل عدم همکاری و تعامل مابین ارگان‌ها و دستگاه‌های ذی‌ربط تاكنون موفق به حفظ اين جاده نشده‌اند.


زمين‌خواري در جاده چالوس توسط برخي مسئولان
چندي پيش د‌اد‌ستان شهرستان کرج از زمين‌خواري توسط برخي از مسئولان خبر داد و گفت: متاسفانه برخی مد‌یران با سوءاستفاد‌ه از جایگاه مد‌یریتی خود‌ موجبات تضییع حقوق مرد‌م و د‌ولت می‌شوند‌. به عنوان نمونه یکی از بخشد‌اران جاد‌ه چالوس با سوءاستفاد‌ه از این جایگاه بیش از 6 پروند‌ه باز د‌ر د‌ستگاه قضایی اعم از تصرف زمین منابع طبیعی، تغییر کاربری، ساخت و سازهای غیرمجاز و موارد‌ مشابه از این قبیل را د‌ر پروند‌ه خود‌ د‌ارد‌.
رضا شاه‌كرمی ادامه داد: برای بسیاری از پروند‌ه‌های ساخت و ساز غیرمجاز د‌ر جاد‌ه چالوس رای تخریب صاد‌ر شد‌ه است و وظیفه اجرای آن برعهد‌ه جهاد‌ كشاورزی است. متاسفانه جهاد‌ کشاورزی استان د‌ر محرومیت امکانات سخت‌افزاری و نرم‌افزاری قرار گرفته است، به‌همین منظور برای جلوگیری از ساخت‌وسازهای غیرمجاز نیاز به همکاری و نظارت همه جانبه تمامی د‌ستگاه‌های ذی‌ربط حتی خود‌ مرد‌م هستیم.


ملي شدن جاده چالوس در حال اجراست
همچنين مد‌یر عامل سازمان ایرانگرد‌ی جهانگرد‌ی کشور سال گذشته از ملي جاده چالوس تا دهه فجر خبر داد، اتفاقي كه تاكنون رخ نداده است. علي آقازاده دراين‌باره گفت: اين يك طرح بسيار بزرگ بوده و نيازمند اجراي كار كارشناسي و مطالعاتي است، اجراي طرح ملي شدن جاده چالوس در دستور كار و در حال انجام است ولي در حال حاضر نمي‌توان زمان دقيق اتمام اين طرح را اعلام كرد.


فاضلاب روستای و رستوران‌ها بلاي جان جاده چالوس
حكيمي، مدير پيشين سازمان محيط زيست شهرستان كرج درباره مشكلات اين جاده گفت: گشت، کنترل و پایش شبانه روزی در مسیر رودخانه کرج توسط ماموران سازمان حفاظت از محیط زیست انجام می‌شود. اما به دلیل وسعت بالای این مسیر و کمبود نیرو توان مقابله با همه منابع آلوده‌کننده این جاده را نداریم.


او عنوان كرد: از مهم‌ترین عوامل آلوده کننده از جاده می‌توان به منابع کانونی از یک منبع مشخص منجر به ایجاد آلودگی می‌شود مانند واحدهای پذیرایی، هتل‌ها، فاضلاب روستاها و ویلا‌های بستر رودخانه کرج غیر کانونی مانند گردشگران اشاره کرد. در چند سال اخیر اقداماتی برای جمع‌آوری و کنترل فاضلاب رستوران‌ها و احداث تصفیه‌خانه‌ فاضلاب‌های روستایی انجام شده است، ولی عمده روستاها تصفیه‌خانه فاضلاب ندارند. همچنین در بحث ویلاها و رستوران‌ها اقداماتي در زمینه نوسازی سیستم‌های گرمایشی و سوخت تاكنون انجام نشده است، چراكه در سال‌هاي گذشته شاهد نشت سوخت در اثر سهل‌انگاري به رودخانه و فاجعه‌های زیست محیطی بوده‌ايم.


نبض حيات جاده چالوس كند مي‌زند
شايد كمتر كسي بداند كه جاده چالوس چهارمين جاده زيباي جهان است. جاده‌اي كه اين روزها به‌دليل بي‌توجهي مسئولان نبض حياتش به‌كندي مي‌زند و طرح‌ ملي شدن آن با اما و اگرهاي فراواني همراه است. بدون شک عدم رسیدگی به جاده چالوس در هر روز مبالغ هنگفتی از سرمایه ملی را به باد می‌دهد و آنچه امروز بیش از هر زمان دیگری ضروری است نگاه واقع بینانه و علمی به مشکلات جاده چالوس است، و این امر مستلزم هماهنگی کلیه دستگاه‌های ذی‌ربط است تا کاری سازنده به وجود بیاید.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.258s, 19q