خواص دارویی موسير

۱۳۹۴/۰۲/۱۳ - ۱۳:۲۲ - کد خبر: 146437

سلامت نیوز: موسير گياهي است شبيه سير که ريشه اش فقط يک پياز درشت است.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از آریا، موسير گياهي است شبيه سير که ريشه اش فقط يک پياز درشت است. برگهايش باريک و دراز و گلهايش بنفش مايل به قرمزند. گل آذينش خوشه ٔ ساده است. در حدود 40 گونه از اين گياه شناخته شده که همگي در نواحي معتدل و مناطق بحرالرومي مي رويند. برخي از گونه‌هاي موسير را در باغ به عنوان گل زينتي نيز مي‌کارند. پياز اين گياه خوراکي است و در ترشيها و اغذيه بکار مي‌رود و بويش از سير کمتراست.

خواص داروئي گياه موسير :

از فرآورده‌هاي موسير براي کم کردن قند خون در افراد ديابتي مورد استفاده است و هم چنين از خواص گندزدائي آن براي دفع انگل ها همراه غذا از آن استفاده مي‌شده است و علاوه بر آن براي ضدعفوني کردن آب مورد استفاده داشته است.

ترکيبات شيميايي :

موسير از نظر ترکيبات شيميايي داراي حدود 1-0/06 درصد اسانس ميباشد که شامل آليل پروپيل - دي سولفيد و دو ترکيب گوگردي ميباشد همچنين داراي آليسين - آليساتين 1و2 ميباشد

خواص درماني :

مقوي، اشتها آور، ضد عفوني کننده دستگاه گوارش (از بين بردن انقباضات دردناک معده و روده) وبادشکن - ضد عفوني کننده - پايين آورنده فشار خون - بازدارنده رشد جرمهاي گرام نگاتيو گروههاي تيفوئيد و شبه حصبه يا پاراتيفوئيد و ورم روده کوچک ميباشد - همچنين خاصيت جرم کشي دارد و همچنين موجب اتساع شريانها و رفع تصلب شرائين ميشود مدر - قاعده آور - معرق و ضد سم است .همچنين براي تصفيه آواز - رفع نفس تنگي - فراموشي - فلج - رعشه و اکثر بيماريهاي عصبي مفيد استدردهاي مفاصل - سياتيک - نقرس - درد لگن خاصره و امثال اينها را تسکين ميدهد و براي قطع اخلاط غليظه - دفع بادهاي تهي گاه خارج ساختن زالوي در حلق مانده - براي اخراج اقسام کرم معده و کرم کدو مفيد است . در سرد مزاجان براي تقويت نيروي جنسي و افزايش توليد اسپرم مفيد است.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.37243s, 19q